فروشگاه اینترنتی قصر فرش

6
آبان
نکات در صادرات فرش ماشینی

نکات در صادرات فرش ماشینی

1397/12/18

زمان مطالعه : 4 دقیقه

 

مزیت خوب تجارت در فرش این است که با توجه به اینکه فرش ایرانی اکثرا در دنیا شناخته شده است و اکثر بازارهای دنیا تقاضای فرش، راگ یا کارپت دارند به راحتی می‌توانید آن را بفروشید. فرش ماشینی یکی از مهمترین و قدرتمند ترین بخش های صنعت نساجی ایران است که به ویژه در چند سال گذشته توانسته فاصله خود با سایر بخش های صنعت نساجی زیاد تر کرده وخود را در رتبه اول کالای صادراتی نساجی قراردهد. طبق آمارهای موجود صادرات ایران در رده پنجم بزرگترین صادرکنندگان فرش ماشینی در جهان قرار دارد، اما اینکه آیا رتبه پنچم در صادرات فرش ماشینی در جهان برای صنعت فرش ماشینی ما خوب است با نه و اینکه چقدر بیانگر جایگاه واقعی ما در بین بزرگان این صنعت است را می توان با نگاهی دقیق تر و موشکافانه تر به این آمارها آنالیز نمود.
 

 دلایل صادرات فرش ماشینی

  ماشین آلاتی که در ایران استفاده می شود جدیدترین، گران ترین و بروزترین ماشین الات دنیاست.

  بیشترین نخی که در فرش ماشینی داخلی مصرف می شود، اکریلیک یعنی گرانترین و منسوخ ترین نخ دنیاست.

 از نظر طرح و نقشه سرآمد سایر کشورها هستیم.

 عدم آشنایی با علایق مردم و موارد کاربرد محصولات فرش ماشینی در سایر کشورها   

 رکود بازار، اشباع شدن بازار از انواع فرشها و نبودن تبلیغات مناسب و غیره

 

طرح های صادرات فرش ماشینی

سلیقه ایرانی ها که با فرهنگمان عجین شده و در نتیجه تولیدات هم بر همین اساس انجام می شود. اما فرهنگ خارجی مقوله ای جداگانه است. در سایر فرهنگها یک فرش ماشینی نهایتا یکسال استفاده و سپس تعویض می شود، لذا علاقه دارند که قالی ارزانتری تهیه کنند.

 

بازارهای داخلی

نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه داشت بازارهای داخلی این پنج کشور است. در سالهای اخیر در رشد مصرف کفپوشهای غیر نساجی به عنوان کفپوش های اصلی در محل های مسکونی، اداری، تجاری و ... از سمت کفپوشهای نسجی به سمت کفپوشهای غیر نسجی مانند انواع پارکت لمینیت و سنگ و سرامیک سوق پیدا کرده است و کفپوشهای نسجی به عنوان کفپوش دوم به کار میرود. در کشورهایی نظیر بلژیک و ترکیه  و چین که خود از تولیدکنندگان مهم کفپوشهایی مانند پارکت و لمینیت هستند مسلما بازار داخلی پر رقابت گزینه های متعددی را در اختیار مشتری قرار می دهد که فرش ماشینی تنها یکی از آنهاست. بنابراین تولیدکنندگان فرش ماشینی در این کشورها به بازارهای صادراتی نگاه جدی تری دارند و یا حداقل به اندازه بازار داخلی برای آنها مهم است.  

در ایران اما این موضوع چندان تاثیر نداشته است و به دلیل وجود فرهنگ استفاده از فرش دستباف و ماشینی و علاقه مردم به فرش و کمتر رایج بودن استفاده از مبلمان در زندگی روزانه هنوز بازار داخلی به شکل جدی بر بازار صادارتی سایه انداخته است و بسیاری از شرکت ها هنوز هم صادرات را به عنوان یک گزینه جدی ترقی و پیشرفت روی میز قرار نداده اند. به همین دلیل طبق آمارها تنها 30 درصد فرش ماشینی تولیدی در ایران صادر می شود در حالی که در ترکیه 83 درصد تولید فرش ماشینی صادر می شود.

 

ترکیه الگوی موفق در فرش ماشینی

کشور ترکیه که امروزه مهمترین تولید کننده و صادرکننده فرش ماشینی دنیا به شمار میرود در سال گذشته در دو بخش ماشینی و دستباف صادراتی بالغ بر 2میلیارد و 400 میلیون دلار داشته است. حدود 90 درصد صادرات فرش ترکیه در بخش ماشینی و تنها 10 درصد آن دستباف است. در ترکیه سالانه بالغ بر 200 میلیون متر مربع فرش ماشینی تولید می شود. رشد مداوم تولید و صادرات فرش ماشینی در ترکیه سال های سال ادامه داشته  است و سال گذشته نیز رشد 7 درصدی را ثبت نمود.

صادرات ترکیه به تفکیک به این مناطق انجام می شود : 24 درصد اتحادیه اروپا، 29 درصد کشورهای خاورمیانه، 16 درصد به قاره آفریقا، 13 درصد به ایالات متحده آمریکا، 11 درصد به کشورهای آسیایی و 7 درصد به استرالیا
 

بزرگترین وارد کنندگان فرش  در جهان

در سال گذشته پنج وارد کننده بزرگ فرش در جهان به ترتیب کشورهای آمریکا، انگلستان، برزیل، آلمان و کانادا بوده اند که به تنهایی نزدیک به 45 درصد کل تجارت فرش در جهان را به خود اختصاص دادند. طبق پیش بینی ها تجارت کفپوشها در جهان تا سال 2018 میلادی هرساله با 5 درصد رشد مواجه خواهد بود که موجب می شود بازار بین المللی فرش در جهان نیز همچنان پر رونق باقی بماند.

 

تفاوت در بازارهای صادراتی

نکته ای که باید در بررسی جایگاه فرش ماشینی ایران به آن توجه کرد لیست کشورهای مقصد صادراتی ایران است که جای بحث دارد. اگر نگاهی به 5 مقصد اصلی فرش ماشینی ایران بیندازیم نام کشورهایی مانند افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان و قطر وجود دارد. این کشورها که حدود 50 درصد صادرات فرش ماشینی ایران را به خود اختصاص می دهند عمدتا کشورهایی جنگ زده و یا با توان خرید پایینی هستند و فرش های صادر شده به آنها مسلما با نیاز معمول بازارهای جهانی تفاوت هایی دارد. همچنین بازارهایی مانند عراق و افغانستان بازارهایی با ریسک تجارت بالا هستند که ایران از حسن همجواری با آنها استفاده می کند و توانسته بازاراین کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(tagfooternew)