فروشگاه اینترنتی قصر فرش

2
آبان
کاربرد بخار در صنعت فرش

کاربرد بخار در صنعت فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

کاربرد بخار در صنعت فرش

کاربرد بخار در صنعت بسیار گسترده است و امروزه استفاده از بخار مورد توجه بسیاری از صنایع قرار گرفته است. حرارت تولید شده توسط بخار می‌تواند بالاتر از آب داغ باشد در عوض آسیبی که حرارت بخار به دستگاه‌ها و مواد اولیه مختلف در صنایع وارد می‌کند در مقایسه با آب داغ کمتر است به همین دلیل استفاده از بخار و کاربرد دیگ بخار در صنعت روز به روز بیشتر می شود. در این مقاله جذاب قصر فرش کاشان  به کاربرد دیگ بخار در صنعت فرش توضیح خواهد داد .

با ورود تکنولوژی فرش ایرانی هم صنعتی شده و به تولید انبوه رسیده است. یکی از مهمترین دستگاه های موردنیاز در صنعت فرش دیگ بخار و دیگ آب گرم می باشد. از شستشوی مواد اولیه تا رنگرزی و در نهایت بسته بندی فرش همگی میتواند توسط این بویلرهای صنعتی انجام شود. همچنین بدلیل قابلیت بی‌نظیر تمییزکنندگی بخار، امروزه استفاده از بخارشوهای صنعتی برای شستشوی انواع فرش در منازل و قالیشویی ها گسترش یافته است. به همین دلیل میتوان گفت استفاده از  دیگ بخار از ابتدایی ترین مراحل تولید فرش تا منزل مشتریان ادامه دارد.

تولید یا شستشوی مواد اولیه فرش با بخار

الیاف بکار رفته در صنعت فرش می‌تواند پشم، پنبه، ابریشم، مواد اکریلیک یا … باشد. در صورت استفاده از پشم قبل از هرگونه عملیات این الیاف باید شسته شده تا چربی و کثیفی آن گرفته شود. آب گرم مورد نیاز در این مرحله توسط دیگ آبگرم تولید می شود. همچنین در تهیه نخ ابریشم بصورت صنعتی بویلرها کاربرد گسترده‌ای دارد. در صورت استفاده از الیاف شیمیائی هم بخار در مراحل مختلف تولید کاربرد دارد.

رنگرزی نخ فرش با کمک دیگ بخار

یکی از کاربردهای بخار استفاده از آن در صنعت رنگرزی می باشد . در صنایع نساجی و فرش یکی از ابتدایی ترین مراحل رنگ کردن الیاف مورد استفاده می باشد.

در این مقاله مفید قصر فرش کاشان مراحل مختلف رنگرزی الیاف در کارخانه‌ فرش و نحوه استفاده از بخار در تولید فرش را بیان میکند .

رنگرزی مواد اولیه فرش در دو مرحله می تواندانجام شود:

رنگرزی الیاف اولیه قبل از ریسیدن

رنگرزی بعد از ریسندگی وتبدیل شدن به نخ

انواع روش‌های رنگرزی :

کاربرد دیگ بخار در صنعت فرش

برای انجام رنگرزی راه‌های مختلفی وجود دارد و از وسایل گوناگون استفاده می‌شود و بهره گیری از روشها و ابزار مختلف باعث بوجود آمدن کیفیت‌های مختلفی از رنگرزی می شود. دو روش اصلی برای انجام اینکار وجود دارد.

 

به طور عمده در کارگاه‌های رنگرزی به ۲روش عمل رنگ کردن انجام می‌شود.

رنگرزی به روش سنتی(توسط آب داغ)

در کارگاه های سنتی رنگرزی در پاتیل های بزرگ مسی انجام می شود. آب درون دیگ بوسیله حرارت شعله آتشی که با کمک سوخت‌های فسیلی تامین می شود داغ می‌گردد. در این روش الیاف به هر دو صورت ریسیده نشده یا کلاف نخ رنگرزی می‌شود. مراحل دندانه و رنگرزی در این پاتیل های بزرگ مسی انجام می شود. اغلب کارها در این نوع کارگاه ها بصورت دستی و زیر انظر استادکاران انجام می شود. در این روش ممکن است حرارت در همه قسمتهای پاتیل یکسان نباشد به همین دلیل رنگرزی یکنواخت انجام نمی شود.

 

رنگرزی به روش صنعتی (توسط بخار)

بر خلاف روش قبلی در روش صنعتی که در کارگاه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد، اغلب کارها بصورت کاملاً مکانیزه و به صورت ماشینی و به وسیله دستگاههای مختلف انجام می شود. در این روش از دیگ های بخار به جای پاتیل های مسی استفاه می شود که همان نقش را دارد.

قبل از مرحله رنگرزی در صورتی که الیاف مورد استفاده پشم باشد، پشم‌ها باید کاملا  شسته شوند تا چربی آنها گرفته شود. در صورت وجود چربی بر روی الیاف رنگرزی بصورت مناسب و یکنواخت انجام نمی شود. شستشو توسط دترجنت صنعتی صورت میگیرد.

در این روش معمولا نخ ریسیده شده رنگرزی می شود. اول نخ ها شل پیچی شده و توسط دستگاه «اشلاپ فورس» دور بوبین های سوراخ دار مخصوص رنگرزی پیچیده می شود. این منافذ باعث نفوذ رنگ به داخل الیاف نخ می شود. قطر بوبین با نخی که دور آن پیچیده میشود به ۵/۱۷ سانتیمتر می رسد. سپس بوبین ها را به صورتی که ها به هم نچسبند درون محفظه بوبین می چینند. این محفظه ها  دو نوع هستند:

۱- محفظه بوبین کوچک با ظرفیت ۳۳۰ بوبین با وزن kg 250

ب) محفظه بوبین بزرگ با ظرفیت ۶۶۰ بوبین که به طور کل ۴۵۰ الی kg 500 بسته به بزرگی و کوچکی بوبین ها وزن دارد.

مرحله رنگرزی

بعد از چینش‌ بوبین‌ها مرحله رنگرزی می تواند شروع شود . بوبین های چیده شده به محفظه رنگرزی که همان دیگ بخار است وارد می شوند تزریق آب در حین رنگرزی به مخزن اصلی ، از تانکهای جانبی انجام می شود. تانکهای کوچک هم جهت تزریق رنگ و دندانه در پشت مخازن اصلی قرار دارند. دمای رنگرزی پشم ۴۵ الی ۵۰ درجه است که در این دما رنگ به مخزن اصلی تزریق می شود بعد از حرارت زیاد شده و به حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسد اگر دما از این حد بیشتر باشد موجب نمدی شدن پشمها میگردد.

عمل رنگرزی حدود ۴۵ الی ۶۰ دقیقه طول می کشد.

در مرحله بعد با تزریق آب سرد به مخزن اصلی حمام رنگرزی سرد می شود تا زمانی که دما به ۷۵ درجه برسد و پشم هم دیگر رنگ را پس ندهد.

بعد از آن به لوله هایی در اطراف مخزن بین دو جداره دیواره مخزن قراردارند آب سرد تزریق می شود. سپس مراحل دیگری روی نخ رنگ شده صورت می پذیرد تا رنگ آن تثبیت شود.

درآخرین مرحله با آب معمولی نخ ها شسته می شود. سپس بوبین ها به دستگاه سانتریفوژ و سپس به دستگاه خشک کن منتقل می شوند. بعد از آن آبگیری و عملیات خشک کردن انجام می شود و بوبین ها را سفت پیچی می شود . نخ تولید شده دراینجا به مدت ۳۰ دقیقه در دستگاه بخار حرارت می بیند تا پیچ آن از بین برود و به اصطلاح حالت ملخی پیدا نکند . در این مرحله نخ آماده برای استفاده در دستگاه های قالی بافی شده است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *