فروشگاه اینترنتی قصر فرش

2
آبان
رگه دار شدن فرش

رگه دار شدن فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

رگه دار شدن فرش

گاه در برخی از فرش‌ها، تفاوت رنگ به شکل نوار عرضی به صورت یک ردیف، گاه دو و سه تکرار مشاهده می‌شود. به این حالت داشته رگه در فرش گفته می‌شود که در واقع پرز فرش در رگه‌های عرضی گاه به صورت تیره و یا گاه دارای روشنی است. این عیب به صورت خطی یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و به صورت نوعی ناهماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها فرش آشکار می‌شود.

 

این آسیب به صورت خطی و یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و نوعی هماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها به ویژه پس از عملیات پرداخت فرش آشکار می‌کند. نیاز به توضیح است که این عمل در فرش‌های روستایی و عشایری آسیب و عیب به شمار نمی‌آید، بلکه در موارد بسیاری مورد پسند مشتریان و متقاضیان فرش است. اما وجود چنین حالتی در مورد فرش‌های شهری و یا درباری نوعی عیب قلمداد می‌شود.

 

علل ایجاد آسیب

علل پیدایش رگه دار شدن فرش، تفاوت تباین و تونالیته رنگی در یک رنگ از خامه مصرفی است که خود ممکن است به علل متفاوتی ایجاد شود.

سهل انگاری در انتخاب خامه‌ها یک دست و همسان پیش از رنگرزی، امری ضروری است.

 

عدم دقت کافی در رنگرزی همانند هم نزدن مناسب نخ‌های پشمی و یا پنبه‌ای و تغییر ناگهانی ماده رنگزا در پاتیل باعث تغییر در فام می‌شود.

 

از دیگر مواردی که باعث بروز چنین آسیبی در حین رنگرزی می‌شود، افزودن رنگ دوم به مناسبت استحصال رنگ ترکیبی و عدم سازگاری دو رنگزا با یکدیگر است. در صورت عدم سازگاری مواد رنگزا با یکدیگر، امکان تغییر فام رنگی طی فرآیند رنگرزی افزایش می‌یابد.

 

علاوه بر موارد مذکور، بی دقتی بافنده در استفاده از نخ‌های همرنگ از عواملی است که باعث تغییر فام رنگ در سطح قالی و در نتیجه ایجاد آسیب رگه می‌شود.

 

در مواردی امکان دارد افراد عدم تبحر و ناآشنا بودن بافنده به خوانش صحیح نقشه، باعث ایجاد تغییر رنگ به سلیقه بافنده در نقاطی شود که صورت بروز چنین عملی، رگه‌هایی در فرش ایجاد می‌شود.

 

شرایط نگه‌داری پرز رنگ شده در ایجاد آسیب رگه نقش دارد. به عنوان مثال خامه‌ها باید از نظر میزان نور و تابش خورشید در شرایط یکسانی قرار گیرند. زیرا نور قادر باعث تغییر رنگ تدریجی و نقطه‌ای نخ‌های بی‌ثبات می‌شود.

فروشگاه اینترنتی فرش ماشینی کاشان، یک فروشگاه اینترنتی فعال درزمینهٔ خرید و فروش انواع فرش بدون واسطه (مستقیم از کارخانه) در ایران می باشد. محصولات ارائه شده در این فروشگاه در انواع مختلف فرش ماشینی 700 شانه، فرش ماشینی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه در طرح ها، سایزهای متفاوت و رنگ هایی زیبا آماده ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. هدف این مجموعه ارائه فرش باکیفیت بالا و با قیمت ارزان نسبت به بازار می باشد. جهت دریافت مشاوره درزمینهٔ خرید فرش ماشینی با شماره 09138905011 تماس حاصل فرمایید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *