فروشگاه اینترنتی قصر فرش

2
آبان
معرفی بهترین نخ در صنعت فرش ماشینی

معرفی بهترین نخ در صنعت فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی بهترین نخ در صنعت فرش ماشینی

تولید فرش ماشینی دارای سابقه ی طولانی در صنعت تولید فرش می باشد به صورتی که می توان دید کلی از روند جایگزینی قالی ها دست پیدا کرد .فرش  ماشینی در سال های ابتدایی از جنس پشم بافته می شدند و بعد ها نخ های از جنس اکرلیک و پلی استر جایگزین نخ های پشمی شدند .به دلیل عدم برگشت پذیری و ثبات نوری پایین در پلی پروپیلن ، بعد از مدتی قالی های از جنس پلی پرو پلین نیز بافت و وارد بازار شد ولی مورد استقبال قرار نگرفت به این دلیل که قالی های که از جنس اکریلیک بودند دارای ویژگی برگشت نور و حرارت بودند که باعث شد استقبال زیادی از سوی مردم در سال های اخیر داشته باشد از دیگر ویژگی های آن می توان به مقاومت بالای آن در برابر اشعه و uv پذیری نسبتا خوب اشاره کرد .


علی رغم ویژگی های اکریلیک ، این نوع دارای معضلاتی نیز می باشند هم چون فقدان قابلیت تخریب در محیط زیست و پرز دهی . البته اخیرا محیط زیست  محدودیت های را برای استفاده از الیاف اکریلیک در گشور های پیشرفته آمریکا و اروپا ایجاد کرده است و مواردی را جایگزین آن کرده اند از قبیل پلی استر ، نایلون 66 و پلی پروپلین . به دلیل وابستگی کشور برای تهیه مواد اولیه فرش های ماشینی مانند الیاف اکریلیک و اکریلونیتریل و همچنین افزایش قیمت این مواد در سال های اخیر و عدم صادرات قالی ماشینی به کشور های دیگر بویژه کشور های پیشرفته آمریکا و اروپا . متخصصان فرش مطالعاتی را پیرامون مواد اولیه و انواع نخ ها انجام داده اند . و در میان تمام نخ ها الیاف پلی استر فلامنت به دلیل داشتن ویژگی های از قبیل عدم حساسیت زایی ، شستشوی آسان ، ثبات بالای نور و ثبات بالای سایشی مورد توجه قرا گرفته است.  بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفت این نوع از الیاف قابلیت کاربردی به عنوان نخ پود ، نخ خاب و نخ چله را دارد و استقبال زیادی از آن در سال های اخیر به عمل آمد .

 

ویژگی های نخ و مواد اولیه

از انواع نخ ها می توان به نخ پلی استر ، اکریلیک و پلی پروپیلن اشاره نمود که به صورت وسیعی در برای تولید قالی ماشینی استفاده می شود . در ادامه این مقاله قصر فرش کاشان به جزئیات هر کدام می پردازد .

 

اطلاعات کامل پلی استر

این نوع از الیاف توسط آقای کارترز تولید شد . از ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر رطوبت و حرارت آن اشاره کرد . بعد از آن مطالعات و تحقیقاتی در زمینه ی بهبود الیاف پلی استر انجام گرفت و دارای نتیجه ی بسزایی در بهبود الیاف پلی استر بود .

 

ساختار پلی استر و نحوه سنتز پلی استر

پلی استر از نوعی ماده پلیمري تشكیل شده است که از واحد هاي مونومري که  تحت عنوان اتیلن ترفتالات است و برای تولید آن از اتیلن گلایكول و اسید ترفتالیك استفاده می شود .  ماده پلیمري بدست آمده به صورت گرانول و یا چیپس برای تولید فیلامنت پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد .

 

ویژگی های پلی استر

از جمله ویژگی هاي بارز  پلی استر می توان به مواردی از قبیل ثبات سایشی بالا ، فاقد  ضرر  بر سلامت ، عدم پرزدهی ، پایداري بالا تحت شرایط اسیدي ، عدم حساسیت زایی ، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ، براقیت یا Luster ، ثبات بالاي گرمایی و حرارتی ، ثبات شستشویی بالا ، نرمی و لطافت ، ثبات نوري بالا ، عدم رشد قارچ و باکتري می توان اشاره نمود . با توجه به روند رو به صعود پلی استر و حجم بالاي تولید آن در 90 سال اخیر می توان به اهمیت بالاي آن در دنیا و مصارفی که در صنایع نساجی همچون منسوجات نساجی ، پوشاک ، فرش ماشینی و غیره پی برد . از جمله مزیت مهم این نوع از نخ می توان به داخلی بودن مواد اولیه آن اشاره نمود و دیگر نیازی نیست که برای تولید این نخ مواد اولیه اش را وارد نمود .

 

مصارف پلی استر

امروزه از این نخ در مصارف مختلف همچون منسوجات خانگی مانند پرده ، روتختی ، پوشاک بزرگسال و کودک ، فرش ماشینی ، منسوجات بی بافت و کفپوش استفاده می شود .

 

فرایند تولید نخ اکریلیک

برای تولید نخ اکریلیک ابتدا به وسیله دستگاه های رنگرزی الیاف اکریلیک را باز کرده ، می شویند و مطابق نمونه دلخواه آن را رنگ می کنند . اصطلاح کیک به پارتی های رنگ شده که دمای بسیار بالا و رطوبت دارند گفته می شود و زمانی که رطوبت آن ها به شرایط مناسب رسید به مرحله ی تولید در قسمت ریسندگی داده می شوند . اگر نخ اکریلیک از نوع الیاف باشد نه نوار حتما باید بعد از ورود به ریسندگی به کاردینگ برده شود . در این مرحله اهدافی که بیان می شود دنبال می گردد . الیاف را با هم بیشتر مخلوط می کنند ، الیاف را موازی و مستقیم می کنند و از آن فتیله تهیه می کنند ، این فتیله های که بدست آمده است از کاردینگ وارد پاساژ می شود . در این مرحله وابسته به ظرافت نخ که 6 الی 10 فتیله است تبدیل به یک فتیله می کنند . فتیله های که در این مرحله بدست آمده تحویل واحد فینیشر داده می شود . رینگ مهمترین دستگاه در ریسندگی می باشد . در قسمت فینیشر کشش نهایی همرا تابیدن نخ ها انجام می شود و بسته به نمره نخ مورد نظر و چندلایه بودن آن تنظیمات کشش روی دستگاه ها انجام می شود تا در پایان نخ یک لایه بدست بیاید . مرحله ی بعدی مر بوط به دولاکنی می باشد که به وسیله ماشین دولاکنی یا S.S.M  انجام می شود به این گونه که 2 یا 3 نخی که از ماشین رینگ تولید شده است را با هم یکی می کند .

 

 مرحله پایانی تولید نخ آکریلیک

بعد از مرحله دولاکنی به صورت بوبین در می آید و به ماشین دولاتاب می دهند . کار این ماشین تا حد زیادی به ماشین رینگ شباهت دارد . تنها تفاوتی که می کند این است که در دولاتاب به جای غلطک کشش از غلطک تولید در آن استفاده می شود . در این قسمت با تابیدن نخ ها باعث استحکام در آن ها می شود . نخی که از دستگاه دولاتاب بدست می آید قابل مصرف در بافندگی می باشد . در این مرحله نخ هیت ست می شود تا حالت پف داشته باشد و همچنین باعث توپر شدن و شفافیت قالی ماشینی بعد از بافت می شود . در این دستگاه نخ از محفظه ای عبور می کند که از آن بخار متصاعد می شود و تمامی تنظیمات مربوط به شفافیت و رنگ به وسیله ی بخار روی نخ تثبیت می شود و آخرین مرحله در هیت ست بوبین ها هستند ،  بوبین ها همان نخ های می باشند که به صورت مستقیم وارد دستگاه بافندگی خواهند شد .

از این که وقت گذاشتید و این مقاله را خواندید از شما سپاسگزاریم قصر فرش کاشان امیدواراست مطالبی مفید در اختیارتان قرار داده باشد .

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *