فرش چند متری برای خانه من مناسب است؟
خرداد
فرش چند متری برای خانه من مناسب است؟

فرش چند متری برای خانه من مناسب است؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش جز وسایل ضروری خانه ما ایرانیان است که تاثیر خیلی زیادی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون خانه ما دارد. گاهی ما تنها به دنبال خرید فرش هستیم و اصلا به فاکتورهای انتخاب فرش که خانه مارا جذاب می‌کند، توجه نمی‌کنیم. قیمت فرش در حال حاضر کمی بالا بوده و ما بایستی با اطلاعات کامل سایز فرش خود را انتخاب کنیم تا از پرداخت هزینه بیشترین سود و لذت را ببریم. پس به سراغ فاکتورهای انتخاب سایز فرش می‌رویم.

برای پاسخ به این سوال ما باید اول مشخص کنیم که هدف ما از خرید فرش چیست؟ گاهی هدف ما از خرید فرش، نرم کردن زمین جهت راحت تر راه رفتن و نشستن است. گاهی برای زیبایی دکوراسیون خانه خود بدنبال خرید فرش هستم. گاهی تنها به دنبال پوشش زمین هستیم و به همین جهت نیز فرش می‌خریم. پس در قدم اول مشخص کنیم که چرا فرش می‌خریم؟

خب حالا که هدف از خرید فرش را مشخص کردیم می‌خواهم باهم چند خانه را باهم تصور کنیم!

فرض کنید خانه ای وجود دارد که کل وسایل سالن پذیرایی آن روی فرش قرار گرفته است. فضای بزرگ این خانه به یک فرش خلاصه شده که باعث کوچک دیده شدن خانه شده است.

حال خانه ای را تصور کنید که تمام وسایل خانه با فاصله دور در اطراف فرش قرار گرفته اند و فرش در وسط سالن پذیرایی پهن شده است. این فرش حس جدایی به وسایل خانه می‌دهد و یک فضای خیلی دور را ایجاد می‌کند.

پس فرش مناسب جه سایزی است؟

براساس مبلمان خود در سالن پذیرایی، میز غذا خوری در آشپزخانه و سرویس خواب و تخت در اتاق خواب معیار بسیار خوبی در تعیین اندازه فرش است.

اما اگر بخواهیم مفصل تر این قضیه را باز کنیم باید خدمتتان بگوییم که انتخاب اندازه فرش به روحیه و سلیقه شما بستگی دارد. بعضی از آدم ها علاقه دارند که فرش کل فضای خانه را مثل کف پوش و یا موکت بپوشاند. در حالی که همین موضوع ممکن است به برخی دیگر احساس خفگی بدهد. برخی از فضاهای شلوغ و پر لذت میبرند در حالی که برخی علاقه دارند فضای خانه آنها خلوت باشد و تنها یک فرش کوچک در وسط سالن را به یک فرش بزرگ و پهن ترجیح می‌دهند. پس شما بر حسب سلیقه و علاقه خود بایستی فرش مناسب را انتخاب کنید. ولی دقت کنید که عجولانه تصمیم نگیرید.

شاید در نگاه اول شما یک فرش افشان کرم رنگ را انتخاب کنید که فضای خانه شما را دلبازتر کند و زیبایی خاصی به سالن پذیرایی شما ببخشد. اما با گذشت زمان و پاخوردن فرش، فرش کثیف شده و آلودگی هایی جذب کرده را نمایان می‌کند. شاید بگویید اینکه کاری ندارد، فرش را به قالی شویی میبریم. اما شست و شویی زیاد فرش و گاهی بی تجربگی قالی شویان باعث آسیب رسیدن به فرش شما شده و زیبایی و لطافت آن را از بین می‌برد.

size carpet

انتخاب سایز مناسب فرش برای پذیرایی

برای خرید فرش مناسب پذیرایی دقت کنید که پایه اول مبلتان روی فرش قرار بگیرد. کل مبل روی فرش نباید قرار بگیرد. میز جلوی مبل باید تقریبا در نزدیکی مرکز فرش قرار بگیرد.

حالا اگر شما یک فرش کوچک و فانتزی دوست دارید باید فرش را در وسط پهن کرده و از گزاشتن وسایل روی آن بپرهیزید.

پس تا اینجا متوجه شدیم که باید بر اساس وسایل موجود در سالن فرش را انتخاب کنیم. حال چه فرشی با چه مبلمانی زیباست؟

اگر میزهای مبلمان شما کوچک هستند، از فرش های ترنج دار استفاده کنید زیرا جلوه فرش را بیشتر می‌کند. اگر مبلمان شما میز های بزرگ و چوبی دارد خرید فرش ترنج دار یک انتخاب اشتباه است. زیرا ترنج یا اصلا دیده نمی‌شود و یا نصفه دیده می‌شود که باعث شلوغی سالن می‌شود.

اگرهم که مبلمان ال مانند دارید که به سراغ فرش افشان باید بروید زیرا فضای زیادی از سالن را مبلمان پوشش می‌دهد و فرش ترنج دار مناسب نمی‌باشد.

انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق خواب

معمولا اغلب افراد دوست دارند کل اتاق خواب را با فرش یا موکت بپوشانند. فرش اتاق خواب معمولا کمتر از یک دوم از اتاق را پوشش داده و بقیه اتاق موکت می‌شود. گاهی لبه تخت روی فرش قرار گرفته می‌شود که پس از بیداری اولین قدم ها روی یک فرش نرم باشد تا حس خوبی به شما بدهد.

ابعاد استاندارد فرش ها

با رشد چشمگیر صنعت فرش در ایران فرش در اندازه ها و سایزهایی مختلفی تولید می‌شود. ما معمولا به صورت فرش 6 متری، فرش 9 متری ، فرش 12 متری و یا کناره میشناسیم که ابعاد آنها به صورت زیر است:

فرش های  2x3 – 2.5x3.5 – 3x4 – 4x6
کناره های  1x1.5 – 1x2 – 1x3 – 1x4
قالیچه های  x2.25 – 1.5x2.301.5
ناگفته نماند که فرش های گرد و یا فرش هایی با ابعاد خاص هم در بازار دیده می‌شود که بیشتر سفارشی بوده و شما میتوانید در صورت علاقه مند بودن سفارش بدهید.

ابعاد فرش از مهم ترین گزینه هایی است که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کنید زیرا به همان اندازه که طرح و رنگ فرش در زیبایی آن تاثیرگزار است، اندازه فرش نیز در دیده شدن آن و هماهنگی دکوراسیون خانه موثر است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *