هرآنچه که باید درباره فرش ذرع و نیم بدانید
مرداد
هرآنچه که باید درباره فرش ذرع و نیم بدانید

هرآنچه که باید درباره فرش ذرع و نیم بدانید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

ذرع یکی از واحد های اندازی گیری مرسوم در گذشته بوده است. هر یک ذرع معادل 104 یا 112 سانتی متر است. از واحد ذرع برای اندازه گیری تراکم فرش، تعداد گره ها و خفت هایی که در یک فرش وجود دارد، استفاده می‌شود. اما فرش ذرع و نیم چه فرش هایی هستند؟ فرش ذرع و نیم به فرش های کوچکی گفته می‌شود که دارای ابعاد و اندازه های کمی هستند. در بحث امروز قرار است فرش ذرع و نیم را به صورت مفصل بررسی کرده و هر آنچه لازم است درباره آن برای خرید بهترین فرش ذرع و نیم بدانیم را یاد می‌گیریم. پس با ما همراه باشید.

ذرع در شهر های مختلف

واحد ذرع در شهر های مختلف دارای ابعاد مختلفی است. برای مثال هر ذرع در اصفهان معادل 104 و در تبریز معادل 112 سانتی متر است. 
نحوه استفاده از واحد ذرع
بیایید اندازه گیری فرش با ذرع را با یک مثال یاد بگیریم. دقت کنید که ذرع هر شهر با شهری دیگر متفاوت است. وقتی فرشی دارای 70 رجشمار با واحد ذرع است، یعنی در هر 6.5 سانتی متر آن 70 گره و خفت وجود دارد. این اندازه متعلق به شهر اصفهان است. همین فرش با ذرع تبریز در هر 7 سانتی متر خود 70 گره دارد. (این نشان می‌دهد فرش اصفهان تراکم بیشتری نسبت به فرش تبریز دارد.) 
چه فرشی فرش ذرع و نیم است؟
به فرش های کوچکی که اندازه آن از 2 متر مربع کمتر باشد و معادل با 1.5 متر باشد، به عنوان فرش ذرع و نیم شناخته می‌شود. از فرش ذرع و نیم برای پوشاندن فضای های کوچک خانه استفاده می‌شود.

تفاوت ذرع و نیم با قالیچه 

تفاوت فرش ذرع و نیم با قالیچه در ابعاد و اندازه آن است. همانطور که می‌دانید فرش ذرع و نیم برابر با 1.5 متر مربع است، در حالی که قالیچه دارای ابعاد 40.1 در 20.1 که دو ذرع است. 

قیمت فرش ذرع و نیم چقدر است؟

تعیین قیمت فرش ذرع و نیم مانند هر فرش دیگری به عواملی همچون  جنس نخ خاب و الیاف فرش، طرح و نقش فرش، ابعاد و سایز فرش، زمان سفارش فرش، برند فرش، نوسانات بازار ارز و اقتصاد و..... وابسته است. 
هنگام خرید فرش ذرع و نیم حتما به جنس فرش، برند تولید کننده آن، شناسنامه فرش و گارانتی آن دقت کنید تا یک فرش تضمینی را خریداری کرده و از هزینه ای که بابت خرید فرش می‌پردازید، خرسند باشید. 
شاید بپرسید آیا قیمت فرش ذرع و نیم در همه جا یک قیمت است؟
باید خدمتتان بگویم که خیر، قیمت فرش ذرع و نیم اصفهان با فرش ذرع و نیم تبریز متفاوت است. تبریز و اصفهان دو شهر مشهور در زمینه تولید فرش ذرع و نیم هستند که قیمت فرش آنها باتوجه به موارد گفته شده متفاوت از یکدیگر است. 
قیمت فرش ذرع و نیم به مواردی همچون:
•    سایز فرش ذرع و نیم
•    طرح و نقش فرش ذرع و نیم
•    شهر تولیدکننده فرش ذرع و نیم
•    جنس الیافی که فرش ذرع و نیم با آن بافته شده 
•    دستبافت بودن یا ماشینی بودن فرش ذرع و نیم
•    بافنده فرش ذرع و نیم
•    زمانی که شما فرش ذرع و نیم می‌خرید
•    شرایط اقتصادی حاکم در بازار فرش 
•    شرایط اقتصادی حاکم در بازار ارز 
•    و... 
وابسته است.

فرش ذرع و نیم ابریشمی

بهترین فرش ذرع و نیم که دارای ماندگاری بالا، زیبایی تسخیرکننده و همینطور قیمت گرانی نیز است، فرش ذرع و نیم ابریشمی است. ابریشم طبیعی تناه در بافت فرش ذرع و نیم دستبافت و ابریشم مصنوعی در بافت فرش ذرع و نیم ماشینی کاربرد دارد. قیمت فرش ذرع و نیم بافته شده با ابریشم طبیعی نسبت به بقیه انواع آن گران قیمت تر و همینطور جذاب تر است.
انواع نقش و طرح فرش ذرع و نیم
آنچه باعث جذب ما به یک فرش و ترغیب ما به خرید آن می‌کند، طرح و نقش فرش است. طرح و نفش فرش ذرع و نیم نه تنها در زیبایی خانه ما و جذابیت دکوراسیون خانه ما بلکه در خلق خو و روحیه اعضای خانه نیز موثر است. به همین دلیل باید در انتخاب بهترین آنها که با دکوراسیون خانه ما نیز هماهنگ باشد، دقت کرد. 
فرش ذرع و نیم مانند بقیه فرش ها در انواع مختلف طرح و نقش است که معروف ترین آنها طرح های سنتی مانند طرح بته و جقه، لچک و ترنج و... است. 
در ادامه با تعدادی از طرح و نقش های فرش ذرع و نیم آشنا می‌شویم:
•    فرش ذرع و نیم مدل سالاری
طرح سالاری در میان طرح و نقش فرش های ایرانی چه فرش دستبافت و چه فرش ماشینی ، محبوب بوده و معمولا برای فضاهای کوچک خانه های ایرانی استفاده می‌شود. اگر دارای دکوراسیون خانه مدرنی هستید، فرش ذرع و نیم مدل سالاری انتخاب فوق العاده ای برای شماست. شاید بگویید فرش ذرع و نیم سالاری که دارای طرح سنتی است، چطور برای خانه های مدرن کاربرد دارد؟
برای افزایش جذابیت خانه های مدرن ایرانی بهتر است از نمادهای سنتی و نوستالژی قدیمی استفاده شود که اینجا فرش ذرع و نیم می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. فرش ذرع و نیم سالاری در ابعاد 1.5 متر است.

•    فرش ذرع و نیم مدل خطیبی
فرش ذرع و نیم خطیبی یک فرش دستبافت است که توسط هنرمندان و بافندگان ماهر ایرانی بافته می‌شود. حدودا 2 سال یا حتی بیشتر طول می‌کشد تا یک فرش ذرع و نیم خطیبی بافته شود. 
فرش ذرع و نیم خطیبی با استفاده از الیاف های مختلفی مانند ابریشم، پشم و پنبه بافته می‌شود که همگی ضد حساست بوده و فرشی نرم و لطیف به همراه زیبایی فوق العاده برای شما فراهم می‌آورد. فرش ذرع و نیم خطیبی نیز مانند فرش ذرع و نیم سالاری در ابعاد 1.5 متر مربع موجود می‌باشد. 
فرش هایی که با استفاده از الیاف طبیعی بافته می‌شوند دچار الکتریسته ساکن نشده و ماندگاری بالاتری نسبت به فرش هایی که با الیتف مصنوعی بافته می‌شود، دارد.

•    فرش ذرع و نیم مدل بیجار  
طرح بیجار از سابقه دار ترین طرح ها در بافت فرش دستبافت بوده که زمان آن به دوران صفویه و حتی قبل تر از آن نیز برمی‌گردد. فرش ذرع و نیم بیجار دارایی ساختار محکم و مستحکمی بوده که باعث افزایش طول عمر این فرش می‌شود. 
فرش ذرع و نیم بیجار نیز در ابعاد 1.5 متر مربع موجود است و می‌تواند زیبایی خاصی را به خانه شما ببخشد.

اگر قصد خرید فرش جذابی را دارید که در چشم همه بیاید، فرش ذرع و نیم بهترین انتخاب است زیرا با وجود ابعاد کوچک دارای طرح و نقش زیبایی است که باعث چشمگیر بودن این فرش می‌شود. هنگام خرید فرش ذرع و نیم حتما به موارد گفته شده دقت کیند تا صاحب بهترین فرش ذرع و نیم شده و هزینه اضافی نپردازید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *