نخ اکریلیک در فرش ماشینی
مرداد
نخ اکریلیک در فرش ماشینی

نخ اکریلیک در فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

برای بافت فرش ماشینی از الیاف گوناگونی استفاده میشود که شامل هم الیاف طبیعی و هم مصنوعی است که بسته به نوع کاربرد آن در قسمت های مختلفی استفاده می شود، یکی از معروف ترین و باکیفیت ترین الیاف موجود در صنعت فرش ماشینی، نخ اکریلیک میباشد. فرش های باکیفیت موجود در بازار فرش ماشینی به طور کامل با نخ اکریلیک و به طور ویژه با نخ اکریلیک هیت ست شده تولید میشوند. در ادامه به معرفی نخ اکریلیک و ویژگی های آن در صنعت فرش ماشینی می پردازیم.     

نخ اکریلیک چیست؟

در ادامه به توضیح این مطلب که نخ اکریلیک یعنی چه و چه کاربردی دارد می پردازیم. نخ اکریلیک از الیاف مصنوعی و از پلیمری با نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولی تقریبا 1900 مونومر واحد تولید میشود. نخ اکریلیک در ایالات متحده آمریکا به پلیمری گفته می شود که حداقل آن 85% پلیمر نیتریل باشد. 

نخ اکریلیک هیت ست چیست؟

هیت ست یا هیت ست شده عبارتی است که در صنعت ریسندگی به عنوان یکی از مراحل تولید نخ در این صنعت میباشد، نخ اکریلیک هیت ست در طی فرآیند هیت ست تولید میشود در این روش الیاف اکریلیک در طی مراحلی توسط بخار آب و گرما ثابت شده و بافت داخلی ان ریسیده میشود، در این فرآیند نخ دارای کیفیت و خواص منحصربفردی میشود که در نهایت فرش ماشینی باکیفیت و درجه یک تولید میشود.    

کاربرد نخ اکریلیک

با گسترش جمعیت و افزایش نیاز افراد به فرش، الیاف طبیعی مانند گذشته جواب گوی نیاز افراد نبوده به همین دلیل الیاف مصنوعی جهت برطرف کردن این نیاز این صنعت مورد استفاده قرار گرفت اند، یکی از بهترین الیاف مصنوعی موجود نخ اکریلیک میباشد. از نخ اکریلیک به جزء در صنعت فرش ماشینی در تولید انواع البسه، پارچه بافی و... کاربرد دارد. 

مزایای نخ اکریلیک

الیاف اکریلیک دارای قابلیت های منحصربفردی میباشد که آنرا نسبت به سایر الیاف مصنوعی موجود متمایز نموده است در ادامه به معرفی برترین ویژگی های نخ اکریلیک می پردازیم. 
-    مقاومت بالا در برابر حرارت مستقیم 
-    استحکام عالی در برابر گرما و سرما
-    مقاوم در برابر بید زدگی، پاخوردگی، رطوبت
-    امکان رنگ پذیری بالا 
-    وزن بسیار کم و لطیف

فرش اکریلیک و مزیت آن

بهترین و باکیفیت ترین فرش های موجود در بازار فرش ماشینی توسط نخ اکریلیک تولید می شوند، تمامی فرش های اکریلیک دارای بیشترین درجه کیفی فرش S1 را دارا میباشند، در ادامه به معرفی مزایای فرش اکریلیک میپردازیم.
1-    داشتن مقاومت بالا در حضور گرما و حرارت مستقیم مانند اتو و قابلمه
2-    مقاوم در برابر گرما، سرما و رطوبت
3-    نداشتن پرز و در نتیجه ضد حساسیت بودن
4-    مقاومت بالا در برابر سائیدگی، فشار و قابلیت برگشت پذیری 
فرش های که با نخ اکریلیک تولید میشوند توانایی تحمل گرمای اتو و قابلمه داغ را به مدت 5 دقیقه دارد و برای آن مشکلی پیش نخواهد امد. همچنین فرش های اکریلیک در برابر شستشو و مواد شوینده در طی زمان طولانی مقاوم است و با گذشت زمان دچار تغییر رنگ و رنگ پریدگی نمیشود، با توجه به مطالب بالا فرش های که با نخ اکریلیک تولید میشوند بهترین و باکیفیت ترین فرش های موجود میباشد. 
قیمت فرش ماشینی به عواملی گوناگونی بستگی دارد یکی از مهمترین این فاکتورها الیاف مورد استفاده در فرش است، فرش های که با نخ اکریلیک تولید میشوند به دلیل کیفیت بالا دارای قیمت بالاتری در مقایسه با نخ های غیر اکریلیک مانند نخ BCF و پلی استر دارند و درنتیجه دارای عمر کوتاه تری میباشد. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *