فرش ماشینی تمام ابریشم
خرداد
فرش ماشینی تمام ابریشم

فرش ماشینی تمام ابریشم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی به خرید فرش ماشینی می‌رویم با تنوعی گسترده از فرش روبرو هستیم که هریک ویژگی ها و مزایای خاص خودشان را دارند. یکی از انواع فرش ماشینی فرش های تمام ابریشم است که ظاهری بسیار زیبا و جذاب تر از دیگر انواع فرش است. اگر شما دنبال فرشی هستید که به خانه شما نمای زیادی بدهد و خانه ای با شکوه برای شما بسازد، فرش ابریشم ماشینی گزینه خوبی برای خرید است. برای نگهداری از فرش ابریشم ماشینیی نیازمند توجه به مواردی است که ما در این مقاله تمام آنها را به همراه مزایا و معایب خرید فرش ابریشمی را برایتان شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

فرش ابریشمی چه فرشی است؟

فرش های ابریشمی همانطور که از نامشان مشخص است با الیاف ابریشم بافته شده است. تاریخچه بافت فرش های ابریشمی به دوران صفویه برمیگردد. در زمان صفویه، ابریشم های زیادی از ایران برای صادرات عبور می‌کرد. مردم هنرمند ایرانی نیز از فرصت استفاده کردند و قالی های دستبافت را با الیاف ابریشمی تست کردند. نتیجه کار خارق العاده بود. فرش های بسیار زیبا و ظریف و براق که چشم همه را به سوی خود جذب می‌کرد.
ابتدا فرش های ابریشمی تنها به صورت دستبافت تولید میشد اما با رشد تکنولوژی دستگاه های بافندگی فرش ماشینی، فرش ابریشم ماشینی نیز وارد بازار شد. 
نوع ابریشمی که در بافت فرش ابریشم ماشینی استفاده می‌شود به دو دسته تقسیم می‌شود:
•    ابریشم طبیعی
•    ابریشم مصنوعی

انواع فرش ابریشم مصنوعی

 بسته به این که از الیاف ابریشم در کدام قسمت از فرش ماشینی استفاده شده، به چند دسته تقسیم می‌شود:
•    فرش ماشینی کف ابریشم
در این نوع فرش از ابریشم تنها برای بافت زمینه فرش ماشینی استفاده شده و گل و بوته های فرش با دیگر الیاف ها مانند پلی استر، اکریلیک، کرک و.... بافته می‌شود. بافت فرش ماشینی کف ابریشم بسیار سخت و زمان بر است.

•    فرش ماشینی تمام ابریشم 
تمام اجزای فرش ماشینی تمام ابریشم از ابریشم ساخته شده، مانند چله فرش، پرز، نخ خاب. گران قیمت ترین و بادوام ترین فرش ماشینی، فرش ماشینی تمام ابریشم است.

•    فرش ماشینی گل ابریشم
وقتی فقط گل های فرش با الیاف ابریشم بافته شود، فرش ماشینی ما گل ابریشم است. در بین تمام فرش های ابریشمی، فرش ماشینی گل ابریشم ارزان ترین فرش ابریشمی است و زیبایی بسیار خاصی دارد. بقیه اجزای فرش با استفاده از دیگر الیاف ها مانند الیاف اکریلیک که بهترین نوع الیاف است بافته می‌شود.

ویژگی های فرش ماشینی ابریشمی

الیاف ابریشم از گران بهاترین الیاف های حاضر دنیاست که از گذشته تا به امروز از محبوب ترین های بافت فرش، پارچه و... بوده است. ابریشم دارای لطافت و نرمی بسیار زیادی است که جذابیت آن را دوچندان می‌کند. در ادامه با ویژگی های یک فرش ابریشمی آشنا می‌شویم:
•    فرش ماشینی ابریشمی دارای ظاهری براق و جذاب است.
•    الیاف ابریشم به شدت نازک و بسیار ماندگار است. پس فرش ماشینی ابریشمی از ظرافت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است.
•    فرش ماشینی ابریشمی بسیار نرم و لطیف است.
•    فرش ابریشمی جدایی از رنگ های جذاب و دلنشین، سایه روشن هایی نیز دارد که باعث جلوه بیشتر فرش می‌شود.
•    به دکوراسیون و سبک خانه جلوه بسیار زیبا و منحصر بفردی می‌دهد.

مزایای داشتن فرش ماشینی ابریشمی

جدایی از زیبایی فوق العاده و غیرقابل مقایسه ای که با دیگر فرش ها دارد، دارای مزایایی دیگری است که طرفداران آن را زیاد تر می‌کند. برای مثال:
•    عدم پرزدهی و ضد حساسیت است.
فرش های ماشینی معمولا پرز های زیادی داشته که هم به لباس ها می‌چسبند و هم برای کودکان و کسانی که مشکلات تنفسی دارند، اصلا مناسب نیست. اما فرش ماشینی ابریشمی این مشکل را حل کرده است زیرا الیاف ابریشم هیچ پرزی ندارد و می‌توانید با خیال راحت برای اتاق کودک خود و یا بیماران تنفسی از آن استفاده کنید. مزایای پرز نداشتن محدود به ضد حساسیت بودن نمی‌شود زیرا نبودن پرز روی فرش باعث زیبایی و جلوه بیشتر آن نیز می‌شود. پس اگ به دنبال فرش ضد حساسیت بدون پرز هستید، فرش ماشینی ابریشمی بهترین انتخاب برای خرید است.
•    فرش های ابریشمی براق هستند.
از مهم ترین ویژگی هایی که افراد را به سمت این نوع فرش ها می‌آورد، داشتن ظاهری براق و درخشنده است. جالب است بدانید این زیبایی بحدی محبوب و پرفروش است که تولید کنندگان فرش دست به تولید فرش های ابریشم نما کرده اند.

معایب داشتن فرش ماشینی ابریشمی

مانند هر کالایی دیگری، فرش ابریشمی نیز دارای معایب و سختی هایی است که آگاهی از آنها به ما در انتخاب و نگهداری از فرش ابریشمی کمک می‌کند.
•    شستن فرش ابریشمی بسیار دشوار است.
شستن متعدد فرش های ابریشمی باعث می‌شود از مقاومت و طول عمر آن کاسته شود. پس برای محیط های پر رفت و آمد که احتمال کثیف شدن فرش زیاد است مانند آشپزخانه، گزینه مناسبی نخواهد بود. دلیلی این بی مقاومت شدن نیز، نازکی و ظرافت الیاف ابریشمی است که با شستوشو و رطوبت ضعیف می‌شود.

•    قطر فرش ابریشمی کم است.
الیاف ابریشم، الیاف ظریف و نازکی است. از این رو فرش بافته شه با الیاف ابریشم نیز ظرافت بالایی داشته و قطر زیادی ندارد. برای همین نشستن روی فرش های ابریشمی کمی سخت است و زود مارا خسته می‌کند.

•    در برابر حرارت و گرما ضعیف است.
در بافت فرش های ابریشمی ممکن است از الیاف هایی دیگری مانند الیاف پلی استر، اکریلیک و... استفاده شود. این الیاف ها در برابر گرما مانند گرمای اتو یا قابلمه اصلا مقاوم نیستند و زود سوخته می‌شوند. البته اگر از الیاف اکریلیک هیت ست در بافت آنها استفاده شود، این مشکل حل می‌شود.

•    دربرابر فشار و سایش نیز بسیار ضعیف و بی مقاومت است.
وقتی الیاف ابریشم نازک است، فرش قطر کمتری داشته و تحمل سنگینی و فشار بالا را ندارد. برای همین باید قبل از گزاشتن مبل و میز های خود روی فرش، زیر پایه ها جسمی قرار دهید تا مستقیما روی فرش نباشند و باعث آسیب به الیاف فرش نشود.

ابعاد فرش ماشینی ابریشمی

با وجود اینکه در بافت فرش دستبافت ابریشمی محدودیت وجود دارد، در بافت فرش ماشینی ابریشمی هیپگونه محدودتی جود نداشته و در ابعاد 4، 6، 9 و 12 در بازار موجود است. البته شما می‌توانید فرش ماشینی ابریشمی خود را طبق ابعاد مورد نیاز خود به تولید کنندگان فرش ماشینی سفارش بدهید.

قیمت فرش ماشینی ابریشمی

قیمت فرش ابریشمی از تمامی فرش های دیگر چه دستبافت و چه ماشینی بیشتر است. اما زیبایی آنها باعث شده که استقبال زیادی برای آنها باشد. قیمت فرش ماشینی ابریشمی از فرش دستبافت ابریشمی کمتر است. از این رو افراد برای خرید فرش ابریشمی به سراغ نوع ماشینی آن می‌روند تا هزینه کمتری برای خرید فرش ابریشمی پرداخته باشند و از زیبایی بسیار زیادی بهره ببرند.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *