نکات جذاب و طلایی در مورد ابعاد فرش که لازم است بدانید
فروردین
نکات جذاب و طلایی در مورد ابعاد فرش که لازم است بدانید

نکات جذاب و طلایی در مورد ابعاد فرش که لازم است بدانید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

اولین کارخانه های تولید فرش در ایران در سال های گذشته در مهد فرش ایران یعنی کاشان بوده است.شهری که خواستگاه اولیه فرش در دنیا می باشد.در این مطلب قصد داریم در مورد ابعاد فرش ماشینی نکات جذابی را بیان کنیم با ما همراه باشید.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی :

 فرش ماشینی در ابعاد های متفاوت و متنوعی تولید می شود که در بین عامه بیشتر به طول و عرض شناخته می شود.البته این شناخت ابعاد در مورد فرش های دست بافت که دارای تنوع کمتری بوده اند مرسوم بوده اما در حال حاضر فرش ها دارای ابعاد متنوع و مختلفی است که عبارتند از:

ابعاد و اندازه های فرش ماشینی :

فرش 12 متری : 4*3 
فرش 9 متری: 3.5*2.5 
فرش 6 متری : 3*2 
4 متر: 2.25*1
1.5 متری: 1.1.5 
کناره 4 متری: 4*1 
کناره 3 متری: 3*1 
کناره 2 متری: 2*1 
پادری: 50*80 سانت 

نکته جالب که باید بدانید این است که به جز فرش های مستطیل که در شرکت ها یفرش تولید می شود، فرش های گرد (دایره ) نیز تولید می شوند که ابعاد آن مطابق با قطر دایره اندازه گیری می شود.و فرش های ماشینی گرد (دایره) عبارتند از؛
فرش ماشینی دایره قطر 1
فرش ماشینی دایره قطر 2
فرش ماشینی دایره قطر 3

 در کنار فرش های دایره و مستطیل در بعضی از شرکت فرش های کشور و بنا به سفارش مشتری فرش های مربع نیز تولید می شوند که ابعاد آن عبارتند از :
1*1
1.5*1.5
2*2
2.5*2.5
3*3
3.5*3.5
4*4

ابعاد غیر استاندارد (ناقواره ) فرش ماشینی :

جدای از اندازه های استانداردی که در شرکت های فرش تولید می شود می توان به فرش های ماشینی اشاره کرد که به صورت سفارشی و درخواست مشتری تولید می شود که ابعاد آن متفاوت تر است و به فرش های غیر استاندارد یا ناقواره معروف هستند ابعاد این فرش ها عبارتند از:
3*8 :فرش ماشینی 24 متری
3.5*5 :فرش ماشینی 18 متری 
3*5 :فرش ماشینی 15 متری

البته سایزها و ابعاد ذکر شده قابل تغییر هستند و ممکن است به درخواست و سفارش ابعاد و سایزهای غیر استاندارد دیگری تولید  شود که به صورت جفت می باشد.
چرا سفارش ابعاد غیر استاندارد فقط به صورت فروش جفتی است؟
سیستم سایز و بافت دستگاه های فرش های ماشینی به گونه ای است که وقتی یک سایز به دستگاه داده می شود، به صورت خودکار جفت و به صورت زیر و رو بافته می شود، و امکان بافت یک تخته فرش وجود ندارد و تمام فرش ها به صورت جفت بافته می شود، اما به سفارش مشتری فرش ها به صورت تکی به فروش می رسد ولی چون فرش های غیر استاندارد به درخواست و سفارش مشتری تولید می شود، شرکت فرش جفت فرش را به سفارش دهنده تحویل می دهد.
تکنیک های سفارش و خرید فرش های غیر استاندارد:
 گاهی اوقات ممکن است که خریدار و مشتری فرش برای خرید یک تخته فرش تماس می گیرد و اعلام می کند که ابعاد و فضای که برای یک فرش تک نیاز دارد 3 *3.5 است. با توجه به این نکته که این سایز جزء فرش های ماشینی استاندارد نیست و باید به صورت سفارشی و مختص او این ابعاد سفارش داده شود در این مواقع برای این سفارش مشتری 2 تخته فرش تولید و عرضه می شود، ولی یک ترفند عالی در این مواقع می تواند به نفع مشتری باشد و آن ترفند این است که سایز فرش تقسیم بر 2 شود و دو سایز کوچک تر تولید شود. یعنی سایز جفت فرش در ابعاد 1.5*3.5 تولید و عرضه می شود.
شرایط و ضوابط سفارش فرش غیر استاندارد :
برای سفارش فرش های غیر استاندارد و یا به اصطلاح ناقواره شرایط خاصی وجود دارد که در بیشتر شرکت های فرش ماشینی این ضوابط یکسان است .در ادامه به معرفی این شرایط می پردازیم.
1 – ثبت سفارش فرش حتما به صورت جفت یا زوج می باشد.چون دستگاه های بافت فرش به صورت خودکار فرش تک تولید نمی کنند.
2- فرش ماشینی سفارشی برای فرش 700 شانه همان 700 شانه است و عرض فرش 700 شانه از 3 متر نباید تجاوز کند.چون عرض دستگاه های بافت فرش ماشینی قابلیت تولید فرش تا 3 متر و کمتر از آن را دارند  ولی برای طول از 3 متر بیشتر هیچ منعی وجود ندارد و گاهی اوقات بافت فرش 1200 شانه عرض 4 متر و یا کمتر قابل تولید است.
3-  در انتخاب طرح و رنگ و بافت فرش های غیر استاندارد امکان هیچ گونه کنسلی و تعویض وجود ندارد و مشتری در زمان ثبت سفارش باید در انتخاب طرح، رنگ، سایز و شانه دقت زیادی داشته باشد.تا بعد از تولید با مشکل مواجه نشود.
4-  جهت ثبت سفارش به صورت حضوری و در شرکت کل مبلغ برای فرش دریافت می شود و به صورت اینترنتی حداقل 50% از هزینه از مشتری دریافت می شود.تا تضمینی برای تولید و عدم کنسلی مشتری وجود داشته باشد.
5_ به علت سفارش سایز های غیر استاندارد، سایز و طرح در خواستی یا باید طراحی شود و یا اینکه طرح ریسایز شود که این کار مستلزم هزینه می باشد و تمام این هزینه ها بر عهده مشتری می باشد.و هزینه آن به علت نوسانات بازار متغیر می باشد که در هنگام عقد قرارداد بسته به شانه و سایز فرش به مشتری اعلام می شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید