شستن اصولی فرش با شامپو فرش
خرداد
شستن اصولی فرش با شامپو فرش

شستن اصولی فرش با شامپو فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش خانه ما از مهم ترین ارکان خانه ماست که تمیزی و براقی آن برای ما بسیار مهم و حیاتی است. مزایای تمیزی فرش فقط محدود به زیبایی فرش نمی‌شود بلکه برای بهداشت پوست ما نیز اهمیت دارد. از طرفی اگر حیوان خانگی و یا کودک نوپا داشته باشید، احتمال کثیف شدن فرش شما زیاد است. ما برای تمیز کردن فرش را می‌شوییم یا به قالیشویی ها می‌سپاریم که هم هزینه بر است برای ما و هم زمان بر. یک راه بهتر و آسان تر برای ما استفاده از شامپو فرش است. اما چطور از شامپو فرش استفاده کنیم که کف درون فرشمان نماند؟ آیا می‌توانیم یک شامپو فرش خانگی با کم ترین هزینه برای خودمان بسازیم؟ روش صحیح استفاده از شامپو فرش چیست؟ در این مقاله به پاسخ تمام این سوالات برسیم؛ پس با ما همراه باشید تا هرآنچه که راجب شامپو فرش لازم است بدانید را یاد بگیرید و حتی شامپو فرش خانگی بسازید.

نحوه ی شستشوی فرش با شامپو فرش

برای اینکه بهترین نتیجه را از شستشوی فرش با شامپو فرش ببریم نیاز است که اصولی از آن استفاده کنیم. در زیر با هم، قدم به قدم مراحل شستشوی اصولی با شامپو فرش را یاد می‌گیریم.
قدم اول: جارو زدن فرش 
شاید این مرحله از دید خیل از افراد اصلا مهم نباشد اما خیلی خیلی در تمیزی فرش تاثیرگزار است. قبل از شستن فرش با شامپو فرش کاملا آن را جارو بزنید تا هیچ گرد و غبار و آکودگی در آن باقی نماند.
قدم دوم: استفاده از شامپو فرش
شما برای شستن فرش با شامپو فرش به یک سطل، آب ، اسفنج یا پارچه نخی و شامپو فرش نیاز دارید. مراحل شستوشوی فرش با شامپو فرش به شرح زیر است:
•    ابتدا مقداری شامپو فرش را با آب مخلوط می‌کنید تا کاملا کف کند. 
•    حال پارچه نخی یا اسفنج را به محلول و کفی که ساختیم آغشته می‌کنیم و روی فرش خود می‌کشیم.
•    بعد از مطمعن شدن از برطرف شدن کثیفی یا لک فرش، می‌گزاریم به مدت نیم ساعت کف شامپو فرش روی فرش ماشینی ما بماند.
•    بعد گذشت نیم ساعت با استفاده از یک دستمال مرطوب باقی مانده کف ها را از روی فرش برمی‌داریم.
•    حال به فرشمان زمان می‌دهیم تا کاملا خشک شود. می‌توانیم در و پنجره ها را باز بگذاریم و یا از بخارشویی استفاده کنیم تا فرش خود را زودتر خشک کنیم.
شاید بپرسید چرا از خود شامپو فرش به تنهایی استفاده نکنیم تا فرشمان را بهتر تمیز کند؟
استفاده از شامپو فرش به تنهایی برای شستن فرش باعث آسیب به فرش و پوسیدگی فرش ما می‌شود. زیرا محلول شامپو فرش به ریشه های فرش ما می‌رسد و باعث پوسیدگی فرش ما می‌شود. محلول آب و شامپو فرش تنها سطح فرش را تمیز می‌کند و به ریشه فرش نمی‌رسد.
دستور مصرف دقیق هر شامپو فرش روی جعبه آن نوشته شده و بهتر است به همان روش نیز از شامپو فرش برای شستن فرش ماشینی خود استفاده کنیم. 

نکته
به هیچ وجه از شامپو فرش برای شستن فرش دستبافت استفاده نکنید زیرا شستن فرش دستبافت کار تخصصی است و بسته به نوع الیاف آن باید انجام شود. ممکن است استفاده از شامپو فرش برای فرش دستبافت باعث ترکیب شدن رنگ های فرش شود و زیبایی را از فرش شما بگیرد.
قدم سوم: بعد از شستن فرش با شامپو فرش از فرش استفاده نکنیم!
این قسمت از کار را خیلی از افراد درموردش آگاهی ندارند و باعث آسیب و کثیف شدن فرش خود می‌شوند. تا زمانی که فرش شما پس از شستوشوی با شامپو فرش کاملا خشک نشده، سعی کنیم روی آن راه نروید. وقتی فرشمان کاملا خشک شد یکبار دیگر روی آن جارو برقی بکشیم تا از خشک شدن و پاک شدن کف روی فرش مطمعن شویم. حال می‌توانیم آزادانه روی فرش ماشینی خود راه برویم و از آن استفاده کنیم. 

چطور موکت را با شامپو فرش بشوییم؟
شستن موکت با شامپو فرش همانند شستن فرش با شامپو فرش است اما تفاوت های اندکی دارد که باید به آنها توجه کنیم. مانند:
•    نیازی نیست اسفنج یا دستمال نخی خود را محکم روی موکت بکشیم. بهتر است به صورت ضربه ای روی موکت بزنیم تا شامپو فرش روی موکت قرار گیرد.
•    به صورت مستقیم از شامپو فرش روی موکت استفاده نکیم و حتی از مقدار کمتری نسبت به شستن فرش نیز استفاده کنیم.
•    نیازی نیست کل موکت را با شامپو فرش بشوییم و تنها کافی است لکه های موکت را با شامپو فرش برطرف کنیم.
•    بعد از شستن موکت با شامپو فرش و تا زمانی که مرطوب است روی آن راه نرویم و اجازه دهیم موکت ما کاملا خشک شود.

ساخت شامپو فرش خانگی

بریم سراغ هیجان انگیز ترین قسمت بحث. گاها ما در خانه شامپو فرش نداریم و نیاز حتمی به آن داریم تا لکه ها و کثیفی های فرش را از بین ببریم. ما برای شما دستور العمل ساخت شامپو فرش خانگی را آوردیم تا بدون نیاز به پرداخت هزینه و به راحتی به تمیز کردن فرش ماشینی خود بپردازید. اما دستور ساخت چیست؟
•    شامپو فرش خانگی اول
برای ساخت شامپو فرش خانگی، مواد زیر را لازم داریم:
•    3 قاشق مایع ظرفشویی
•    1 قاشق سرکه سفید
•    چند قطره وایتکس ( دقت کیند چند قطره اندک)
مواد گفته شده را کاملا با هم ترکیب کنید و در یک ظرف بریزید و به قسمت هایی از فرش که قصد تمیز کردن آنها را دارید اسپری کنید. حال با یک دستمال نخی یا اسفنج روی فرش بکشید. توجه کنید که هر سه قدم گفته شده را برای تمیز کردن فرش بردارید.

•    شامپو فرش خانگی دوم
این شامپو فرش یک شامپو فرش طبیعی است که برای ساخت آن به مواد زیر نیاز داریم:
•    سرکه سفید
•    آب 
•    جوش شیرین
و اما روش استفاده از شامپو فرش خانگی طبیعی چطور است؟
در قدم اول بایستی با استفاده از یک دستمال مرطوب آن قسمت از فرش را که قصد تمیز کردن آن را داریم، نمدار می‌کنیم.
در قدم دوم جوش شیرین را روی محدوده ای که مرطوب کردیم، می‌ریزیم.
در قدم سوم به هر دو لیوان آب را با یک فنجان سرکه سفید مخلوط می‌کنیم.
در قدم چهارم از محلول آب و سرکه برای جمع کردن این جوش شیرین ها روی فرش استفاده می‌کنیم.
حال به فرش اجازه می‌دهیم تا خشک شود و تا زمانی که فرشمان کاملا خشک نشده است از آن استفاده نمی‌کنیم.

اگر پشتی حالت فرش نیز در خانه دارید، می‌توانید با استفاده از شامپو فرش آن را تمیز کنیم. شستن پشتی با شامپو فرش مانند شستن فرش با شامپو فرش است. اما اگر امکان خالی کردن محتویات پشتی وجود داشت، اینکار را انجام دهید تا پشتی زودتر خشک شود و رطوبت باعث پوسیدگی پشتی نشود. استفاده از شامپو فرش از کم هزینه ترین راه های تمیز کردن فرش است و به راحتی و بدون نیاز به جابجایی فرش نیز ممکن است. اما اگر اصولی از شامپو فرش استفاده نکنید، فرش شما زودتر از قبل کثیف شده و پوسیده نیز می‌شود. پس طبق مواردی که گفتیم از شامپو فرش استفاده کنید تا فرش ماشینی شما کاملا تمیز شده و بهترین لذت را از آن ببربد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *