فرش تیره بخریم یا فرش روشن؟
اردیبهشت
فرش تیره بخریم یا فرش روشن؟

فرش تیره بخریم یا فرش روشن؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

انتخاب رنگ فرش همیشه از مهم ترین قسمت های خرید فرش بوده و هست. رنگ فرش تاثیر بسیار زیادی در زیبایی خانه، حال و هوای خانه و خلق و خوی افراد دارد و حساسیت زیاد در انتخاب آن کاملا طبیعی است. اینکه فرش تیره بخریم یا روشن، سوالی است که در ذهن هر فردی که قصد خرید فرش را دارد، وجود دارد. در این مقاله قرار است به این موضوع بپردازیم که فرش روشن بخریم یا فرش تیره؟ اصلا کدام فرش برای خانه ما مناسب است؟ چرا فرش های تیره رنگ همیشه محبوب تر بوده اند؟ و.... . پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا یکبار برای همیشه نحوه انتخاب رنگ فرش را یاد بگیریم و بدون دغدغه به خرید فرش ماشینی برویم.

انتخاب رنگ مناسب برای فرش 

برای انتخاب مناسب ترین رنگ فرش ما باید قدم به قدم باهم پیش برویم و در هر قدم به بهترین رنگ فرش برسیم. 
قدم اول: مشخص کردن مکانی که قصد خرید فرش برای آن را داریم.
اولین قدم ما مشخص کردن مکان است. قطعا فرشی که برای پذیرایی خریداری می‌کنید برای اتاق خواب شما مناسب نخواهد بود. فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می‌شود باید با رنگ خود در آرامش و خواب خوب شما تاثیرگزار باشد. در حالی که فرشی که برای سالن انتخاب می‌شود باید با دکوراسیون خانه، رنگ مبلمان، رنگ پرده و.... هماهنگ باشد و همخوانی داشته باشد.
قسمت بعدی قدم اول ما تعیین کردن میزان رفت و آمد روی فرش است.
رنگ فرشی که شما برای راهرو ها انتخاب می‌کنید با رنگ فرشی که با سالن پذیرایی انتخاب می‌کنید، بسیار متفاوت است. زیرا فرش مکان هایی که رفت و آمد در آنها زیاد است مانند اتاق ها یا راهرو ها، بیشتر در معرض ساییدگی و کثیفی بیشتری است. 
شما با تعیین مکانی که قصد خرید فرش برای آن را دارید و میزان رفت و آمد و تردد روی فرش، یک قدم به مشخص کردن رنگ فرش خود نزدیک تر می‌شوید.
قدم دوم:  رنگ محیط اطراف
با وجود اینکه انتخاب رنگ فضا و فرش ما کاملا سلیقه ای است و این انتخاب قطعا احساس خوبی به می‌دهد اما بهتر است با توجه به رنگ غالب در محیط، رنگ فرش خود را مشخص کنیم تا تضادی در بین ها نباشد که احساس بد و سردرگمی به ما بدهد. 
رنگ فرش در تعیین خلق و خو و واکنش رفتاری ما موثر است. پس باید قبل از خرید فرش اتاق یا سالن خود را با رنگ فرشی که قصد خرید آن را دارید، تصور کنید تا از انتخاب خود مطمعن شوید. در کل رنگ های نارنجیو قرمز باعث افزایش اشتها و تحرک شما می‌شود و رنگ های سرد مانند آبی، سبز و طوسی باعث آرامش بیشتر به شما می‌شود و برای اتاق خواب شما مناسب است.
رنگ بنفش نیز از محبوب ترین رنگ های دکوراسیون هاست که احساس آرامش و تجلل و قدرت به شما می‌دهد. 
در کل رنگ فرش شما و تیرگی یا روشن بودن آن باید با رنگ غالب در محیط شما هماهنگی و تعادل باشد و باعث دلزدگی شما نشود.

گام سوم: مُد همیشه انتخاب مناسبی نیست.
خرید فرش ماشینی از خرید هایی است که هزینه زیادی برای ما دارد و دقت در انتخاب طرح و رنگ فرش برای ما مهم و ضروری است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دنباله رو مُد هستید باید بگویم که همیشه مُد انتخاب خوبی برای شما نیست. مخصوصا در زمینه فرش؛ زیرا گاها مُد خرید فرش تیره است در حالی که فرش تیره خانه یا اتاق مارا خسته کننده می‌کند. 
پیشنهاد من به شما خرید فرش با رنگ های سرد و خنثی است. زیرا همیشه باعث آرامش افراد شده و اصلا خسته کننده نیستند. رنگ هایی مانند رنگ طوسی، بژ، آبی، خاکی و سبز کم رنگ که همیشه محبوب بوده و احساس خوبی نیز به ما می‌دهد.

معرفی فرش رنگ خنثی

اگر فکر می‌کنید فرش های رنگ خنثی خسته کننده و کسل کننده هستند باید خدمتتان بگویم که سخت در اشتباهید. گاها انتخاب فرش رنگ خنثی دست ما را در تغییر دکوراسیون خانه باز می‌کند. رنگ فرش، رنگ پرده، رنگ کاغذ دیواری و کاناپه و... در زیبایی هماهنگی خانه ما تاثیرگزار است. پس انتخاب فرش رنگ خنثی به ما کمک می‌کند فضای خانه یا اتاق شما متعادل شود. 
اگر می‌خواهید میزان نور و روشنایی خانه خود را تنظیم کنید می‌توانید با رنگ تیره یا روشن خود بازی کنید تا نور متعادلی برای خود بسازید. برای مثال فرش رنگ روشن برای اتاق ها و فضای های کم نور مناسب تر و کاربردی تر است. 
فرش های رنگ تند و تو چشم به نقطه کانونی خانه یا اتاق شما تبدیل می‌شود. مانند فرش های رنگ آبی، نارنجی یا قرمز که در شادی و تحرک و اشتهای شما نیز تاثیر بسزایی دارد.
قدم چهارم: انتخاب فرش تیره یا روشن
تا اینجا با مواردی که در تعیین رنگ فرش شما موثر است آشنا شدیم. حال زمان انتخاب تیرگی یا روشنی فرش ماست. در ادامه با مزایا و معایب هر کدام فرش آشنا می‌شویم.
فرش ماشینی رنگ روشن
خرید فرش ماشینی رنگ روشن باعث ایجاد فضایی پر از نشاط و روشنی برای شما می‌شود. هرچقدر رنگ فرش شما رنگ روشن تر باشد، انرژی بیشتری به خانه یا اتاق شما می‌دهد. رنگ هایی مانند کرم، بژ، آبی روشن، طوسی و نقره ای از این دسته رنگ ها هستند که به خانه شما انرژی زیادی می‌دهد. 
با وجود تمام زیبایی و انرژی خوب فرش های رنگ روشن، اما برای مکان ها و فضاهای پر رفت و آمد که احتمال کثیف شدن فرش زیاد است، دردسر ساز است. زیرا دائما کثیف شده و آلودگی های خود را نشان می‌دهد. برای جلوگیری از نمایان شدن لکه های فرش ماشینی رنگ روشن می‌توانید فرشی با رنگ سایه‌روشن قهوه‌ای انتخاب کنید تا برای شما آلودگی‌های سطحی را پنهان کند. ‎

فرش ماشینی رنگ تیره

مهم ترین ویژگی فرش ها تیره که طرفداران زیادی را نیز به آن جذب کرده است، عدم نشان دادن کثیفی و لک های روی فرش است. فرش های رنگ تیره نیز گاها به آرامش شما کمک می‌کند. اگر کودک یا حیوان خانگی در خانه دارید، فرش رنگ تیره برای شما انتخاب هوشمندانه تری است. تمیز کردن  جارو زدن فرش های رنگ تیره راحت است اما برای فضاهایی که گرد و غبار زیادی وجود دارد اصلا مناسب نیست؛ زیرا فرش تیره رنگ گرد و غبار را به خوبی به شما نشان می‌دهد و باعث کثیف نشان دادن فرش شما می‌شود.

نتیجه 
انتخاب رنگ فرش در قدم اول به سلیقه و خواسته شما و در قدم دوم به موارد دوم بستگی دارد تا هنگام خرید فرش ماشینی، فرشی بی نظیر و رضایت بخش برای خود خریداری کرده باشید. شما می‌توانید با توجه به رنگ دیوار های خود نیز رنگ فرش خود را انتخاب کنید. اگر فضای خانه شما نورگیر است و دیوار های رنگ روشنی دارید، فرش رنگ تیره باعث ایجاد تعادل در رنگ دکوراسیون خانه شما می‌شود. و بالعکس فرش رنگ روشن برای دیوارهای رنگ تیره و فضاهایی که از نور کمی برخوار دار است، انتخاب بهتر و هوشمندانه تری است. 

به رنگ فرش خود دقت کنید زیرا مدت های زیاد در جلوی چشم شماست و در روحیه و خلق و خوی شما و خانواده شما تاثیرگزار است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *