شانه و تراکم در فرش ماشینی
مرداد
شانه و تراکم در فرش ماشینی

شانه و تراکم در فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

در زمان خرید فرش شاید با اصطلاحاتی مانند فرش چند شانه و یا تراکم مواجه شده اید، چرا به یک فرش 700 شانه یا 1000 شانه گفته میشود، تراکم 2550  و 3000 چیست؟
در ادامه با ما همراه شوید تا با اصطلاحات رایج در صنعت فرش ماشینی آشنا شوید. تعداد شانه و تراکم دوتا از مهمترین ویژگی های فرش ماشینی است که به صورت مستقیم هم با کیفیت فرش و هم با ظاهر آن ارتباط مستقیم دارد، میزان تراکم و شانه فرش هم بر استحکام آن و هم بر زیبایی و لطافت آن تاثیر گذار است. 

تعداد شانه در فرش ماشینی

شانه یا تراکم عرضی به تعداد ریشه ها یا گره های فرش در یک متر از عرض فرش اطلاق میشود. به عنوان مثال فرش 1000 شانه در یک متر از واحد عرض خود دارای 1000 گره میباشد، پس تعداد شانه با ظرافت و زیبایی و لطافت آن ارتباط دارد هرچه فرشی دارای تعداد شانه بالاتری باشد به همان میزان فرش دارای ظرافت، زیبایی و لطافت خواهد بود. 
در حال حاضر کمترین میزان تعداد شانه متعلق به فرش های 500 شانه و بیشترین مقدار مرتبط به فرش های 1500 شانه میباشد، در فرش های با تعداد شانه بیشتر به دلیل ظرافت بیشتر به آنها فرش های دستبافگونه اطلاق میشود. 

تعداد شانه های رایج در فرش ماشینی 

•    فرش 500 شانه 
•    فرش 700 شانه 
•    فرش 1000 شانه 
•    فرش ماشینی 1200 شانه 
•    و در نهایت فرش 1500 شانه 
هر فرشی با توجه به تعداد شانه ایی که بافته میشود دارای تراکم مختص به خود را داراست، در ادامه به معرفی اصطلاح تراکم و کاربرد آن در فرش ماشینی می پردازیم.

تراکم در فرش ماشینی

تراکم به تعداد گره یا ریشه هایی که در یک متر از طول فرش زده میشود گفته میشود. به عنوان مثال در یک فرش با تراکم 3000 در واقع در یک متر از طول آن 3000 ریشه موجود است. 
-    نکته: تراکم فرش همیشه از تعداد شانه آن بیشتر است. 

تراکم های رایج فرش ماشینی

بسته به تعداد شانه فرش ماشینی میزان تراکم آن هم متغیر است در حال حاضر تراکم های موجود شامل:
تراکم 2100، تراکم 2550، تراکم 3000، تراکم 3600 و در نهایت تراکم 4500 میباشد.
در فرش های با تراکم بالاتر فرش متراکم تر و توپرتر خواهد بود، پس میزان تراکم فرش با کیفیت فرش در ارتباط میباشد. با توجه به مطالب بالا فرش های که دارای تعداد شانه و تراکم بالاتری هستند دارای زیبایی و استحکام بالاتری میباشند. یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش تعداد شانه و تراکم آن می باشد هر چه فرشی دارای تعداد شانه بیشتر باشد دارای قیمت بالاتری در مقایسه با فرش های با تعداد شانه کمتر میباشد. فرش باکیفیت دارای تعداد شانه و تراکم بالاتری بوده و قیمت آن به نسبت بالاتر خواهد بود. 

حالا یک سوال پیش میاید فرشی ارزان با تعداد شانه و تراکم پایین بهتر است یا فرشی گران قیمت با تعداد شانه و تراکم بالاتر؟!
بسته به نیاز کاربر و مکانی که قرار است کفپوش شود در زمان خرید فرش باید فرشی با تعداد شانه و تراکم مناسب را انتخاب نمائید. 
فرش های 500 شانه و 700 شانه که با مواد اولیه مرغوب مانند اکریلیک تولید شده باشند دارای کیفیت قابل قبولی میباشند، اما در مقایسه با فرش های با تعداد شانه بیشتر لطافت و تراکم کمتری دارد، در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی اغلب افراد تمایل به خرید فرش های ارزان تر دارند آیا به نظر شما انتخاب فرش ارزان انتخاب درستی خواهد بود. 
آیا فرش های ارزان نیز با تعداد شانه پایین دارای دوام خوبی هستند؟
میزان پاخور بودن و استحکام فرش ارزان به چه میزانی میباشد!
پیشنهاد ما این است که مشتریان گرامی با صرف هزینه بیشتر اقدام به خرید فرشی با تعداد شانه و تراکم بیشتر نموده و در نهایت فرشی باکیفیت و با دوام را در اختیار داشته باشید.    
با خرید یک فرش 1200 شانه و با تراکم 3600 فرشی ماندگار و با قیمت مقرون به صرفه برای خانه خود خریداری نمائید. 
ظرافت و تراکم و نرمی فرش در ارتباط مستقیم با تعداد شانه و تراکم فرش دارد. اگر تمایل به فرش های متراکم و نرم دارید فرش های با شانه 1000 به بالا مناسب شما خواهد بود، فرش های با تعداد شانه بالا به دلیل بالا بودت تعداد ریشه های فرش دارای نرمی و لطافت بالاتری نیز میباشند. به طور کلی لطافت و نرمی فرش در ارتباط مستقیم با تعداد شانه و تراکم آن میباشد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *