مقایسه فرش کاشان با فرش تبریز
مرداد
مقایسه فرش کاشان با فرش تبریز

مقایسه فرش کاشان با فرش تبریز


زمان مطالعه : 4 دقیقه

بازار فرش ایران همیشه داغ و متنوع بوده است. صحبت از خرید فرش دستبافت که می‌شود، از آنجایی که  در تمامی استان های ما فرش دستبافت بافته می‌شود، ما با دنیایی از فرش دستبافت با طرح و نقش متفاوت روبرو هستیم ولی همیشه فرش دستبافت کاشان و فرش دستبافت تبریز بر سر زبان ها بوده اند. 
بنظر شما فرش تبریز بهتر است یا فرش کاشان؟ کیفتیت و ماندگاری کدام یک از آنها بهتر است؟ در ادامه قصد داریم به مقایسه فرش کاشان و فرش تبریز بپردازیم و آنها را از لحاظ کیفیت، زیبایی و قیمت مقایسه کنیم. پس با ما همراه باشید. 

معرفی فرش تبریز

فرش تبریز از مشهورترین فرش های ایران و جهان بوده و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. دلیل این شهرت نیز مرغوبیت آن است. 
فرش تبریز با استفاده از الیاف های طبیعی مانند کرک، پشم، ابریشم و... بافته می‌شود که تضمین کننده مرغوبیت فرش تبریز است. 
از طرفی رنگ هایی که در طراحی فرش تبریز استفاده می‌شود، منحصر بفرد بوده و همین باعث شهرت بیشتر آن شده است. 
جالب است بدانید شهر تبریز به عنوان پایتخت فرش دستبافت جهان ثبت شده که نشان از شهرت و مرغوبیت فرش تبریز است. 

معرفی فرش کاشان

کاشان در کنار فرش دستبافت متنوع و جذابی که برای مردم جهان ارائه می‌دهد، رشد فوق العاده ای در صنعت فرش ماشینی داشته و به عنوان قلب فرش ایران شناخته می‌شود. تقریبا 90% از فرش های موجود در بازار ایران و جهان، فرش کاشان است که نشان از وسعت و عظمت آن است. جالب است بدانید شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی جهان شناخته می‌شود.

مقایسه فرش کاشان و فرش تبریز
فرش کاشان و فرش تبریز از سه جهت قابل مقایسه بوده و باهم تفاوت دارند:
•    کیفیت فرش
مهم ترین پارامتر هر فرش که برای تمامی خریدران مهم است، کیفیت فرش است. زیرا کیفیت فرش طول عمر و ماندگاری فرش را تضمین می‌کند و از آنجایی که قیمت فرش دستبافت از فرش ماشینی بالاتر است، پس طبیعی است که ما حساسیت بیشتری برای کیفیت آن به خرج دهیم. 
به نظر شما فرش کاشان با کیفیت تر است یا فرش تبریز؟ اصلا کیفیت یک فرش به چه چیزهایی بستگی دارد؟
کیفیت هر فرش دستبافت به الیاف یا همان نخ خابی که برای بافت آن استفاده می‌شود، بستگی دارد.

در بافت فرش دستبافت از الیاف های طبیعی مثل کرک، پشم، ابریشم و... استفاده می‌شود. بر اساس همین الیاف مصرفی در بافت فرش دستبافت می‌توان فرش های دستبافت را به دسته های زیر تقسیم کرد: 
    فرش های پشم
    فرش های تمام ابریشم
    فرش های گل ابریشم
    فرش های پشم و کرک

الیاف ابریشم دارای زیبایی و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه الیاف های طبیعی است. به همین دلیل فرش دستبافت تمام ابریشم از قیمت بالایی برخوردار است.
فرش دستبافت گل ابریشم نسبت به فرش تمام ابریشم ارزان تر است. طرح و نقش هایی آن نیز با استفاده از ابریشم بافته شده که باعث جذابیت فرش شده است. 
فرش دستبافت بافته شده با پشم یا کرک نیز دارای کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب بوده و طول عمر بالایی نیز برایتان می‌کند. 

اما برگردیم به اصل مطلب، فرش تبریز با کیفیت تر است یا فرش کاشان؟
الیافی که برای بافت فرش دستبافت تبریز استفاده می‌شود، در اطراف و حومه شهر تبریز تولید شده و پشم اصل و درجه یک است. به همین دلیل کیفیت فرش تبریز از فرش کاشان بیشتر است. فرش تمام ابریشم، گل ابریشم، پشمی یا کرکی را میتوان با مرغوبیت بالا در بین فرش های تبریز یافت. جالب است بدانید در شهر کاشان معمولا فرش گل ابریشم بافته می‌شود و تعداد فرش های تمام ابریشم زیاد نیست. 

•    قیمت فرش
در قدم اول قیمت هر فرش دستبافت به ابعاد آن بستگی دارد. جدایی از تبریزی یا کاشانی بودن فرش، فرش دستبافت 9 متری از فرش دستبافت 6 متری گران قیمت تر است. 
اما بین فرش 6 متری تبریز و فرش 6 متری کاشان، فرش تبریز قیمت بالاتری دارد. 

در قدم دوم قیمت فرش دستبافت به شکل فرش بستگی دارد. معمولا فرش های دستبافت به صورت مستطیل شکل بافته می‌شود. اما طرح فرش های مربع یا گرد نیز وجود دارد.  در بین شکل های فرش، فرش های گرد دارای قیمت بیشتری نسبت به بقیه فرش ها هستند. بین فرش گرد کاشان و فرش گرد تبریز، فرش تبریز گران قیمت تر است. 

در قدم سوم نیز قیمت فرش دستبافت به الیاف آن بستگی دارد. هرچقدر از ابریشم بیشتری در فرش استفاده شود، فرش قیمت بالاتری خواهد داشت. فرش دستبافت کرکی یا پشمی نیز از قیمت کمتری نسبت به فرش دستبافت ابریشمی برخوردار است. قیمت فرش دستبافت مدنظر شما با یک اندازه مشخص با یک شکل مشخص و الیاف مشخص، قطعا اگر فرش تبریز باشد گران قیمت تر از فرش کاشان است. 
شاید بپرسید دلیل این گران قیمت بودن فرش تبریز چیست؟
فرش تبریز به دلیل برند بودن و مرغوبیت بیشتر، دارای قیمت بالاتری است. البته این بدین معنی نیست که فرش کاشان  مرغوب نیست. فرش کاشان نیز دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی است اما به دلیل ثبت شدن شهر تبریز به عنوان پایتخت فرش، فرش دستبافت آن از قیمت بیشتری برخوردار است. 

•    طرح و رنگ فرش
طرح و رنگ فرش اولین و مهم ترین قسمت جذب افراد به یک فرش خاص هستند. طرح و رنگ های فرش دستبافت ایران بسیار متنوع و گسترده بوده و هر سبک و رنگی که تصور کنید در بین آنها وجود دارد. 
فرش کاشان دارای تنوع رنگی و طرحی بسیار بسیار گسترده ای است. محبوب ترین طرح فرش کاشان فرش لچک و ترنج است که یک ترنج بیضی شکل در وسط آن وجود دارد. 
محبوب ترین رنگ فرش های کاشان که در کل جهان نیز مشهور است فرش دستبافت با زمینه لاکی رنگ و حاشیه سورمه ای است که جذابیت بالایی داشته و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می‌کند.  
در شهر تبریز نیز طرح لچک و ترنج وجود داشته و از محبوبیت بالایی برخوردار دارد. تفاوت بین لچک و ترنج کاشان و لچک و ترنج تبریز در شکل ترنج میان فرش است. ترنج فرش تبریز شکل دایره ای شکل داشته و باعث تمایز آن از فرش لچک و ترنج کاشان می‌شود. 
تقریبا هر طرح و نقشی که تصور کنید در هر دو نوع فرش دستبافت وجود دارد و بین آنها برتری وجود ندارد.
اما رنگبندی فرش های تبریز از فرش دستبافت کاشان بیشتر بوده و تنوع بالاتری دارد. 

سخن آخر
فرش تاثیر بسزایی دردکوراسیون خانه شما دارد. پس باید توجه زیادی به فرش خانه خود داشته باشید. 
اگر به دنبال خرید فرش دستبافت ماندگار با قیمت مناسب هستید، فرش کاشان بهترین انتخاب برای شماست. اما اگر قیمت فرش برایتان مهم نبوده و به دنبال خرید فرشی جذاب، ماندگار و زیبا هستید، فرش دستبافت تبریز انتخاب بهتری برای شماست. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *