تشخیص فرش پلاستیکی اصل از تقلبی
مرداد
تشخیص فرش پلاستیکی اصل از تقلبی

تشخیص فرش پلاستیکی اصل از تقلبی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

یکی از بهترین کف پوش ها در دنیای امروز که به صورت چشمگیری از آن استقبال می شود، فرش است. این کف پوش زیبا و جذاب به شکل ها و طرح ها و حتی رنگ ها و الیاف مختلف تولید می شود، در جهان فرش کاشان به عنوان یکی از معروف ترین فرش ها خودنمایی می کند و بیشتر افراد ایران را با نام فرش کاشان می شناسند. در کاشان صنعت تولید فرش ماشینی بسیار گسترده و به روز است و شما با هر توان مالی و هر سلیقه ای می توانید انواع فرش ماشینی را خریداری نمایید. همانطور که شنیده اید در بافت فرش ماشینی از الیاف متنوعی استفاده می شود که هر کدام کیفیت و مزیت خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم روش های تشخیص فرش پلاستیکی اصل از تقلبی را بیان کنیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تقلبی بودن فرش

معمولا در تولید فرش ماشینی تقلب به ندرت اتفاق می افتد و فقط شما در 3 آیتم می توانید تقلب در فرش ماشینی را مشاهده کنید که عبارتند از؛
تقلب در شانه و تراکم، تقلب در نخ و الیاف و تقلب در برند شرکت

ویژگی های فرش اصل

در زمان خرید فرش ماشینی باید نکات مهم زیادی را مد نظر داشته باشید، ازجمله جنس الیاف فرش، برند شرکت، شانه و تراکم، ابعاد استاندارد، شفافیت رنگ، طرح و رنگ فرش، ضمانت نامه و ...
در فرش های اصل بسته به نوع شانه و تراکم فرش می توانید تعداد گره ها را در یک سانتی متر شمرده و آن را صد برابر کنید.که به این روش تشخیص شانه گفته می شود و برای تشخیص تراکم کافیست تعداد گره ها را در 10 سانتی متر شمرده و 10 برابر حساب کنید. معمولا در تولید فرش ماشینی از انواع الیاف مصنوعی استفاده می شود که هر کدام خاصیت و مزیت های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. معروف ترین و پر کاربردترین الیافی که در تولید فرش ماشینی از آن استفاده می شود، پلی استر، آکریلیک و... می باشد. در بین الیاف مصنوعی که در تولید فرش ماشینی استفاده می شود الیاف آکریلیک دارای کیفیت بالاتری بوده و البته قیمت آن نیز نسبت به دیگر فرش ها بالاتر است. قیمت الیاف پلاستیکی نسبت به دیگر الیاف دارای قیمت پایین تری بوده و البته فرش های تولید نیز دارای قیمت پایین تری هستند و این موضوع موجب شده تا بعضی از تولید کنندگان فرش ماشینی در تولید فرش پلاستیکی از الیاف نامرغوب استفاده نمایند. اما با چند ترفند می توانید فرش پلاستیکی اصل از غیر اصل را تشخیص دهید.

فرش پلاستیکی

همانطور که در بالا گفته شد در تولید فرش ماشینی از الیاف مختلفی همانند پلاستیکی استفاده می شود. معمولا الیاف پلاستیکی مقاومت کمتری نسبت به دیگر الیاف داشته و در برابر حرارت و گرما بسیار حساس هستند و به سرعت تغییر حالت داده و می سوزند. فرش هایی که در بافت آن از الیاف پلاستیکی استفاده شده معمولا از آن بویی شبیه به نفت و مواد پلاستیکی به مشام می رسد و در استفاده طولانی مدت الیاف آن از بین می رود.

تشخیص فرش پلاستیکی

 در زمان خرید فرش ماشینی ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که از کجا تشخیص دهیم فرش پلاستیکی است و سرمان کلاه نرود.
همانطور که گفتیم در تولید فرش ماشینی از الیاف مصنوعی استفاه می شود و قطعا این الیاف نرمی و لطافت الیاف طبیعی را ندارند ولی در این بین الیاف مصنوعی نیز دارای درجه لطافت بوده و هر کدام نسبت به یکدیگر لطافت بیشتری دارند. الیافی که در تولید فرش پلاستیکی استفاده می شود معمولا ضخیم تر از الیاف آکریلیک بوده و لطافت و نرمی نداشته و به مرور و در اثر پاخوردگی سفت و کوبیده می شود. فرش های پلاستیکی دارای رنگی زیبا و مرغوب هستند اما فرش های پلاستیکی تقلبی دارای رنگی نازیبا و نامرغوب هستند. در فرش های پلاستیکی از الیاف مصنوعی درجه یک و دو استفاده می شود. معمولا در فرش های پلاستیکی که در آن از الیاف درجه دو استفاده می شود، نسبت به دیگر فرش ها دارای مقاومت و استحکام کمتری هستند.
در زمان خرید فرش پلاستیکی زبری الیاف و نخ خاب فرش،بوی نفت و مواد پلاستیکی، پرز دهی، غبار گرفتگی رنگ ها و سفتی فرش به خوبی خودنمای می کند و نشان دهنده پلاستیکی بودن الیاف فرش یا همان الیاف پلی استر موجود در بافت فرش می باشد.
برند فرش 
 در تمام شرکت های تولید کننده فرش ماشینی از برچسب در پشت فرش استفاده می شود. و تمام مشخصات و الیاف به کار رفته در بافت فرش به وضوح درج می شود.و افراد به راحتی می توانند مشخصات فنی فرش را مشاهده و مطالعه نمایند. اما گاهی اوقات بعضی از افراد سودجو که در بافت فرش از الیاف نامرغوب استفاده کرده اند در پشت فرش هیچگونه برچسبی مبنی بر مشخصات فنی فرش نزده و این موضوع یکی از روش های اصلی و مهم در تشخیص فرش اصل از تقلبی می باشد. در فرش های مرغوب برگشت پذیری، عدم استشمام بوی نفت، رنگ های زنده و شاداب، وجود گره و ریشه های منظم در پشت فرش، عدم پارگی، عدم وجود رفو و شکستگی در پشت فرش به خوبی مشاهده می شود.
تفاوت الیاف پلی استر و آکریلیک
همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد در تولید فرش ماشینی از انواع الیاف مصنوعی استفاده می شود که در این بین الیاف آکریلیک دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی بوده و نمی توان کیفیت آن را با دیگر الیاف مقایسه کرد. الیاف پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی یکی از انواع الیاف مصنوعی بوده که در بین عامه به الیاف پلاستیکی معروف است. الیاف پلی استر نسبت به الیاف آکریلیک دارای عمر کوتاهی بوده و در مدت زمان کوتاهی کیفیت و لطافت خود را از دست می دهند. الیاف پلی استر بعد از مدتی و بر اثر استفاده دچار آبرفتگی می شود.
در زمان شستشو، فرش های آکریلیک نسبت به فرش های پلاستیکی دچار تغییر نمی شوند اما فرش های پلی استر و .. در برابر شستشو و نور تغییر حالت می دهند و جلوه و زیبایی خود را از دست می دهند.
فرش های پلاستیکی در برابر حرارت و سایش دچار تغییر حالت شده و به مرور اگر در محیط های غیر استاندارد استفاده شود دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *