این اشتباهات را هنگام پهن کردن فرش مرتکب نشوید
اردیبهشت
این اشتباهات را هنگام پهن کردن فرش مرتکب نشوید

این اشتباهات را هنگام پهن کردن فرش مرتکب نشوید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی فرش ماشینی جدید می‌خریم و ذوق پهن کردن آن و تغییر و تحول دادن به دکوراسیون خانمان را داریم، ممکن است به اشتباه فرش ماشینی خود پهن کرده و از زیبایی و جذابیت آن کم کنیم. فاکتور هایی هستند که در صورت رعایت کردن آنها هنگام پهن کردن فرش، باعث زیباتر شدن و دلنشین تر شدن خانه ما می‌شود. اما این فاکتور ها چه هستند و ما چطور می‌توانیم از اشتباهات هنگام پهن کردن فرش ماشینی جدیدمان جلوگیری کنیم؟
اشتباهاتی که هنگام پهن کردن فرش ماشینی رخ می‌دهد:
•    از طرح و نقش فرش دور ماندن
گاها پیش می‌آید افراد به علت ترس از زدهشدن و خسته شدن از فرش، فرش های بی طرح و سده و خلوت را انتخاب می‌کنند. در حالی که طرح فرش در زیبایی دکوراسیون خانه شما تاثیر زیادی دارد. پس سعی کنید فرش های طرح و نقش دار زیبا مانند فرش افشان یا فرش سلطنتی را انتخاب کنید تا به شکوه خانه خود اضافه کرده و یک فضای جذاب ایجاد کنید. 
برای درک بهتر این مورد باهم یک مثالی را مرور می‌کنیم.
ممکن است فردی از مبلمان، پرده، کاغذ دیواری و کف پوش تیره و قهوه ای استفاده کند و هنگام خرید فرش ماشینی نیز به سراغ یک فرش خلوت و تیره رنگ برود. فضایی که ایشان ایجاد کردند یک فضای خسته کننده و بی روح است که انرژی افراد را گرفته و زود دلزده می‌کند. پس در انتخاب طرح و نقش فرش خود حساس باشید.
•    استفاده نکردن از پد فرش
پد فرش مانند ترمز فرش وظیفه نگه داشتن فرش و جلوگیری از تکان خوردن فرش را برعهده دارد. پد های فرش معمولا از جنس پشمی، فومی یا پلاستیکی بوده و کارآمد تر و بهتر از ترمز فرش هستند. شما با استفاده از پد فرش نه تنها در نگه داشته شدن فرش و جلوگیری از تکان خوردن فرشتان موثر عمل کرده اید بلکه در محافظت از بافت فرش شما نیز تاثیر زیادی دارد. استفاده از پد برای فرش های نازک باعث نرم تر شدن فرش زیر پایتان می‌شود.
•    امتحان نکردن دو لایه فرش ماشینی روی هم
شاید برایتان عجیب باشد اما امتحان نکردن دو لایه فرش مختلف روی هم نیز از اشتباهاتی است که افراد هنگام پهن کردن فرش مرتکب می‌شوند. ممکن است شما در مجلات و سایت های مختلف این مدل دکوراسیون ها را دیده باشید که از دو فرش بر روی هم استفاده می‌کنند. 
استفاده از دو فرش برروی هم یک قانون دارد: " فرش زیر ساده و فرش رو طرح دار". شما با رعایت این قانون ساده می‌توانید زیباترین دکوراسیون ها را برای خانه خود بسازید. البته این روش هنوز زیاد متداول و عمومی نشده و گاها افراد به همین دلیل از اجرای آن دوری می‌کنند که اشتباه بزرگی است.
اگر خواستید از این روش برای زیباتر کردن خانه خود استفاده کنید به چیدمان مبلتان دقت کنید. ما کلا سه حالت قرار گیری فرش و مبلمان را داریم: 
•    لبه فرش شما میتواند در کنار پایه های اول مبلتان قرار بگیرد.
•    فرش شما میتواند کوچکتر از مورد قبل بوده و حداقل با فاصله 10 سانتی از پایه های اول مبل قرار بگیرد.
•    فرش شما میتواند پایه های اول مبل شما را شامل شود. دقت کنید تنها پایه های اول.

از طرفی فرش ماشینی شما باید  30 الی 35 سانتی متر از دیوار ها فاصله داشته باشد. اینکار باعث بزرگتر دیده شدن فضای خانه شما می‌شود.

شاید بگویید من که سالن پذیرایی مستطیل شکل دارم چه؟
شما می‌توانید از دو فرش ساده در کنار هم استفاده کده و برای محکم ایستادن آنها از ترمز فرش یا پد فرش استفاده کنید. حال روی آنها یک فرش کوچک طرح دار استفاده کنید. تبریک می‌گوییم، فضایی بسیار خاص و جذاب را برای پذیرایی خود فراهم کردید.
•    استفاده از موکت خالی
بعضی از افراد دوست دارند کل فضا را با موکت بپوشانند. این کاملا به سلیقه شما برمی‌گردد اما اگر فکر می‌کنید پهن کردن موکت به تنهایی کافی است سخت در اشتباهید. می‌توانید از یک فرش ماشینی کوچک که مکمل رنگی موکت شماست استفاده کرده و در جذاب تر کردن خانه خود موثر باشید.
گاها افرادی از پارکت برای پوشاندن اتاق های خود استفاده می‌کنند که استفاده از فرش ماشینی کوچک بر روی پارکت نیز جذاب بوده و به شیک شدن خانه شما منجر می‌شود.
•    خرید فرش ماشینی خیلی کوچک
اگر از فرش بیش اندازه کوچک در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید نیز انتخاب اشتباهی داشته اید، زیرا باعث کوچک تر شدن فضای خانه شما می‌شود. در قسمت های قبلی با مرز قرار گیری مبلمان و فرش آشنا شدیم. اگر به موارد گفته شده دقت کنید، می‌توانید بهترین ابعاد و اندازه فرش را برای خانه خود خریداری کنید.
فرش ماشینی سالن پذیرایی شما بسیار مهمتر از فرش بقیه قسمت های خانه است و زیبایی خانه شما تاثیر بیشتری دارد. سعی کنید بهترین طرح فرش را در اندازه مناسب برای آن انتخاب کنید. از طرفی فرش اتاق خواب شما نیز اولین موردی است که بعد از بیدار شدن پاهای شما آن را لمس می‌کند. پس سعی کنید فرش ماشینی را خریداری کنید که 60 سانتی متر از اطراف تخت شما بزرگتر باشد و یا اگر اتاق خواب خیلی کوچکی دارید، کل فضای اتاق را بپوشاند تا حس بهتری به شما بدهد.
•    خرید فرش آخرین اقدام شما باشد
این نیز یکی از بدترین اشتباهاتی است که افراد مرتکب می‌شوند. گاها افراد مبلمان، کاغذ دیواری و پرده خود را انتخاب می‌کنند و بعد از آن به سراغ خرید فرش ماشینی می‌روند. این کار انتخاب شما را سخت و گاها غیرممکن می‌کند. متخصصان طراحی دکوراسیون باور دارند که در قدم اول فرش، در قدم دوم پرده و بعد از آن مبلمان و میزها در ساخت یک دکوراسیون جذاب اولویت دارند.

اگر می‌خواهید بهترین فرش ماشینی را برای خانه خود خریداری کرده و بعد از خرید از انتخاب خود پشیمان نشوید، بهتر است به موارد گفته شده توجه زیادی کنید و بر طبق آنها فرش خود را انتخاب کنید. به شما قول می‌دهم که اگر فرش خود را براساس مواردی که باهم یادگرفتیم انتخاب و خریداری کنید، یک دکوراسیون جذاب و دوست داشتنی را برای خانه خود می‌سازید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *