هر آنچه که باید درباره خاب لوپ (loop pile) بدانیم
فروردین
هر آنچه که باید درباره خاب لوپ (loop pile) بدانیم

هر آنچه که باید درباره خاب لوپ (loop pile) بدانیم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی ما میخوایم فرش ماشینی جدید بخریم، فرشی در نظرمونه که در کنار زیبایی، کیفیت و ماندگاری بالایی داشته باشه. یعنی دربرابر نور خورشید، سایش و شستشو و پاخوردن کیفیت خودشو از دست نده و مقاوم باشه. 
چیزی که میتونه 90 درصد از کیفیت یک فرش ماشینی رو تضمین کنه، کیفیت نخ خاب فرش هستش. از اونجایی که جنس فرش ماشینی رو نخ خاب اون مشخص میکنه، پس آشنایی با انواع نخ خاب و بهترین آنها خیلی مهمه که  قراره امروز باهم بهش بپردازیم. 

انواع نخ موجود در فرش ماشینی

در کل ما سه نوع نخ خاب در فرش ماشینی داریم:
•    نخ تار
نخ تار همون شانه فرشه که هرچقد بیشتر بشه، ظرافت فرش بیشترمیشه و بافت اون ریزتر میشه. مثلا فرش ماشینی 1200 شانه به مراتب ریزبافت تر و ظریف تر از فرش ماشینی 1000 شانه است. 

•    نخ پود
نخ پود همون تراکم فرشه که توپری و کیفیت فرش رو تضمین میکنه. تراکم فرش ماشینی بر اساس شانه فرش تعیین میشهو مثلا فرش 1200 شانه تراکم 3600 داره که کیفیت اون از فرش هایی با تراکم کمتر خیلی خیلی بهتره. 

•    نخ خاب

مهمترین نخ در بافت و تولید فرش ماشینی، نخ خاب است، جنس نخ خاب، ارتفاع نخ خاب و هرچیزی که درباره نخ خاب باشه در تعیین کیفیت فرش ماشینی موثره. اگه یکم درباره فرش ماشینی اطلاعات داشته باشید میدونید که بهترین فرش ماشینی الان با الیاف اکریلیک بافته میشه. این الیاف اکریلیک همون نخ خاب فرشه که کیفیت و جنس فرش رو تعیین میکنه. برای اطلاع از جنس نخ های فرش هم میتونید مشخصات پشت فرش ماشینی رو مطالعه کنید.

نخ خاب لوپ (loop pile) چیست؟

برای تولید نخ خاب لوپ از الیافی استفاده میشه که خاصیت امتداد داشته باشه. لوپ یعنی حلقه حلقه بدون بریده شدن. این حلقه ها قابلیت تنظیم پذیری ارتفاع داره. از طرفی حلقه حلقه بودن بافت باعث میشه که فرش ماشینی دربرابر گرما و سرما عایق باشه و نرمی و لطافت بالایی هم داشته باشه.
از آنجایی که الیاف طبیعی پشم خاصیت امتداد دهندگی بالایی داره، الیافی برای خاب لوپ استفاده میشه که جنسش به الیاف طبیعی نزدیک باشه. بهترین نخ مصنوعی که امروزه به نخ طبیعی نزدیکه بوده و برای خاب لوپ از اون استفاده میشه، الیاف اکریلیک است. قیمت و مزایای فوق العاده الیاف اکریلیک باعث شده که بیشتر از پشم و الیاف طبیعی از الیاف اکریلیک که یک الیاف مصنوعی است، استفاده شود.

انواع بافت خاب لوپ 

•    بافت حلقه ای کوتاه و کشیده شده (level loop)
•    بافت خاب حلقه ای بلند (multi-level loop)
•    بافت خاب حلقه ای طرح دار بافت ترکیبی از خاب حلقه ای و خاب بریده شده (Loop Cut)

فرش های بافته شده با خاب لوپ

گلیم، گلیم فرش، گلیم جاجیم و فرش شگی از جمله فرش هایی هستند که در با خاب لوپ بافته شده اند. 

گره های خاب لوپ چطور زده میشود؟
با وجود اینکه میتوان فرش را به صورت خاب لوپ با دست نیز بافت اما دستگاه هایی پیشرفته و بزرگی هستند که میتونند با سرعت بسیار بالا فرش مورد نظر ما را با خاب لوپ برای ما تولید کنند. سرعت این دستگاه ها بقدری است که در عرض 30 دقیقه میتونیم طرح و نقشه  و نوع خاب لوپ را تغییر بدیم و فرش مورد نظر خودمون رو دریافت کنیم. همین سرعت بالای تولید فرش با خاب لوپ باعث شهرت و استفاده زیاد این نوع فرش ها شده است. 

تاثیر خاب فرش در فرش

•    شستشو فرش به نوع نخ خاب فرش بستگی داره
•    میزان مقاومت فرش به نخ خاب فرش بستگی داره
•    جنس نخ خاب فرش در برجسته شدن و برجسته نشدن فرش خیلی تاثیرگزاره
•    تنوع رنگی فرش به نخ خاب فرش بستگی داره
•    لطافت فرش به نع نخ خاب فرش بستگی داره

آگاهی و آشنایی با انواع نخ فرش و نخ خاب لوپ به ما کمک میکنه تا موقع خرید فرش ماشینی جدید فرش ماندگار و مقاومی را صاحب شویم و سالیان سال از پرداخت هزینه تعویض فرش دور باشیم.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید