هرآنچه که برای خرید فرش دستباف دست دوم باید بدانید
خرداد
هرآنچه که برای خرید فرش دستباف دست دوم باید بدانید

هرآنچه که برای خرید فرش دستباف دست دوم باید بدانید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

داشتن فرش دستبافت از آن دست خواسته هایی است که هر ایرانی در ذهن خود داشته و دارد. فرش دستبافت به دلیل زیبایی تسخیرکننده خود همیشه برای مردم جذاب بوده و هست. اما از آنجایی که قیمت فرش دستبافت بسیار زیاد است گاها افراد برای کاهش هزینه ها و همینطور رسیدن به هدف خود که داشتن فرش دستبافت است، فرش دستباف دست دوم می‌خرند. خرید فرش دستباف دست دوم مانند هر فرش دیگری نیازمند داشتن آگاهی و اطلاعات است. در مورد خرید فرش دستباف دست دوم ما باید بیشتر دقت کنید تا فرش با کیفیت و ماندگاری را نیز صاحب شویم. 
امروز در این مقاله با هر آنچه که هنگام خرید فرش دستباف دست دوم نیاز است بدانید و بررسی کنید، آشنا می‌شویم. پس با ما همراه باشید تا بهترین و ماندگارترین فرش دستباف دست دوم را صاحب شوید. 

چطور عمر فرش دستباف دست دوم را تشخیص دهیم؟ 

مهم ترین نکته و پارامتری که ما باید هنگام خرید فرش دستباف دست دوم به آن توجه کنیم، عمر و ماندگاری فرش است. زیرا با توجه به هزینه ای که ما برای خرید آن می‌پردازیم، توقع فرشی ماندگاری را داریم که سالیان سال برای ما عمر کند. اما چگونه این طول عمر و ماندگاری را در فرش دستباف دست دوم تشخیص دهیم؟ 
برای تست ماندگاری و کیفیت فرش دستباف دست دوم بایستی دست خود را به حالت پنجه در آورده و در جاهای مختلف فرش فرو کنیم. اگر پرز های فرش در دست ما جا گرفت، فرش دستباف دست دوم ما فرشی ماندگار و با کیفیت است که می‌تواند سالیان سال برای ما عمر کند. اما اگر هیچ پرزی در دست شما جا نگرفت، فرش دستباف دست دوم کیفیت خوبی نداشته و ارزش هزینه کردن را ندارد زیرا عمر زیادی برای شما نخواهد کرد. 
لچک و ترنج فرش دستباف دست دوم را خوب بررسی کنید!
لچک و ترنج دو اصطلاحی است که در بازار فرش چه فرش ماشینی و چه فرش دستبافت بسیار به گوش ما می‌رسد. لچک فرش به قیمت کناری و حاشیه فرش گفته می‌شود که معمولا با گل های مختلف تزیین می‌شود. طرح و نقش موجود در لچک فرش دستباف دست دوم باید تقارن داشته و باید سالم باشد. 
ترنج نیز همان گل بزرگ وسط فرش است که در هر فرشی ابعاد و طرح خاص خود را دارد. در بعضی از فرش ها ترنج به صورت دایره ای شکل و در بعضی دیگر به شکل بیضی است. از آنجایی که ترنج فرش در وسط فرش وجود دارد، در چشم ما بوده و سالم بودن آن در فرش دستباف دست دوم بسیار مهم و قابل توجه است.
از آنجایی که طرح و نقش فرش، زیبایی فرش ما را شکل می‌دهند، هنگام خرید فرش دستباف دست دوم حتما به سالم بودن و تقارن داشتن لچک و ترنج آن توجه کنید. 
چرا تقارن داشتن طرح و نقش فرش اینقد مهم و حیاتی است؟
شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که چرا اینقدر تقارن در فرش مهم است؟ فارغ از اینکه فرش شما نو است یا دست دوم، باید حتما تقارن در طرح و نقش آن وجود داشته باشد. اگر طرح و نقش فرش تقارن نداشته باشد، فرش زیبایی زیادی نخواهد داشت. امتداد طرح و نقش فرش دستباف دست دوم باید کاملا هماهنگ و یکدست باشد. اگر طرحی ناگهانی قطع شده باشد، از زیبایی و ارزش فرش کاسته خواهد شد. حال چطور تقارن طرح و نقش فرش دستباف دست دوم را بررسی کنیم؟ 
برای این منظور فرش دستباف دست دوم را از وسط تا کنید و تقارن طرح و نقش را بررسی کنید. از آنجایی که قرار است فرش شما در معرض دید باشد، باید حتما تقارن نقش و نگار آن به خوبی بررسی شود. اگر می‌خواهید دقیق این تقارن را بررسی کنید، می‌توانید از یک متر نیز کمک بگیرید. 
اگر طرح یا گل های فرش دستباف دست دوم به صورت ناگهانی قطع شده و باهمدیگر هماهنگ نیست، آن فرش ارزش خرید نداشته و باید از خرید آن اجتناب کرد. 
میزان پاخوردن فرش دستباف دست دوم را کاملا بررسی کنید. 
همه ما می‌دانیم که هرچقدر یک فرش بیشتر پاخورده باشد، از کیفیت و ماندگاری آن کم خواهد شد. اما چطور می‌توان میزان پاخوری فرش دستباف دست دوم را بررسی کنیم؟ هنگام خرید فرش دستباف دست دوم با توجه به موارد زیر می‌توانید میزان پاخوردگی آن فرش را حدس بزنید و ارزش آن را برای خرید بررسی کنید: 
•    اگر فرش دستباف دست دوم شما زیاد پاخورده باشد و در معرض رفت و آمد بوده باشد، فرش نازک می‌شود. آن قسمت هایی از فرش که زیاد پا خورده شده باشد نیز ساییده شده و سفید شده است. 
•    از آنجایی که فرش های دستبافت قدیمی دارای بافت درشتی هستند، اگر قسمتی از فرش دستباف دست دوم شما زیاد پا خورده باشد، آن سفیدی ناشی از ساییدگی آن زیاد در چشم می‌آید. اگر فرشی این نقاط سفید رنگ را داشته باشد، برای خرید مناسب نبوده و باید از خرید این فرش دستباف دست دوم اجتناب کنیم؛ زیرا خیلی سریع کیفیت خود را از دست می‌دهد.
•    فرش دستباف دست دوم را تا زده و لبه های آن را روی هم قرار دهید. اگر لبه های ساده فرش صاف بود و هیچ بیرون زدگی نداشت، آن فرش دستباف دست دوم ارزش خریدن و هزینه کردن را دارد.

مواظب باشید فرش دستباف دست دوم شما بید زده نشده باشد! 
تمام فرش ها از جمله فرش دستباف دست دوم در معرض بیدزدگی وجود دارد. بید یک حشره موزی است که در بافت فرش ما نفوذ کرده و تار و پود و چله فرش را کاملا از بین می‌برد. آن قسمت هایی از فرش که زود به زود تمیز نشده و در معرض دید نیستند، مانند زیر مبلمان یا کاناپه، بیشتر در معرض حمله این حشره موزی هستند. 
در کل دو نوع بیدزدگی در فرش ها رخ می‌دهد:
•    بید زدگی سطحی
این نوع بید زدگی با تمیز کردن فرش و استفاده از پودرهای مخصوص به راحتی از بین رفته و از حملات و آسیب های جدی که می‌تواند بید به فرش ما وارد کند، جلو گیری می‌کند.
•    بید زدگی عمقی
متاسفانه در این نوع بید زدگی کاملا بافت فرش از بین رفته و فرش سوراخ  می‌شود. فرش دستباف دست دوم که دارای بیدزدگی عمیق باشد، به هیچ وجه ارزش هزینه کردن ندارد.
از آنجایی که ما از فرش دستباف دست دوم خود در معرض دید استفاده می‌کنیم، بهتر است قبل از خرید آن، کاملا فرش را از نظر بیدزدگی بررسی کنیم. برای این منظور بهتر است فرش را به پشت پهن کرده و بافت فرش را از پشت بررسی کنید. اگر هرگونه بریدگی و قطعی در پشت فرش دیدید، آن فرش بید زده شده و نباید آن را خرید.
چله فرش دستباف دست دوم را به خوبی بررسی کنید.
آنچه باعث نگهداری و استحکام بافت فرش می‌شود، چله فرش است. قبل از خرید فرش دستباف دست دوم چله آن را به خوبی برسی کنید تا از ماندگاری و استحام فرش مطمعن شوید. اما چطور می‌توان چله فرش را بررسی کرد؟
برای بررسی چله فرش تنها کافی است ریشه های فرش را بکشید. اگر ریشه های فرش کنده شد، چله این فرش دستباف دست دوم پوسیده شده و ارزش خریدن را ندارد. اما اگر ریشه ها محکم باشند، فرش از استحکام کافی برخوردار بوده و گزینه ی خوبی برای خرید است. 
دقت کنید که اگر چله یک فرش پوسیده شده باشد، نیازی نیست خیلی ریشه های آن را بکشید و با یک فشار کم نیز ریشه ها کنده می‌شود.

خرید فرش دستباف دست دوم یک انتخاب هوشمندانه و اقتصادی به جای خرید فرش دستبافت نو و هزینه ای کلان آن است. اگر شما فرش دستباف دست دوم را با توجه به نکات و پارامترهای گفته شده خریدای کنید، فرش با کیفیت و ماندگاری را صاحب شده و می‌توانید سالیان سال از آن استفاده کنید. برای یک خرید هوشمندانه شما نیازمند اطلاعات و آگاهی هستید و الان که این آگاهی به شما داده شد، اگر طبق آن اقدام به خرید فرش دستباف دست دوم کنید، حتما فرش با کیفیتی را صاحب خواهید شد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *