بررسی مزایا و معایب فرش 1500 شانه 
خرداد
بررسی مزایا و معایب فرش 1500 شانه 

بررسی مزایا و معایب فرش 1500 شانه 


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش ماشینی یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در چیدمان منزل به شمار می آید، همانطور که می دانید فرش ماشینی در ایران قدمتی 50 ساله دارد. امروزه فرش ماشینی از لحاظ طرح و رنگ دارای تنوع بالایی می باشد و پاسخگوی نیاز جامعه است. یکی از لوکس ترین و گرانقیمت ترین نمونه ها، فرش ماشینی 1500 شانه است. این فرش به علت ظرافت نقشه و طرح و الیاف مرغوب حالت دستبافت گونه دارد و نظر مشتریان خاص پسند را به سمت خود جلب می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب فرش 1500 شانه بپردازیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رواج فرش ماشینی

 با رواج و رونق گرفتن فرش ماشینی در ایران و تولید بالای این فرش، امکان خرید فرش ماشینی برای تمام خانواده ها و حتی کشورهای دیگر جهان فراهم شد. . به مرور فرش ماشینی در تراکم، طرح، شانه و رنگ های متنوع تولید شد. یکی از فرش های لوکس و گرانقیمت در شرکت های تولید فرش ماشینی، فرش 1500 شانه می باشد که چند سالی است تولید و به بازار عرضه می شود.
قبل از هر چیزی بد نیست در مورد اصطلاح شانه و تراکم اطلاعاتی را کسب کنید، در فرش ماشینی به تعداد گره ها در یک متر عرض فرش شانه و به تعداد گره ها در یک متر طولی تراکم گفته می شود، به عنوان نمونه یک فرش 6 متری 1500 شانه در ابعاد 2* 3 متر در عرض ( یک متر عرض) فرش 1500 گره وجود داشته باشد. و در فرش 1500 شانه تراکم 4500 در یک متر طول آن حدود 2250 گره وجود دارد. در حال حاضر تقسیم بندی فرش ماشینی بر اساس شانه و تراکم انجام می شود، ولی در گذشته فرش ماشینی تنها به صورت 320 شانه بافته می شد و تقسیم بندی فرش ها بر اساس طرح و نقشه و رنگبندی انجام می شد.

الیاف فرش ماشینی 1500 شانه

 برای بافت و تولید فرش 1500 شانه از الیاف مرغوب و با کیفیت استفاده می شود. الیافی که برای بافت فرش 1500 شانه استفاده می شود، باید بسیار نازک و ظریف باشد، تا در کنار حجم زیادی از نخ های دیگر قرار گرفته و طرح و نقشه فرش را به خوبی به نمایش بگذارد. در صورتی که نخ فرش 1500 شانه ظریف و مرغوب نباشد، طرح و نقشه به خوبی قابل مشاهده نیست و طرح شفافیت و وضوح خوبی ندارد.
در فرش 1500 شانه علاوه بر الیاف ظریف و مرغوب، ارتفاع نخ خاب نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. در این فرش برای واضح شدن طرح معمولا ارتفاع نخ خاب را حتی الامکان کاهش می دهند و فرش های 1500 شانه نسبت به دیگر فرش های ماشینی دارای ارتفاع خاب کمی هستند.
معمولا الیاف فرش های ماشینی از الیاف آکریلیک هیت ست شده است، ولی در فرش های 1500 شانه به صورت کامل از این الیاف استفاده میشود. در طی فرایند هیت ست الیاف آکریلیک از تونل بخار و گرما عبور کرده و در برابر شستشو، گرما، لکه و گرد و غبار مقاوم بوده و به الیاف ضد حساسیت بدون پرز معروف هستند.

مشخصات فرش 1500 شانه
وقتی صحبت از فرش 1500 شانه تراکم 4500 می شود، یعنی در هر متر مربع عرضی آن 1500 گره و در یک متر طول آن 2250 گره وجود دارد. لذا برای قرار گرفتن این حجم از نخ و گره در کنار هم الیاف این فرش باید نازک و ظریف باشد تا طرح و نقشه فرش به خوبی خودنمایی کند. در صنعت تولید فرش با افزایش شانه و تراکم، ارتفاع خاب فرش کاهش پیدا می کند. کلا در تولید فرش هر چه شانه و تراکم بالاتر باشد، ارتفاع فرش کمتر می شود. معمولا ارتفاع فرش 1500 شانه 6 میلی متر بوده که گاهی اوقات امکان دارد 1 میلی متر کمتر و یا بیشتر شود. یکی از علت های اصلی وزن کم فرش تراکم و شانه بالا ارتفاع کم نخ خاب است.
مزایای فرش 1500 شانه
 فرش 1500 شانه در بین فرش های ماشینی در دسته فرش های لوکس و گرانقیمت قرار دارد، مزیت های فرش 1500 شانه عبارتند از؛
- ظرافت، لطافت بی نظیر این فرش نسبت به دیگر فرش ها
- شباهت بیش از حد این فرش به فرش های دستبافت به طوری که به این فرش لقب فرش دستبافت گونه داده اند.
- وضوح و شفافیت طرح و نقشه این فرش به علت شانه و تراکم بالا
- طرح های فرش 1500 شانه معمولا به صورت مدرن و کلاسیک بافته می شود و پاسخگوی تمام سبک ها می باشد. معمولا فرش های 1500 شانه در 8 رنگ متفاوت تولید می شود.
- وزن سبک فرش 1500 شانه از مزایای خاص و منحصر به فرد فرش ماشینی بوده و جابجایی این فرش بسیار راحت و آسان است.

معایب فرش 1500 شانه

هر چند فرش ماشینی 1500 شانه دارای مزیت های زیادی است، اما در کنار این مزایایی خاص معایبی دارد که عبارتند از؛
 قیمت این فرش در مقایسه با دیگر فرش های ماشینی بالاتر بوده و  علت اصلی آن  استفاده از الیاف مرغوب و با کیفیت و تعداد گره های بیشتر است.
همانطور که در بخش ویژگی های این فرش ذکر شد، به علت تراکم و شانه بالا دارای ارتفاع خاب کمی بوده و نسبت به دیگر فرش ها ضخامت این فرش بسیار کم است، در نتیجه برای فضاهای پر ترافیک منزل و نشستن اصلا گزینه مناسبی نیست و بیشتر جنبه تزیینی دارد.
به علت ضخامت کم این فرش، استحکام و دوام این گونه فرش ها کمی پایین است و شستن این فرش ها کار هر شخصی نیست و نیاز به تخصص و مهارت کامل و خاص دارد.
فرش های 1500 شانه به علت ضخامت کم گزینه مناسبی برای گرم نگه داشتن کف ساختمان نیست و سرمای زمین و کف را به سطح منتقل می کند. برای پس برای گرم نگه داشتن فضای پذیرایی و سالن نمی توان روی فرش های 1500 شانه حساب باز کرد.
برای فضاهای پر رفت و آمد بهترین توصیه و پیشنهاد فرش های 700 و 1000 شانه است. برای افرادی که هنوز نشستن روی فرش را به روی مبل ترجیح می دهند، فرش های 1500 شانه گزینه مناسبی نیست.
از فرش 1500 شانه در فضاهای پذیرایی و لوکس و کم رفت و آمد استفاده و جلوه خاص، شیک و بی نظیری به فضای پذیرایی می دهد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *