با رعایت این 5 راهکار طول عمر فرش خود را افزایش دهید
اردیبهشت
با رعایت این 5 راهکار طول عمر فرش خود را افزایش دهید

با رعایت این 5 راهکار طول عمر فرش خود را افزایش دهید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش در همه خانه ما ایرانی ها وجود دارد. بخشی از هزینه های سالانه یا گاها چند ساله ما، مربوط به خرید فرش ماشینی جدید است. اما راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند طول عمر فرش ما را چندین برابر بیشتر کند و خرج و مخارج خرید فرش ماشینی جدید را از دوش ما بردارد.
اگر شماهم می‌خواهید طول عمر فرشتان بیشتر شده و بتوانید پول بیشتری سرمایه گزاری کنید، تا انتهای این بحث با ما همراه شوید.

1.    تمیز کردن فرشتان را جدی بگیرید.
لکه شدن فرش امری طبیعی است که همه ما با آن روبرو می‌شویم. اما اگر همین لکه های سطحی را بلافاصله پاک نکنیم، ماندگار می‌شوند. فرقی ندارد مواد جامد مثل خورده پارچه برروی فرشمان بریزد یا مایعات، جوهر، روغن و....
برای افزایش طول عمر فرشتان سعی کنید بلافاصله بعد از ریختن مواد روی فرشمان، آن را پاک و برطرف کنیم.
نکته
اگر برای از بین بردن لکه فرش ها از لکه بر مخصوصی استفاده کردید، قبل از استفاده آن را در گوشه فرش یا زیر مبلمان تست کنید تا مطمعن شوید آسیبی به فرشتان وارد نمی‌کند. 

2.    فرشتان را 180 درجه بچرخانید!
هرچند وقت یکبار، فرشتان را 180 درجه بچرخانید. این کار باعث می‌شود همیشه یک بخش خاص از فرش ما در معرض نور خورشید و یا رفت و آمد زیاد نبوده و فرش ما دیرتر فرسوده شود. 

3.    فرشتان را اصولی بشویید. 
تا به حال فکر کرده اید چه چیزی باعث فرسودگی فرش می‌شود؟ شاید فکرکنید پاخوری بالا یا نور خورشید؟ اما نه.
آنچه به فرش ما آسیب جدی وارد می‌‌کند، گرد و غبار نفوذ کرده در دل فرش است. این گرد غبار با جارو کشیدن از بین نمی‌رود. ما برای رفع این گرد و غبار موجود در دل فرش نیازمند شستن اصولی فرشمان هستیم. 
می‌توانید شستن فرشتان را به یک قالیشویی معتبر بسپارید و یا خودتان در منزل آن را بشویید. در هر صورت نکاتی هست که فردی که فرش را می‌شوید باید به آنها توجه کند.
•    هر فرش باید با مواد شوینده مناسب با الیاف آن فرش شسته شود تا به الیاف یا رنگ فرش آسیبی وارد نشود.
•    فرش باید با آب ولرم شسته شده و به هیچ وجه روی آن برس زبر نکشید.
•    بعد از شستوشو تمام کف موجود در فرش از بین برود.
•    بعد از آن کامل در اتاق خشک کننده قالیشویی ها یا در هوای آزاد خشک شود تا هیچ رطوبتی در دل فرش بجا نماند. 

اگر فرش پرز بلند مانند فرش های شگی یا مجعد دارید، استفاده از بخارشویی می‌تواند انتخاب خوبی برایتان باشد. زیرا بخار الیاف های فرش را تمیز و صاف کرده و گره های آنها را از بین می‌برد. 
فقط دقت داشته باشید که فرش نباید مرطوب بماند و باید بعد بخارشویی یا شستن فرش با استفاده از وسایل خنک کننده یا هوای آزاد، فرش کاملا خشک شود. 

4.    از ترمز فرش غافل نشوید!
استفاده از ترمز فرش در افزایش طول عمر فرش شما تاثیر زیادی دارد. زیرا از سایش فرش روی زمین جلوگیری می‌کند. از طرفی استفاده از ترمز فرش، امنیت بیشتری برای اعضای خانه ایجاد کرده و از لغزش یا لیز خوردن افراد برروی فرش جلوگیری می‌کند. 
شاید بپرسید اصلا چرا فرش ها برروی زمین می‌لغزند؟
وقتی فرش نازک باشد و زمین از جنس سرامیک یا کف پوش های لغزنده باشد، درصد لغزش فرش روی زمین بالا می‌رود. 
پس از ترمز فرشتان غافل نشویید.

5.    از له شدن فرش زیر پایه مبلمان و صندلی ها جلوگیری کنید. 
اگر به مدتی طولانی مبلمان یا وسایل سنگین ثابت روی فرش ما بمانند، باعث ایجاد تو رفتگی در دل فرش ما می‌شوید. وقتی این تو رفتگی ها زیاد شود، احتمال جمع شدن گرد و غبار بیشتر شده و لکه روی فرش ایجاد می‌شود.
برای جلوگیری از این اتفاق بایستی به صورت منظم مبلمان و صندلی ها و هر وسیله ای که باعث ایجاد تو رفتگی در فرش می‌شود را جابجا کنید.
اگر هم این تورفتگی ها روی فرشتان وجود دارد، اصلا نگران نباشید، با یک تکه یخ و یک پارچه میتوانید فرشتان را به حالت اولیه برگردانید.
به این صورت که یخ را در محل تو رفته ماساژ دهید تا به حالت اولیه برگردد و بعد با استفاده از پارچه آن را خشک کنید تا رطوبت و خیسی فرش از بین برود. 

سخن آخر
برای کاهش هزینه ها ما می‌توانیم از راهکارهایی استفاده کنیم تا طول عمر وسایل خانه خود را افزایش دهیم. با 5 راهکار گفته شده میتوانیم طول عمر فرشمان را افزایش دهیم تا هم لذت بیشتری از فرشمان ببریم و هم در هزینه های زندگی خود صرفه جویی کنیم. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *