عوامل موثر بر قیمت فرش
خرداد
عوامل موثر بر قیمت فرش

عوامل موثر بر قیمت فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

برای تمامی کالا های مورد نیاز مردم صنف هایی وجود دارند که بر قیمت آن ها نظارت می کنند و قیمت آن ها را بر اساس معیار های تعیین می نمایند. فرش نیز جزء یکی از این کالا ها می باشد و قیمتی که برای آن تعیین می گردد بر اساس کیفیت مواد اولیه ایست که در آن بکار رفته استف زیرا فرش ها در دسته کالاهای پر تقاضا بوده و بهتر است که قیمت آن مشخص و واضح گردد تا تمامی مشتریان بتوانند به راحتی اقدام به خرید فرش مورد نظر خود نمایند. 
قیمت فرش ماشینی به فاکتورهای زیادی وابسته است بر همین اساس سبب تغییر قیمت فرش میشود، اما در عین حال برای قیمت گذاری فرش های ماشینی مبنایی وجود دارد و بعد از قیمت گذاری در اختیار مردم قرار می گیرد، تا خریداران بتوانند با در دست داشتن این مبنا به صحیح و یا غلط بودن قیمت فرش ماشینی پی ببرند و افراد سود جو نتوانند قیمت فرش های ماشینی را به دلخواه خود تعیین نمایند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش ماشینی

در زمان مراجعه به فروشگاه فرش ماشینی برای خرید فرش به این موضوع خواهید رسید که ممکن است دو فرش دارای طرح یکسانی بوده اما از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت هستند، در این هنگام برای شما این سوال پیش خواهد آمد که چرا این دو فرش با وجود نقش و طرح یکسان دارای قیمت متفاوتی است؟
در ادامه به عوامل موثر بر تغییر قیمت فرش می پردازیم که شامل: 
-    کیفیت و جنس مواد اولیه (الیاف بکار رفته در فرش ماشینی)
-     تعداد شانه و تراکم فرش 
-    برند تولید کننده فرش ماشینی
-    به روز بودن صنعت تولید فرش ماشینی
-    اصالت و زیبایی فرش ماشینی 
-    طرح و نقش فرش ماشینی
-    ابعاد فرش ماشینی 
-    تناسب پالت رنگ فرش ماشینی 

بر روی اثر هنری نمی توان قیمت گذاری نمود، فرش نیز جزء اثر هنری است که قیمت گذاری بر روی آن کار آسانی نمیباشد و دارای ارزش بالایی میباشد.

price carpet

کیفیت و جنس مواد اولیه 

برای تولید فرش ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده میشود، که به طور عمده شامل:
الیاف آکریلیک هیت ست 
الیاف بی سی اف
الیاف پلی استر 
جنس الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی تاثیر زیادی بر روی قیمت فرش دارد، فرش های ماشینی که با الیاف اکریلیک هیت ست شده تولید می شوند دارای بهترین کیفیت و بالاترین قیمت هستند.

تعداد رنگ فرش

فرش های ماشینی در تعداد رنگ های متنوعی تولید میشود، چه تعداد رنگ استفاده شده در فرش بیشتر باشد قیمت فرش نیز افزایش میابد.

تعداد شانه و تراکم فرش ماشینی

هر فرش ماشینی حاصل تعدادی ریشه یا گره در واحد طول و عرض فرش میباشد. تراکم به تعداد گره های موجود در طول فرش و تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش تعداد شانه گفته میشود. هرچه یک فرش تعداد شانه و تراکم بیشتری داشته باشد وزن و حجم آن افزوده و سبب بالا رفتن قیمت فرش خواهد شد، 
فرش ماشینی در تعداد شانه های 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و در نهایت 1500 شانه تولید می گردد، همچنین فرش در انواع تراکم های 2550، 3000، 3600 و 4500 تولید میشود. 

Kashan-carpet-sizes

ابعاد فرش ماشینی 

رش های دستباف در سایز بسیار بزرگ بافته میشوند ولی امروزه به دلیل خانه های کوچک و آپارتمانی تمایل افراد به فرش های با ابعاد کوچک کشیده شده است، فرش ماشینی به سه صورت ابعاد استاندارد، غیر استاندارد و متری موجود میباشد، از ابعاد استاندارد می توان به فرش های 6 متری،9 متری و 12 متری و غیره ... اشاره نمود.

نوع دستگاه بافندگی فرش ماشینی

بسته به نوع دستگاه استفاده شده در بافت فرش ماشینی قیمت آن نیز متفاوت است، به طور کلی دستگاه های بافندگی از دو شرکت آلمانی شونهر و وندویل وارد ایران میشود.
یکی از روش های خرید فرش با قیمت مناسب خرید از فروشگاه اینترنتی میباشد، خریداران گرامی می توانند بدون مراجعه به مکانی خاص اقدام به مشاهده و خرید فرش دلخواه خود نمایند، در این روش بدون واسطه و با قیمت درب کارخانه اقدام به خرید نمائید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *