آشنایی با بهترین برندهای فرش ایران
اردیبهشت
آشنایی با بهترین برندهای فرش ایران

آشنایی با بهترین برندهای فرش ایران


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش خانه ما مهم ترین بخش هر خانه ای است که زیبایی و ظرافت آن برای ما مهم است. زیبایی طرح و نقش فرش ما نه تنها در زیبایی دکوراسیون خانه ما بلکه در خلق و خو و روحیه ما نیز موثر است. خرید فرش ماشینی جدید مانند هر خرید دیگری نیازمند آگاهی و اطلاعات درباره آن است. زیرا تنها با اطلاعات کامل و جامع میتوان یک خرید هوشمندانه و ماندگار را خلق کرد. در مقاله امروز می‌خواهیم بهترین برند فرش ایران را بررسی کرده و هر آنچه که راجب به یک فرش ماندگار و با کیفیت نیاز داریم را یاد بگیریم.
پس اگر می‌خواهید با خواندن یک مطلب به تمام اطلاعاتی که برای خرید فرش ماشینی نیاز دارید، دست یابید، این مقاله برای شماست. 

بهترین فرش ماشینی، چه فرشی است؟

بیاید قبل از بررسی بهترین برند فرش ایران، بهترین فرش ماشینی را باهم بررسی کنیم. وقتی صحبت از بهترین بودن می‌شود منظور ما زیبایی فرش در کنار کیفیت و ماندگاری آن است. پس فرش ماشینی که بهترین فرش باشد، فرشی است که طرح و نقش زیبایی داشته و از الیاف ماندگار و با کیفیتی بافته شده باشد. عوامل مختلفی در تعیین کیفیت و ماندگاری یک فرش موثر است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم. اما نکته حائز اهمیت این است که تمام موارد گفته شده در کنار یکدیگر مهم و حیاتی هستند و هیچکدام به تنهایی نمیتوانند بهترین فرش ماشینی را خلق کنند.

عوامل سازنده بهترین فرش ماشینی

•    الیاف یا نخ خاب فرش
اولین و مهم ترین عاملی که کیفیت یک فرش را تعیین می‌کند، جنس الیاف مصرفی در بافت آن است. یک فرش ماشینی هرچقدرهم که زیبا باشد اگر از الیاف مناسبی در بافت آن استفاده نشده باشد، خیلی زود از بین می‌رود. الیاف هایی که در بافت فرش ماشینی استفاده می‌شود، بسیار متنوع هستند، اما ما با بهترین آنها کار داریم!
بهترین الیافی که در بافت فرش های ماشینی مانند فرش 12 متری استفاده می‌شود، الیاف اکریلیک است. خرید فرش ماشینی اکریلیکی مزایای زیادی دارد؛ مانند: 
•    مقاومت بالای آن در مقابل نور خورشید دارد.
•    در برابر سایر الیاف های مصنوعی نرم تر و لطیف تر است.
•    بافت فرش را یکدست و منسجم می کند.
•    با الیاف اکریلیک هیچ استحکاک و چسبندگی در کف پا احساس نمی‌شود.
•    پرز های کمتری دارد و نوع هیت ست ان هیچگونه پرزی ندارد.
•    مقاومت زیادی در برابر سایش و شستشو دارد.
•    استحکام بالایی دارد.
•    ضد بو است.
•    مناسب قیمت تر از فرش های دستباف است.
•    بوی پلاستیک و مواد نفتی نمی‌دهد.
•    مقاومت زیادی در برابر پاخور بودن دارد و به راحتی کهنه نمی شود
•    در برابر حرارت های غیر مستقیم مثل کتری و انواع اتوی داغ مقاوم است.
پس اولین عاملی که می‌تواند برای شما بهترین فرش ماشینی را ایجاد کند، الیاف اکریلیک است.

•    شانه و تراکم فرش
شانه و تراکم فرش ماشینی از مهم ترین پارامترهایی است که باید قبل از خرید فرش به آن توجه کنید. اینکه شانه و تراکم فرش چیست را ما در مقاله های قبلی به صورت مفصل بررسی کرده ایم. اما اینکه شانه و تراکم بالا چه تاثیری در کیفیت فرش ماشینی دارد، برای ما مهم است.
هر چقدر شانه فرش ماشینی ما بیشتر باشد، طرح و نقش فرش ما زیباتر و ظریف تر است. هرچقدر تراکم فرش ماشینی ما بیشتر باشد، فرش ما توپر تر و لطیف و نرتر است. شانه و تراکم بالا وقتی به کیفیت و ارزش فرش ماشینی ما می‌افزاید که در بافت فرش ماشینی از الیاف مناسبی استفاده شده باشد. در غیر این صورت هیچ تاثیری بر ماندگاری فرش ما نخواهد داشت.
•    طرح و نقش فرش ماشینی
اگر به خرید فرش ماشینی رفته باشید حتما متوجه گستردگی تنوع آن شده اید. این تنوع زیاد طرح و نقش فرش ماشینی می‌تواند به راحتی مارا گول بزند. پس حتما مواظب باشید که فرشی را تنها به خاطر زیبایی ان خریداری نکنید. زیرا ممکن است اصلا با دکوراسیون خانه شما هماهنگ نبوده و از الیاف مناسبی نیز در بافت آن استفاده نشده باشد. 
از حق نگذریم آن قسمت از فرش ماشینی که هم در حال و احوال ما و هم در زیبایی خانه و چشمگیری آن تاثیر گزار است، طرح و نقش فرش ماشینی است. به صورت کلی تمام طرح های فرش ماشینی به دو دسته تقسیم می‌شود:
•    طرح مدرن و امروزی
طرح های مدرن برای خانه هایی مدرن و امروزی مناسب هستند.

•    طرح کلاسیک و قدیمی
طرح های کلاسیک و قدیمی در تمام خانه ها کاربرد دارند. گاها فردی که تمام فضای خانه خود را مدرن طراحی کرده، با خرید فرش ماشینی طرح کلاسیک، باعث چشمگیری خانه خود و محدود کردن توجه افراد به فرش می‌شود.
هنگام انتخاب طرح و نقش فرش ماشینی در قدم اول نظر و سلیقه شخصی شما و در قدم دوم هماهنگی طرح و نقش فرش با دکوراسیون خانه شما مهم است. برای مثال فرش ماشینی که برای اتاق خواب یا آشپزخانه خریداری می‌کنید، قطعا با فرش سالن پذیرایی متفاوت خواهد بود. 
هماهنگی فرش ماشینی با دکوراسیون خانه شما بسیار مهم است. زیرا اگر دکوراسیون شلوغی داشته باشید و از فرش شلوغ هم استفاده کنید، خیلی زود از فضای خانه خود خسته می‌شوید. برای خانه ای که دارای فضای شلوغی است، فرش های خلوت انتخاب هوشمندانه تری است. 
•    رنگ فرش ماشینی
رنگ فرش ماشینی شما به اندازه طرح و نقش فرش ماشینی مهم و قابل تفکر است. طبق روانشناسی رنگ ها، رنگ فرش شما می‌تواند در رفتار، اشتها و خواب و در کل زندگی شما تاثیرگزار است. رنگ فرش خود را طبق مکانی که برای آن فرش خریداری می‌کنید، رنگ قالب در دکوراسیون محیط و شخصیت افراد باید انتخاب کرد. برای مثال رنگ مناسب فرش اتاق خواب، رنگ های سرد مانند آبی روشن، کرم رشن، سبز روشن است. زیرا این رنگ ها حس آرامش را به افراد داده و خواب آرامی را برای آنها رقم می‌زند. 
برعکس در محیط آشپزخانه بهتر است از رنگ های گرم برای فرش استفاده شود. زیرا باعث افزایش انرژی و اشتهای افراد می‌شود. 

•    اندازه و سایز فرش ماشینی
اندازه و سایز فرش ماشینی از مواردی است که شاید اهمیت زیادی به تاثیر آن در زیبایی دکوراسیون خانه داده نشود. اما از مهم ترین عواملی که می‌تواند بهترین فرش ماشینی را در خانه شما زیبا کند، اهمیت به اندازه و سایز مناسب آن است. برای مثال اندازه فرش با مبلمان ما باید هماهنگ باشد تا زیبایی و نظم فوق العاده ای به خانه ما ببخشد. 
تناسب مبلمان با فرش ماشینی باید به صورت زیر باشد:
•    لبه فرش شما میتواند در کنار پایه های اول مبلتان قرار بگیرد.
•    فرش شما میتواند کوچکتر از مورد قبل بوده و حداقل با فاصله 10 سانتی از پایه های اول مبل قرار بگیرد.
•    فرش شما میتواند پایه های اول مبل شما را شامل شود. دقت کنید تنها پایه های اول.
از طرفی نباید فرش خیلی کوچک را برای فضا های کوچک استفاده کنید، زیرا باعث کوچکتر شدن فضای خانه می‌شود و تمام تمرکز افراد را برروی فرش می‌آورد. اما برای محیط های خیلی بزرگ فرش ماشینی کوچک انتخاب هوشمندانه ای است. زیرا باعث دلنشین تر شدن و صمیمی تر شدن فضای آن محیط می‌شود. 

ابعاد استاندارد فرش های ماشینی

•    فرش 12 متری  ماشینی : 4*3
•    فرش 9 متری ماشینی : 5.3*5.2
•    فرش 6 متری ماشینی : 3*2
•    فرش 4 متری ماشینی: 25.2*5.1

تاثیر فرش ماشینی در دکوراسیون خانه

فرش از اجزای جدا نشدنی از خانه ما ایرانی هاست و در هر خانه ای وجود دارد. گاها افراد فکر می‌کنند مزایای فرش تنها به پوشاندن زمین و زیبا کردن خانه ختم می‌شود. اما فرش ماشینی مزایای بسیار زیادی برای ما دارد، مانند: 
•    روشن ساختن فضای خانه
امروزه اکثر خانه های تم تیره داشته و یا از کفپوش های تیره برای آنها استفاده شده است. این سبک خانه ها روشنایی زیادی ندارند و میتوان با یک فرش ماشینی رنگ روشن، در روشنایی بیشتر آنها موثر واقع شد.

•    ایجاد چشم انداز رنگی و روح دادن به فضای خانه
طرح و نقش فرش تنها باعث زیبایی و جذابیت خانه و دکوراسیون خانه نمی‌شود. بلکه در روحیه، دلگرمی و صمیمت افراد نیز موثر است. میتوان از این ویژگی فرش ها نیز برای صحبت بهتر با مشتریان و همکاران خود استفاده کرده و با ایجاد صمیمت در آنها تاثیرگزار باشید.

•    مرتبط کردن فضای خانه 
اگر فضای خانه شما به شکلی است که بخش بندی نشده و در ندارد، میتوات با استفاده از فرش های هم شکل  طرح در زیبایی و یکپارچه کردن فضای خانه اقدام کرد. از طرفی میتوان به خانه سبک مینیمال نیز داد که از سبک های ترند و محبوب این روزها بشمار می‌رود.

•    ایمنی افراد
اگر کنهسال یا کودک نوپایی دارید، حتما یکی از مهم ترین دغدغه های شما زمین نخوردن آنهاست. استفاده از فرش باعث می‌شود که راحت رفتن برای افراد راحت تر شده و از زمین خوردن آنها جلوگیری شود. اگر هم افراد زمین بخورند به علت وجود فرش آسیبی نخواهند دید.

•    جذب صدا
فرش ماشینی عایق فوق العاده ای برای صدا است.

•    تقسیم بندی خانه 
میتوان با استفاده از فرش بخش های مختلف خانه را تقسیم بندی کرد و بر جلوه بیشتر بعضی از قسمت های خانه مانند قسمت پذیرایی افزود. تا اینجا با ویژگی های مهمی که برای شما بهترین فرش ماشینی را ایجاد می‌کند و تاثیراتی که فرش ماشینی بر زیبایی دکوراسیون خانه ما دارد، آشنا شدیم. حال زمان بررسی بهترین برند فرش ماشینی ایران است. 

بهترین برند فرش ماشینی

حالا که با ویژگی های فرش ماشینی آشنا شدیم، وقت آن است با بهترین برند فرش ماشینی ایران آشنا شویم. از آنجایی که ایران قلب فرش جهان است، تولید کنندگان و برندهای زیادی در آن وجود دارد که همه آنها بهترین فرش ماشینی را با کیفیت تولید می‌کنند. در ادامه با بهترین برند های فرش ماشینی آشنا می‌شویم. 

فرش نگین مشهد
شرکت فرش نگین مشهد در سال 1371 تاسیس شده و به تولید فرش ماشینی با کیفیت می‌پردازد. فرش نگین مشهد برای اعتماد و اطمینان مشتریان خود سيستم تضمين کیفیت مناسبی را مطابق الگوی مدیریت كیفیت ISO 9001/2008 در سازمان خود مستقر نموده که باعث رونقش یافتن و موفقیت بیشتر این شرکت عظیم شده است و همین عامل باعث شده از بهترین برند فرش ماشینی بشمار برود. 
در همه بازارها افراد متقلب و سودجویی وجود دارند که اجناس بی کیفیت را به جای اجناس با کیفیت و برند به فروش می‌رسانند. بعضی از این افراد سود جو نیز فرش های بی کیفیت را به جای فرش نگین مشهد به مردم می‌فروشند. برای اطمینان از اصل بودن فرش ماشینی نگین مشهد خود حتما شناسنامه آن را کامل برسی کنید. در شناسنامه فرش شما باید اطلاعاتی مانند وزن فرش، الیاف ،گره ها، طول پرز و... موجود باشد. پس اگر به هر دلیلی این اطلاعات ناقص بود، آن فرش فرش نگین مشهد اصل نیست. 
از ویژگی های فرش های تقلبی پرز ده بودن آنهاست. به طوری که بعد از مدت ها استفاده همچنان پرز داشته و به لباس های شما می‌چسبد.
نشانه های اصلی فرش نگین مشهد
•    برچسب پشت آن هولوگرامی و براق است.
•    نام نگین مشهد بدون هیچ پیشوند و پسوندی پشت فرش حک شده است.
فرش قیطران
فرش قیطران بیش از 30 سال سابقه در صنعت فرش ماشینی ایران داشته و بهترین فرش هی ماشینی را تولید و عرضه می‌کند. فرش قیطران در سال 1392 موفق به تولید اولین فرش ماشینی 1000 شانه در جهان شد و این افتخار را نصیب خود کرد. در سال 1394 نیز فرش ماشینی 1200 شانه با تراکم 3600 را عرضه کرده و رشد چشمگیری داشت.
فرش قیطران در سال 1395 موفق به دریافت استاندارد جهانی سلامت محصول (OEKO-TEX) شد که تنها دارنده این استاندارد در صنعت فرش در ایران است. 
افتخار تولید اولین فرش ماشینی 1500 شانه نیز متعلق به فرش قیطران است. فرش قیطران به دلیل برخورداری از بهترین تکنولوژی و پشتکار زیاد، از بهترین برند فرش ماشینی بشمار رفته و انواع فرش ماشینی را در رنگ های بسیار جذاب  خاص تولید می‌کند.  فرش قیطران سابقه طولانی در صادرات و توسعه تجارت بین المللی داشته و توانسته محصولات خود را به بیش از 67 کشور جهان صادر کند و برای سومین سال متوالی مفتخر به دریافت تندیس  صادرکننده نمونه ملی سال1397 شود.
کیفیت فرش قیطران بقدری فوق العاده است که برترین نشان ها و استانداردهای بین المللی فرش ماشینی را از آن خود کرده است. انتخاب برند فرش قیطران به عنوان برندی که قصد خرید فرش ماشینی از آن را دارید به شما کمک می‌کند که بدون هیچ نگرانی بهترین و با کیفیت ترین فرش ماشینی را صاحب شوید.

فرش یلدای کویر کاشان 
وقتی صحبت از فرش کاشان می‌شود، صحبت از شهری است که کیفیت و زیبایی فرش آن در کل جهان گسترده شده است. حال اگر با برندی روبرو باشیم که کیفیت خود را در فرش کاشان به بهترین درجات رسانده، یعنی با بهترین فرش های ماشینی ماندگار روبرو هستیم. فرش یلدای کویر کاشان در سال 1370 تاسیس شده و تا به امروز رشد چشمگیری داشته است. تنوع گسترده طرح و نقش با استفاده از الیاف مرغوب و بافت عالی باعث تولید بهترین فرش های ماشینی شده است. تمام محصولات و فرش های یلدای کویر کاشان از جنس اکریلیک و 100% هیت ست است که از بهترین و ماندگار ترین الیاف های امروزی شناخته می‌شود. 
با خرید فرش یلدای کویر کاشان شما از مزایای زیر برخوردار می‌شوید:
•    تضمین بهترین قیمت برای فرش ماشینی
•    ضمانت اصل و درجه یک بودن فرش
•    36 ماه گارانتی ( استاندارد جهانی برای گارانتی فرش )
•    14 روز ضمانت عودت


فرش خاطره کاشان
شرکت خاطره کاشان از تولید کنندگان فرش ماشینی است که بخش ریسندگی الیاف مورد نیاز برای بافت فرش ماشینی را نیز در دل خود انجام می‌دهدو این شرکت در سال 1384 احداث شده که قابلیت تولید الیاف اکریلیک و الیاف مناسب فرش های ظریف 1200 شانه و 1500 شانه را داراست. همچنین فرش خاطره کاشان به عنوان برترین برند کشور در سال 90 از طرف جشنواره تحلیل از فعالان حوزه سرامدی و همچنین برند محبوب مصرف کنندگان سال95 انتخاب شد.  
فرش ساوین 
فرش ساوین دارای تجربه بالای 25 ساله است که توانسته برای اولین بار فرش ماشینی 30 رنگ و 60 رنگ را تولید کند و فرش ماشینی خود را به 5 قاره جهان صادر کند. فرش ساوین از بهترین برند فرش ماشینی بشمار می‌رود که فرش ماشینی با کیفیت را با بهترین الیاف و دستگاه های بافندگی بروز، به بازار عرضه می‌کند. 
کلیـه محصولات فرش ساوین دارای نشـان ملـی استانـدارد ایران و گواهـی نامه های بین المللی مدیریت کیفیت ISO  9001-2008 و ­استاندارد کیفی BELCORO  آلمان و نشان تعالی کیفیت بوده و عضو شبکه جهانی کیفیت IQNET نیز می باشد.
فرش بزرگمهر
فرش بزرگمهر در سال 1374 تاسیس شده  و با بهره مندی از مدیران و کارکنان مجرب و تلاش و پشتکار زیاد د تولید فرش ماشینی با کیفیت توانسته جزء بهترین برند فرش ماشینی ایران و جهان باشد. در حال حاضر این شرکت در مساحت ده هکتار و با مجموع 25000 مترمربع سالن‌های تولید در واحدهای مختلف مشغول به ارائه خدمات به هموطنان عزیز و صادرات محصولات خود می‌باشد.
فرش بزرگمهر تا به امروز محصولات خود را به 25 کشور دنیا صادر کرده و باعث مشهور شدن بیشتر این هنر ایرانی در سطح جهان شده است. 
فرش فرهی
فرش فرهی شامل 2 واحد تولیدی شرکت نساجی فرخ سپهر کاشان و شرکت‌ نساجی اطلس ریس کاشان بوده که  فعالیت خود را از سال 1369 آغاز نموده است. فرش فرهی به عنوان اولین تولیدکننده نخ 100% پلی استر فیلامنت جهت خواب فرش ماشینی شناخته شده و یکی از معتبرترین برند فرش ماشینی در ایران است. از ویژگی های بارز محصولات فرش فرهی می توان به مواردی همچون عدم پرزدهی، ضد حساسیت، مقاوم در برابر سایش، شستشو و نور و بافت مشابه فرشهای دستبافت اشاره نمود.
فرش فرهی از مجرب ترین طراحان و دستگاه های بروز تولید فرش ماشینی با کیفیت توانسته در راستای تولید بهترین فرش ماشینی و رشد صنعت فرش ایران اقدام کند.

فرش پامچال
فرش پامچال با بکارگیری تجربیات فرش دستباف در اوایل دهه 70 با نام تجاری فرش گلمهر فعالیت خود را در زمینه فرش ماشینی و تابلو فرش آغاز کرد و توانست با توجه به سلایق مصرف کنندگان محصولات جدیدی از جمله تابلو فرش ماشینی  و پشتی ماشینی تولید کند و با ارائه محصول با کیفیت رضایت مردم را جلب نماید و از بهترین برند فرش ماشینی در ایران باشد.
با پیشرفت صنایع این شرکت و رشد فرش ماشینی در سال 1381 اولین فرش ماشینی خود را با نام فرش پامچال به بازار عرضه کرد و با تلاش و خلاقیت توانست بهترین برند فرش ماشینی شناخته شود.
فرش محتشم
فرش محتشم از شهریور سال 1382 پا به صنعت فرش گذاشت و با برخورداری از کادر مجرب اقدام به تولید فرش ماشینی با کیفیت کرد. از ویژگی های بارز محصولات فرش محتشم می توان به مواردی همچون عدم پرزدهی، ضد حساسیت، مقاوم در برابر سایش، شستشو و نور و بافت مشابه فرش های دستبافت اشاره کرد. خلاقیت و نوآوری همراه با استفاده از الیاف با کیفیت در تولید محصولات جدید مهم ترین هدف فرش محتشم است. این شرکت در سال 1392 موفق به دریافت ISO 9001:2008 گردید.
فرش شاهرخ 
شرکت فرش شاهرخ در سال 1361 در قالب تولید ماشین آلات بافندگی (دستگاه ماکویی)، به اسم شرکت “کاشان فولاد” فعالیت کرده و تاکنون در حوزه هایی از قبیل تکمیل فرش ماشینی، تولید فرش ماشینی و رنگرزی الیاف صنعتی فعالیت داشته است.
ریزبافت ترین و ظریف ترین فرش ماشینی(1700 شانه) برای اولین بار در جهان توسط فرش شاهرخ تولید شده است. فرش شاهرخ با استفاده از مدرنترین دستگاه های بافندگی (دستگاه 1200 شانه HCI ساده و هایبالک و دستگاه 1700 شانه HCI ) و بهره گیری از مواد اولیه مرغوب، هم چنین پالت های رنگی مناسب توانسته به عنوان بهترین برند فرش ایران شناخته شود.
این برند دارای  گواهینامه ها و افتخارات بین المللی ISO 9001 ، ISO 45001، ISO 14001 وISO 10004 استاندارد ایران می باشد و صادرات زیادی نیز داشته است. 
با اَشنایی با برندهای برتر فرش ماشینی و سابقه فعالیت آنها می‌توان در انتخاب و خریداری بهترین فرش ماشینی اقدام موثر و هوشمندانه ای داشت. زیرا سابقه در هر حوزه ای برابر با تجربه و تجربه برابر با کیفیت است. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *