سوالات متداول خرید فرش ماشینی
فروردین
سوالات متداول خرید فرش ماشینی

سوالات متداول خرید فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

افراد در زمان خرید به سه روش رفتار میکنند: 
 دسته اول، در ابتدای خرید حساسیت زیادی نشان میدهند و حتی بعد از خرید ممکن است تصمیم خود را عوض کرده و در نهایت محصول خود را تعویض نمایند. 
دسته دوم، افرادی هستند برخلاف دسته اول سریع تصمیم گرفته و اقدام به خرید می کنند و هیچ سوال و پرسی در مورد محصول نکرده و سریع اقدام به خرید می کنند. 
دسته سوم، افرادی هستند که به صورت متعادل در زمان خرید رفتار می کنند به این معنی که در ابتدا به درستی سوال و پرسش می کنند و در نهایت بدون سخت گیری به خیالت اقدام به خرید محصول نهایی خود می کنند.
در خرید وسایل خانه، به ویژه فرش ماشینی که از قیمت بالایی برخوردار هستند، اطمینان حاصل کردن از کیفیت و ماندگاری آنها امری بسیار مهم است. برای این منظور، لازم است که از فروشنده یا تولید کننده سوالات موردی را مطرح کنید تا اطلاعات کافی درباره فرش ماشینی کسب کنید و انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه، به برخی از سوالات متداول در مورد خرید فرش ماشینی اشاره می‌کنیم:
1- چطوری متوجه بشیم فرشی که خریدم فرش ماشینی درجه یک است ؟
برچسب‌ها و اطلاعات موجود در پشت فرش‌ها به عنوان یک نشان‌دهنده مهم می‌توانند در تشخیص کیفیت و اصالت محصول کمک کنند. این برچسب‌ها و اطلاعات ممکن است شامل موارد زیر باشند:
برچسب اصالت: این برچسب نشان‌دهنده مبدأ تولید فرش است و می‌تواند نشان دهنده کشور سازنده باشد. کشورهای مختلف در تولید فرش‌های ماشینی شهرت دارند و این موضوع می‌تواند در تشخیص اصالت محصول کمک کند.
برچسب کیفیت: برخی از فرش‌های ماشینی کیفیت بالایی دارند و این اطلاعات می‌توانند در پشت فرش با نام "برچسب کیفیت" یا مشابه آن درج شده باشد.
جنس الیاف: برخی از فرش‌ها دارای برچسبی هستند که نوع جنس الیاف استفاده شده در تولید آنها را نشان می‌دهد. این اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند که تصمیم به خرید فرش با جنس الیاف مورد نظر خود بگیرید.
اطلاعات فنی: برخی از فرش‌ها دارای برچسب‌هایی هستند که اطلاعات فنی مختلفی را نمایش می‌دهند، مانند تعداد رج در هر اینچ مربع، تراکم فرش، و وزن آن.
2- فرش ماشینی با چه تراکم و شانه ایی بخریم؟ 
انتخاب تراکم و شانه مناسب برای فرش ماشینی بستگی به میزان استفاده، سلیقه شما و محل استفاده از فرش دارد. تراکم و شانه، دو معیار مهم در کیفیت و احتمالاً هزینه فرش هستند. در ادامه به توضیح کوتاهی از هر کدام می‌پردازیم:
تراکم فرش به معنای تعداد گره‌ها در هر متر مربع از فرش است و این ویژگی مهمی در مورد فرش‌ها می‌باشد. دوام و کیفیت فرش با تراکم آن به طور مستقیم مرتبط است. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، به این معناست که تعداد گره‌ها در هر متر مربع بیشتر است و بنابراین فرش محکم‌تر، سفت‌تر و با استحکام بالاتری خواهد بود. با توجه به این ویژگی‌ها، افزایش تراکم فرش می‌تواند بهبود دوام آن را ایجاد کند و فرش‌ها با تراکم بالاتر عمر مفید بیشتری داشته باشند. در نتیجه، تراکم فرش به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب و خرید فرش‌ها برای مصرف‌کنندگان مهم است و اغلب به عنوان یک اندازه‌گیری از کیفیت و دوام فرش‌ها به کار می‌رود.
شانه فرش یک واحد استفاده‌شده در اندازه‌گیری تراکم عرضی فرش‌ها است. این واحد نشان‌دهنده تعداد گره‌ها در هر متر عرض فرش می‌باشد. به عبارت دیگر، اگر فرشی ۱۲۰۰ شانه باشد، این به معنای وجود ۱۲۰۰ گره در هر متر عرض فرش است. با محاسبه تعداد گره‌های یک پنجم یا یک دهم در هر متر، می‌توان تعداد شانه‌ها را به دست آورد. موضوع شانه فرش به عنوان یکی از ویژگی‌های مهم در فرش‌ها، در انتخاب و خرید فرش‌ها تأثیرگذار است و معمولاً تراکم بالاتر به معنای کیفیت بهتری است. فرش های با تعداد شانه بالا دارای بافت ریزتر و ظریف تر است و این ویژگی بر ظاهر فرس بسیار موثر است. فرش های با بافت ریز و تعداد شانه بالا به جهت شبیه بودن با فرش های دستباف به آن فرش دستبافت گونه گفته میشود. در نهایت می توان گفت تعداد شانه فرش با ظرافت و زیبایی فرش رابطه مستقیم دارد. 
فرش های با تعداد شانه بیشتر دارای زیبایی و ظرافت و فرش های با تراکم بیشتر در نهایت فرشی جذاب و مستحکم خواهیم داشت. فرش های با تراکم بالا فرش های بهتری هستند. 

3- برای آشپزخانه و اتاق خواب چه فرشی مناسب است؟
برای آشپزخانه:
فرش‌های بدون پرز و آسان‌پاک:
در آشپزخانه‌ها، بهتر است از فرش‌هایی با سطح صاف و بدون پرز استفاده کنید. این نوع فرش‌ها راحت‌تر تمیز می‌شوند و جلوی سفره‌خوری و ناحیه‌هایی که با آب و رطوبت در تماس هستند را محافظت می‌کنند.
فرش‌های ضد لغزش: ممکن است آشپزخانه‌ها به دلیل آب‌ریزی و رطوبت دارای کف‌های لغزنده باشند. بهتر است فرش‌هایی با پشت ضد لغزش استفاده کنید تا حوادث ناگهانی و لغزش‌ها را کاهش دهید.
رنگ‌های تیره و الگوهای کوچک: در آشپزخانه‌ها، ممکن است لکه‌ها و کثیفی‌ها به سرعت به چشم بیایند. بهتر است از رنگ‌ها و الگوهای تیره‌تر و کوچک‌تر برای فرش‌های آشپزخانه استفاده کنید تا گلهای کثیفی و لکه‌ها به سختی مشاهده شوند.
برای اتاق خواب:
فرش‌های نرم و راحت:
اتاق خواب محلی است که اغلب بر بستری و آرامش انسان تأثیر می‌گذارد، بنابراین انتخاب فرشی با بافت نرم و راحت که برای پاها لطیف باشد، امر مهمی است.
رنگ‌های آرامش‌بخش: اتاق خواب یک فضای آرامش‌بخش است و انتخاب رنگ‌های آرام و ملایم برای فرش می‌تواند به ایجاد این احساس کمک کند. رنگ‌های نقره‌ای، آبی، سبز و بنفش به عنوان رنگ‌های آرامش‌بخش معمولاً پیشنهاد می‌شوند.
الگوها و طرح‌ها: بسته به طراحی داخلی اتاق خواب، می‌توانید از فرش‌هایی با الگوها و طرح‌های متنوع استفاده کنید تا فضای اتاق را جذاب‌تر کنید. اما بهتر است الگوها را با دیگر عناصر داخلی اتاق هماهنگ کنید تا همه چیز به همخوانی باشند.
4- چه جنس فرش ماشینی پرز دهی کمتری دارد؟
فرشهایی که با الیاف آکریلیک هیت ست شده بافته میشود دارای پرزدهی کمتری است، به طور کلی الیاف آکریلیک به الیاف پشم مشابه است .
5- چه راهکاری برای کم شدن و از بین بردن پرز فرش پیشنهاد میشود؟ 
دو روش برای از بین بردن پرز فرش ماشینی پیشنهاد میشود در روش نخست فرش ماشینی را هفته ای 2 بار به صورت مرتب با جارو برقی جارو بکشید و در روش دیگر بجای جارو برقی از فرچه استفاده کنید. 
6- آیا از نظر قیمت خرید فرش از درب کارخانه با خرید فرش از فروشگاه ها و نمایشگاه ها متفاوت است؟ 
بله، قیمت خرید فرش می‌تواند از درب کارخانه با خرید از فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها متفاوت باشد. این تفاوت‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به برخی از اصلی‌ترین عوامل اشاره می‌شود:
مارک و برند: اغلب فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها محصولات از برندها و مارک‌های مشهور و معتبر را به فروش می‌گذارند. این برندها ممکن است نام آشنایی در دنیای فرش باشند و اغلب قیمت‌های آن‌ها از سایر محصولات کمی بالاتر باشد.
کیفیت و جنس: فرش‌ها از جنس‌ها و کیفیت‌های مختلفی ساخته می‌شوند. برخی از فرش‌ها با استفاده از نخ‌های طبیعی و با کیفیت بالا ساخته می‌شوند و قیمت بالاتری دارند، در حالی که فرش‌هایی که از نخ‌های مصنوعی ساخته می‌شوند معمولاً ارزان‌تر هستند.
طراحی و الگوها: طرح‌ها و الگوهای مختلفی بر روی فرش‌ها اجرا می‌شوند که البته هرچه طرح و نقش‌بندی پیچیده‌تر و زیباتر باشد، قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد.
هزینه‌های اضافی: هزینه‌هایی مانند هزینه‌های نمایشگاهی، هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های نگهداری فضای فروشگاه ممکن است در قیمت‌گذاری محصول تأثیرگذار باشند.
خرید فرش از درب کارخانه معمولاً می‌تواند ارزان‌تر باشد زیرا شما مستقیماً از تولید کننده خرید می‌کنید و واسطه‌های مختلف از میان برند، فروشگاه و مشتری حذف می‌شوند. اما اگر قصد دارید فرشی با برند معتبر یا طراحی خاصی را تهیه کنید، قیمت‌ها ممکن است بیشتر باشند. همچنین، برخی از مشتریان ممکن است ترجیح دهند که از فروشگاه‌ها یا نمایشگاه‌ها خرید کنند تا از نزدیک محصولات را ببینند و از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنند.
7- برای پاک کردن لکه خون بر روی فرش چه راهکاری پیشنهاد میدهید؟
عمل سریع: اگر لکه خون تازه است، بهتر است به سرعت به پاک‌کردن آن بپردازید. لکه‌های خون تازه را زودتر و با آب سرد پاک‌کردن آسان‌تر است.
استفاده از آب سرد: از آب سرد برای پاک‌کردن لکه خون استفاده کنید. همچنین می‌توانید تعدادی از قطرات آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) به آب سرد اضافه کنید. اما باید با دقت و با تست روی نقطه پنهان، اثرات آن را بر روی رنگ فرش چک کنید.
لکه‌بر فرش: می‌توانید از لکه‌بر‌هایی که برای پاک‌کردن لکه‌ها طراحی شده‌اند، استفاده کنید. لکه‌برها معمولاً از مواد خنثی تشکیل شده‌اند و به راحتی لکه‌ها را از فرش پاک‌کرده و آسیب به رنگ و بافت آن‌ها نمی‌زنند.
در هر صورت، پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر روش، تست کوچکی روی نقطه‌ای پنهان انجام دهید تا از تأثیرات آن روی فرش اطمینان حاصل کنید.

8- برای ست کردن فرش با دکوراسیون داخلی چه مواردی باید در نظر داشت؟ 
ست کردن فرش با دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد تا فضا هماهنگ و زیبا به نظر بیاید. در نظر گرفتن موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند تا فرش‌های مناسبی را با دکوراسیون داخلی خانه ترکیب کنید:
سبک دکوراسیون: سبک دکوراسیون داخلی اتاق یا فضای مورد نظرتان را مشخص کنید. برخی از سبک‌های معمول شامل کلاسیک، مدرن، روستیک، اسکندیناویی و ... هستند. هر سبک دکوراسیون خاصی نیاز به فرش‌ها و الگوها دارد.
اندازه فرش: برای هماهنگی مناسب، اندازه فرش را براساس ابعاد فضای داخلی انتخاب کنید. بهتر است فرش به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا تمامی میزها و مبلمان بر روی آن جا شوند و بخش‌های مهم اتاق را پوشش دهد.
رنگ فرش: رنگ فرش باید با رنگ‌های دیگر دکوراسیون داخلی سازگاری داشته باشد. می‌توانید از رنگ‌های مشابه یا تکمیل‌کننده به رنگ‌های دیگر از جمله رنگ دیوارها، پارچه‌ها و مبلمان استفاده کنید.
الگو و طرح: اگر دکوراسیون داخلی چندرنگ است، می‌توانید از فرش‌های با الگوها و طرح‌های ساده‌تر استفاده کنید و برعکس. در صورتی که دکوراسیون اتاق الگویی دارد، می‌توانید از فرش‌های ساده‌تر با رنگ‌های مشابه استفاده کنید تا آرامش و تعادل بیشتری ایجاد شود.
جنس فرش: جنس فرش همچنین باید با نوع فضا سازگاری داشته باشد. برای مثال، در آشپزخانه‌ها و مناطق با رطوبت بالا، از فرش‌های آب‌گریز و ضد لغزش استفاده کنید.
9- در حال حاضر چه رنگ فرشهای مد است؟
انتخاب رنگ فرش به طور کامل به سلیقه شخص بستگی دارد، اما در حال حاضر سلیقه اشخاص به سمت رنگ های خنثی همچون سیلور یا نقره ای، فیلی و نسکافه ای و همچنین سرمه ای و کرم است. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید