با این روش ها به سرعت چین خوردگی فرش خود را از بین ببرید
فروردین
با این روش ها به سرعت چین خوردگی فرش خود را از بین ببرید

با این روش ها به سرعت چین خوردگی فرش خود را از بین ببرید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

تا حالا شده قسمتی از کناره یا وسط فرشتان دچار چین خوردگی یا کیسی شود؟ برای رفع آن کاری انجام دادید یا به حال خودش رها کردید تا با گذر زمان برطرف شود؟! 
**هشدار**
اگر برای رفع کیسی های فرش ماشینی اقدامی نکنیم، جدایی اینکه جلوه بسیار زشتی به دکوراسیون خانه ما می‌دهد، باعث فرسایش بیشتر قسمت های دچار کیسی شده فرش نیز می‌شود.

شاید بپرسید چطور این چین خوردگی ها و کیسی ها را از فرش از بین ببریم؟
برای هر مشکل و چالشی در این دنیا، راه حلی هوشمندانه وجود دارد. ما نیز به شما هوشمندانه ترین راه حل های رفع کیسی فرش را آموزش می‌دهیم تا در صورت مشاهده آن روی فرشتان، بدون هیچ نگرانی آنها را از بین ببرید.

کیسی فرش چطور ایجاد می‌شود؟

بیاید اول با علت وجود این کیسی های مزاحم آشنا شویم. علت های مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد کیسی در فرش ما بشود. بعضی از  این علت ها مربوط به زمان تولید فرش می‌شود. مانند استفاده از الیاف مصنوعی نامرغوب، دقت نکردن هنگام پایین کشیدن فرش از دار، جمع شدن چله فرش و.... 
معمولا این مدل فرش ها با قیمت کمتر از عرف به فروش می‌رسد. شما باید هنگام خرید فرش ماشینی جدید فرشتان را کامل بررسی کنید تا مطمعن شوید کیسی یا چین خوردگی در آن وجود ندارد. 
در صورت مشاهده هر کیسی مطمعن باشید که روند تولید فرش به خوبی انجام نشده و بهتر است فرش دیگری انتخاب کنید. اما بعضی از کیسی ها بعد از شست و شوی فرش ایجاد می‌شود. این مدل چین خوردگی ها عمده چین خوردگی هایی است که ما در فرش های شسته شده یا رول شده مشاهده می‌کنیم. رول کردن فرش باعث ایجاد فشار در بخش هایی از فرش می‌شود. حال وقتی فرش شسته شده و خیس یا نمدار باشد، این فشار بیشتر شده و باعث ایجاد کیسی یا چین خوردگی در فرش می‌شود. 
بعضی از کیسی ها نیز به علت قرار گرفتن وسایل سنگین روی فرش ایجاد می‌شوند. البته تا زدن فرش نیز از دلایل ایجاد کیسی و چین خوردگی در فرش است. 

چطور کیسی فرش را برطرف کنیم؟

رسیدیم به بخش جذاب و کاربردی داستان. در ادامه راحت ترین و کاربردی ترین روش های رفع کیسی فرش را برایتان شرح می‌دهیم تا بسته به شرایط و موقعیت بهترین آن را برای رفع چین خوردگی فرشتان انتخاب کنید. 
پاخوردن فرش
یکی از راحت ترین روش های برطرف کردن کیسی و چین خوردگی فرش، پاخوردن آن قسمت از فرش است. باید فرش را بر زمینی صاف به صورتی که گوشه های فرش به دیوار یا جایی نچسبد، پهن کنید تا بر روی آن رفت و آمد انجام شود. البته این روش برای بعضی از کیسی ها چند روز و برای بعضی از کیسی ها چند هفته زمان نیاز دارد. 

رول کردن فرش در جهت مخالف

راه حل دومی که برای برطرف کردن کیسی فرش به شما پیشنهاد می‌دهیم، رول کردن فرش به جهت مخالف یا همان رول معکوس فرش است. البته نکته هایی بسیار مهمی هست که باید در رابطه با رول معکوس فرشتان بدانید: 
1.    رول کردن فرش در جهت مخالف را به آرامی و با دقت انجام دهید. زیرا ممکن است به علت حالت قبلی فرش باعث شکستگی در فرش شود. اگر صدای شکستگی فرش را شنیدید به رول کردن ادامه ندهید. 
2.    رول فرشتان را کوچک و محکم نگیرید. سعی کنید فرشتان را رها و آزاد رول کنید. 
3.    بعد از رول کردن فرش در جهت مخالف به فرشتان چند ساعتی زمان بدهید تا کیسی ها را برطرف کند. اگر بعد از باز کردن فرش هنوز کیسی ها وجود داشتند، دوباره روش رول معکوس را انجام دهید. 
4.    برای اثربخشی بیشتر این روش می‌توانید فرش را در معرض نور خورشید قرار دهید.

قرار دادن اشیاء سنگین بر کیسی های فرش
سومین راه حل برطرف کردن کیسی های فرش، قرار دادن اشیاء سنگین مانند مبل، میز، گلدان بزرگ و ... بر روی کیسی ها و چین خوردگی های فرش است. فشار بر روی چین خوردگی ها باعث صاف شدن آن ها می‌شود.
اگر می‌خواهید این روش تاثیر بیشتری داشته باشد، مقدار کمی آب را به فرش اسپری کنید تا فرش نمدار شود. البته بهتر است از آب مقطر یا آب جوشیده شده استفاده کنید تا املاح  زیادی نداشته باشد. می‌توانید فرشتان را از هر چهار گوشه طوری بکشید که چین خوردگی ها باز شود. بعد اجسام سنگین را در چهار گوشه فرش قرار دهید و چند ساعتی صبر کنید تا چین خوردگی های فرشتان کامل برطرف شود. 

نوار چسب 
استفاده از نوار چسب در رفع چین خوردگی کناره ها کاربرد دارد. نوار چسب فرش یک نوار دو طرفه چسب قوی است فرش را محکم به زمین نگه می‌دارد و از چین خوردگی آن جلوگیری می‌کند. نوار چسب در محیط هایی که رطوبت وجود ندارد، عمر بیشتری خواهند کرد. 

پارچه مرطوب و اتو
برای رفع چین خوردگی های کناره فرش ها میتوانید یک پارچه نمدار بر روی قسمت چین خورده قرار دهید و با اتو روی آن بکشید تا کیسی و چین خوردگی فرش برطرف شود. دقت داشته باشید که دمای اتو نباید زیاد بالا باشد، زیرا باعث آسیب به الیاف و بافت فرش می‌شود. 

نور خورشید
اگر فرشتان را چند ساعتی در برابر نور مستقیم خورشید پهن کنید، شاهد کم شدن و از بین رفتن چین خوردگی های آن خواهید بود. البته میتوانید قبل از رول معکوس فرش، آن را در برابر نور خورشید قرار دهید تا اثر بخشی رول معکوس بیشتر و با سرعت بالاتری انجام شود. 
حواستان باشد که نور خورشید در دراز مدت باعث آسیب به فرش شما می‌شود، پس بعد از رفع کیسی فرش آن را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. 
بخارشوی 
اگر به دنبال راه حلی اثر بخش تر و پر سرعت تر هستید، در حال حاضر در بهترین جای ممکن هستید! بخار شویی میتواند چین خوردگی ها و کیسی فرش را با سرعت بیشتری برطرف کند.  البته نکته ای هست که باید قبل از استفاده از بخارشویی آن را رعایت کنید:
1.    فرشتان را کامل جارو برقی بکشید تا تمام گرد و غبار موجود در بافت فرش از بین برود. 
2.    مخزن آب بخار شوی خود را پرکنید. اگر بخارشوی شما مخزن مواد شوینده نیز دارد، آن را خالی بگذارید. 
3.    از سری حوله دار بخار شویی خود استفاده کنید.
4.    بخار شوی را از یک جهت روی قسمت چین خورده فرشتان بکشید. بعد حدود 90 درجه دستتان را بچرخانید و دوباره بر روی همان قسمت بکشید. 
5.    اینکار را چندین با تکرار کنید تا کیسی ها کامل برطرف شود. 
به همین راحتی میتوانید با انتخاب یکی از روش هایی که گفتیم، چین خوردگی و کیسی های فرشتان را کامل از بین ببرید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید