راهنمای ست کردن فرش با مبلمان
فروردین
راهنمای ست کردن فرش با مبلمان

راهنمای ست کردن فرش با مبلمان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

دو مورد از اساسی ترین وسایل خانه که در زیبایی و جذابیت خانه ما تاثیرگزار است، فرش و مبلمان ماست. برای ست کردن فرش با مبل ما باید با اصول آن به صورت کامل آشنا باشیم تا بتوانیم فرش ماشینی با ابعاد، رنگ و طرح مناسب را خریداری کنیم. گاهی با وجود اینکه هزینه زیادی پرداخت کرده ایم و فرش با کیفیتی را نیز خریداری کردیم اما به علت هماهنگ نبودن اندازه آن با مبلمان، فضای نا هماهنگ و نا منظمی برای خود می‌سازیم. و یا با خرید فرش با طرح نا مناسب، فضای بسیار شلوغ و بی ربطی برای خود می‌سازیم. آشنایی با این اصول از شما زمان بسیار کمی می‌گیرد اما سود زیادی برای شما دارد و باعث می‌شود همیشه از انتخاب خود راضی باشید. برای آشنایی با این اصول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت فرش خانه

مزایای فرش ما تنها به پوشیده شدن زمین ختم نمی‌شود. فرش ماشینی خانه ما گسترده ترین وسیله ای است که در مقابل چشم های ماست. امروزه دانشمندان به نتایجی دست پیدا کرده اند که رنگ و طرح محیط تاثیر بسیار زیادی در خلق و خو و روحیه افراد دارد. از آنجایی که بزرگترین عنصر خانه که در مقابل چشم های ماست، فرش است پس دقت در انتخاب طرح و رنگ فرش برای همه ما حیاتی است.
دیدن بعضی از فرش ها باعث آرامش بیشتر ما می‌شود و مناسب برای اتاق خواب و اتاق کودک ماست. از طرفی بعضی از فرش ها باعث افزایش انرژی و اشتهای افراد می‌شود که مناسب آشپزخانه است.
حالا که با اهمیت فرش ماشینی خانه خود آشنا شدیم، وقت آن است که به سراغ آشنایی با انواع فرش و فرش مناسب هر مکان برویم.

انواع طرح فرش ماشینی

آنچه در کنار اندازه مناسب فرش به خانه ما زیبایی می‌بخشد، رنگ و طرح فرش ماست. فرش های ماشینی در طرح های زیادی تولید و عرضه می‌شود. ما در مقاله ای دیگر تمامی طرح های فرش را برای شما عزیزان شرح داده ایم و شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با طرح فرش آن مقاله را نیز مطالعه کنید. اما در اینجا به صورت مختصر به معرفی انواع طرح فرش ماشینی می‌پردازیم.
•    طرح آثار باستانی و ابنیه اسلامی
•    طرح شاه عباسی
•    طرح افشان
•    طرح خشتی
•    طرح اسلیمی
•    طرح لچک و ترنج
•    طرح اقتباسی
•    طرح بته ای یا بته جقه
•    و.....

در میان تمامی این طرح های فرش، طرح افشان از مشهور ترین و پرتقاضاترین طرح فرش است. از مزایای طرح افشان می‎توان به هماهنگی آن به انواع دکوراسیون خانه ها اشاره کرد. خانه شما با هر دکوراسیونی که باشد چه کلاسیک و قدیمی و چه امروزی و مدرن، همچنان فرش افشان برای آن مناسب است. 

فرش مناسب بخش های خانه

با توجه به اهمیت طرح فرش ما باید مناسب ترین آنها را برای بخش های مختلف خانه مانند اتاق خواب، سالن پذیرایی، راهرو ها و.... انتخاب و خریداری کنیم. برای مثال اگر برای اتاق خواب خود فرش خریداری می‌کنید بهتر است از فرش طرح خلوت و ساده استفاده کنید زیرا به آرامش و خواب شما کمک شایانی می‌کند. 
اما اگر برای سالن و پذیرایی فرش انتخاب می‌کنید، بایستی طبق دکوراسیون و سبک خانه خود، فرش ماشینی خود را انتخاب کنید.
برای راهرو ها نیز بهتر است به سراغ فرش هایی بروید که نه خیلی شلوغ و نه خیلی خلوت باشد تا در با رفت و آمد زیاد روی آنها، زود کثیف نشود. 
البته اکثر افراد فرش راهرو و کناره های خود را نیز همانند طرح فرش ماشینی سالن پذیرایی خود خریداری می‌کنند تا سبکی یکدست و جذاب به خانه خود ببخشند. 
در اینجا به مقداری که به شما در انتخاب طرح فرش مناسب کمک کند، صحبت کردیم اما در آینده ای نزدیک در مقاله ای دیگر به صورت کامل به معرفی طرح فرش مناسب هر قسمت از خانه می‌پردازیم. پس حتما مقاله های دیگر سایت را نیز بررسی کنید تا مفصل تر و کامل تر با این موضوع نیز آشنا شوید.
حالا که با طرح اهمیت طرح فرشمان نیز آشنا شدیم، وقت آشنایی با رنگ مناسب فرشمان است.

انتخاب رنگ فرش مناسب

رنگ فرش ارتباط تنگاتنگی با رنگ دکوراسیون خانه شما و مبلمان شما دارد. قطعا برای خانه ای که دارای سبک مدرن و امروزی است استفاده از فرش قرمز و یا سورمه ای با طرح های سنتی انتخاب بسیار اشتباهی است. اما همین نوع فرش برای دکوراسیون های کلاسیک و قدیمی مناسب و کاربردی است.
اگر خانه شما سبک امروزی و مدرن دارد بهتر است از فرش های رنگ آبی، طوسی، سبز روشن، نقره ای و رنگ های سرد استفاده کنید تا هماهنگی بیشتری با دکوراسیون خانه شما داشته باشد. 
از طرفی دقت کنید که رنگ مبلمان شما با رنگ فرش شما هماهنگ باشد. این هماهنگی به معنای یک رنگ بودن نیست. گاهی خرید یک فرش طوسی رنگ یا نقره ای برای ست مبلمان زرد رنگ یا صورتی روشن انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.
رنگ فرش اتاق خواب خود را از دسته رنگ های سرد انتخاب کنید تا خواب آرامش بخش تری را تجربه کنید. از طرفی برای اتاق کودک خود فرش های رنگ شاد و یا فرش هایی با طرح فانتری کاربرد بیشتری دارد و به حال خوب فرزند شما کمک بیشتری می‌کند. 
برای آشپزخانه نیز فرش های رنگ گرم مناسب تر هستند. البته اگر سبک خانه شما مدرن باشد، قطعا نمی‌توانید از فرش رنگ گرم سنتی استفاده کنید. در اینجا بهتر است از فرش فلوکاتی یا گلیم فرش های رنگ گرم استفاده کنید که طرح امروزی و مدرن دارند. اگر دکوراسیون مدرنی دارید اما علاقه مند به داشتن فرش طرح سنتی هستید، فرش کهنه نما انتخاب بسیار فوق العاده ای برای شماست. زیرا طرح و نقش سنتی داشته و رنگ آن تند نیست؛ به همنی دلیل برای دکوراسیون های مدرن نیز مناسب و کاربردی است.
حالا وقت آن رسیده که اندازه فرش هماهنگ با مبلمان خود را انتخاب کنیم.
انتخاب اندازه فرش مناسب با مبلمان
شما هنگام انتخاب اندازه فرش پذیرایی خود، سه گزینه پیش رو دارید:
•    لبه فرش شما میتواند در کنار پایه های اول مبلتان قرار بگیرد. (پایه ها روی فرش قرار نگرفته باشند) 
•    فرش شما میتواند کوچکتر از مورد قبل بوده و حداقل با فاصله 10 سانتی از پایه های اول مبل قرار بگیرد.
•    فرش شما میتواند پایه های اول مبل شما را شامل شود. دقت کنید تنها پایه های اول.

دقت کنید که خرید فرشی که شامل یکی از موارد گفته شده نباشد به خانه شما هماهنگی و زیبایی زیادی نمی‌بخشد. پس طبق استاندارد های گفته شده، ابعاد فرش خود را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ فرش هماهنگ با رنگ مبلمان

با اینکه اشاره کوچکی به انتخاب رنگ فرش و مبلمان کردیم اما در اینجا به صورت مفصل تر آن را باز می‌کنیم. 
رنگ فرش شما می‌تواند هم رنگ با رنگ مبلمان شما باشد اما گاها این سبک باعث دلزدگی افراد می‌شود. پس بهتر است از رنگی که در طیف هماهنگی با فرش و مبلمان شماست استفاده کنید. برای مثال انتخاب فرش کرم رنگ انتخاب مناسبی با مبلمان آبی است.  اگر مبلمان شما رنگ تیره دارد بهتر است از فرش های رنگ روشن و خلوت استفاده کنید. اما اگر مبلمان شما رنگ روشنی دارد، دست شما در انتخاب رنگ فرش باز تر است. زیرا هم رنگ های روشن و سرد و هم رنگ های تیره انتخاب مناسبی برای رنگ فرش شما خواهد بود. ما برای خرید فرش ماشینی هزینه نسبتا بالایی پرداخت می‌کنیم که با توجه به شرایط اقتصادی حاضر، کوچک ترین اشتباه در انتخاب فرش برای ما جبران ناپذیر است. پس قبل از خرید فرش خود به موارد گفته شده در مورد طرح و رنگ و اندازه مناسب فرش که هماهنگ با مبلمان شما نیز است دقت کنید تا سالهای سال از انتخاب خود خرسند و راضی باشید.
شما لایق بهترین ها هستید، پس بهترین هارا نیز برای خود خریداری کنید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید