فرش کاشان دستباف با طرح تصویری
خرداد
فرش کاشان دستباف با طرح تصویری

فرش کاشان دستباف با طرح تصویری


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش کاشان دستبافت شهرت زیادی در دنیا داشته و طرفدارن زیادی نیز در جای جای دنیا به خود اختصاص داده اشت. شهرت فرش کاشان دستبافت به دلایل مختلفی وابسته است؛ از جمله کیفیت فرش دستبافت، رنگبندی متنوع ومتفاوت، طرح و نقش جذاب و منحصربفرد و..... 
از آنجایی که طرح و نقش هر فرش برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است، امروز میخواهیم باهم یکی از جذاب ترین طرح فرش های فرش دستبافت کاشان یعنی طرح تصویری را بررسی کنیم.

تاریخچه طرح تصویری

طرح تصویری از زیباترین طرح فرش های کاشان است که از قدیم الایام تا به امروز دارای طرفداران زیادی بوده است. سابقه بافت فرش کاشان با طرح تصویری به دوران قبل قاجار باز می‌گردد. بعضی از زیباترین فرش های دستبافت کاشان با طرح تصویری در زمان قاجار و بعد از آن در موزه و مجموعه های هنری نگه داری شده و تا به امروز از آنها مراقبت شده است. 

طراحان معاصر طرح تصویری 
افرادی مانند خانواده افسری به ویژه مرحوم استاد سید محمد افسری و مرحوم سید نظام الدین افسری و کسانی چون کاشف و محمد آقا قاسمی و استاد محمد سعید از طراحان مطرح در زمینه طراحی فرش های تصویری بوده و ما امروزه میتوانیم آثار آنها را مشاهده و خریداری کنیم. 
انواع طرح فرش تصویری
1.    منظره ای
فرش کاشان منظره ای از یک منظره طبیعی یا مجالس بزم یا مهمانی یا شادی تشکیل شده است که در آن تصویر یک یا چند شخصیت محبوب و یا تاریخی در آن وجود دارد.
امروزه فرش دستبافت منظره ای کاشان در موزه های عمومی و خصوصی نگه داری می‌شود. فرش منظره ای در کاشان با عنوان فرش دستبافت دورنما نیز شناخته می‌شود.

2.    شمایلی
فرش دستبافت کاشان با طرح شمایلی از شمایل افراد دینی و مذهبی مانند اولیاء و امامان که به صورت ذهنی توسط بافنده یا طراح فرش تعیین شده است، تشکیل می‌شود. این چهره با یک حاشیه که از متون عربی یا فارسی تشکیل شده است، محاصره شده است. نمونه این فرش های دستبافت کاشان نیز در موزه ها وجود دارد.

3.    چهره ای
فرش دستبافت کاشان با طرح چهره از چهره افراد خاص و مشهور یا افرادی که سفارش بافت چهره خود را می‌دهند، تشکیل می‌شود. جالب است بدانید در دهه 1350 چهره بسیاری از سران حکومتبا سفارش رژیم توسط برادران افسری طراحی و تولید شده و امروزه در موزه از آنها نگه داری می‌شود. در حال حاضر نیز امکان سفارش فرش دستبافت کاشان با چهره وجود داشته و شما میتوانید چهره خود یا عزیزان خود را ارائه داده و فرش دستبافت آن را دریافت کنید.

فرش دستبافت کاشان با طرح تصویری از زیباترین طرح هایی است که هیچوقت از زیبایی و جذابیت آن برای مخاطبان کم نشده و همیشه سفارش برای آن وجود دارد. 
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *