فرش چند شانه بخریم؟
خرداد
فرش چند شانه بخریم؟

فرش چند شانه بخریم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

یکی از بارز ترین فاکتورهایی که موقع خرید فرش ماشینی برای ما مهم است. شانه فرش است. گاها نمی‌دانیم بین انواع شانه فرش، کدام برای خانه ما مناسب تر و ماندگار تر است. شاید به دلیل ناآگاهی به سراغ خرید فرش شانه بالا برویم و بعد از انتخاب خود پشیمان شویم. اینکه فرش چند شانه برای ما خوب است بستگی به فضایی که برای آن قصد خرید فرش داریم و دکوراسیون خانه ما دارد. امروز قرار است با شانه فرش به صورت کامل آشنا شویم و به این موضوع بپردازیم که فرش چند خانه برای خانه ما مناسب تر و ماندگار تر است. پس اگر شماهم قصد خرید فرش جدید برای سال جدید را دارید، با ما همراه باشید تا انتخابی هوشمندانه و رضایت بخش برای خود رقم بزنید.

وقتی صحبت از خرید فرش می‌شود، صحبت از هزینه ای است که قرار است برای آن پرداخته شود. با توجه به شرایط اقتصادی، باید با آگاهی کامل از فرش مناسب خانه خود، اقدام به خرید فرش کنیم تا از هزینه ای که می‌پردازیم نهایت استفاده و لذت را ببریم و تنوع زیبایی نیز به دکوراسیون خانه خود بدهیم. ما در مقاله های قبلی درباره طرح و رنگ مناسب برای هر دکوراسیونی صحبت کرده ایم. اما امروز زمان صحبت درباره شانه فرش است.

شانه فرش چیست؟

شانه به تعداد گره هایی گفته می‌شود که در یک متر از عرض فرش وجود دارد. اما بعضی از افراد فکر می‌کنند هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، فرش با کیفیت تر است. اما شانه و تراکم فرش در تعیین کیفیت فرش تاثیرگزار نیست! شاید بپرسید پس شانه فرش چه تاثیری در فرش ما دارد؟ هرچقدر شانه فرش بیشتر باشد، فرش ما ظریف تر است و به فرش های دستبافت شباهت بیشتی دارد. پس شانه بالا در زیبایی فرش ما تاثیرگزار است نه در کیفیت فرش ما.

انواع شانه فرش

500  شانه
700شانه
1000شانه
1200 شانه
1500 شانه

چطور شانه فرشمان را تشخیص دهیم؟

برای اینکه از شانه فرشتان مطعمن شوید به یک خط کش نیاز دارید. فرش را به پشت پهن کنید و گره های مجود در یک سانت از فرش را بشمارید. حال در 100 ضرب کنید. اگر به همان رقم شانه فرشتان رسیدید و فرش شما شانه دقیقی دارد. برای مثال اگر فرش ماشینی شما 700 شانه است، در یک سانتی متر از آن باید 7 گره وجود داشته باشد. در یک سانتی متر از فرش 1000 شانه 10 گره وجود دارد.

فرش چند شانه برای خانه ما مناسب تر است؟

خب بریم سراغ سوال اصلی، فرش چند شانه؟ تعیین شانه فرش بستگی به نوع استفاده شما از فرش دارد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که روی فرش می‌نشینید و یا کودک نوپایی دارید که تماس زیادی با فرش دارد، بهتر است به سراغ خرید فرش 700 شانه بروید. زیرا کیفیت این نوع فرش ها مناسب پاخوردن و فشار است و طول عمر بسیار مفیدی برای شما خواهد داشت.
اما اگر از مبلمان و صندلی در خانه خود استفاده می‌کنید می‌توانید به سراغ فرش 1000 یا 1200 شانه نیز بروید. زیرا ظرافت طرح و نقش این دسته فرش ها بسیار زیاد است و در میان مبلمان ما به خوبی به چشم می‌آید.
کدام عامل کیفیت فرش را تضمین می‌کند؟

تا اینجا متوجه شدیم که شانه فرش در کیفیت فرش تاثیری نمی‌گزارد و بیشتر در زیبایی و ظرافت فرش نقش دارد. حال شاید برایتان سوال شود پس کیفیت فرش به چه عواملی وابسته است؟

کیفیت فرش به عوامل زیادی وابسته است که مهم ترین آنها، الیاف فرش یا همان نخ خاب فرش است. اگر فرش شما بالاترین شانه و تراکم را داشته باشد اما از نخ خاب مرغوبی تهیه نشده باشد، فرش شما عمری زیادی نخواهد کرد. اما بهترین نخ خاب کدام است؟

انواع مختلفی نخ خاب در بافت فرش ماشینی استفاده می‌شود. مانند نخ پلی استر، نخ پلی پرویلین، نخ اکریلیک و.... . هر یک از این الیاف ها مزایا و معایب خاص خود را دارند اما از آنجایی که ما همیشه به دنبال معرفی بهترین ها برای شما هستیم، پس به سراغ بهترین نخ خاب می‌رویم.

بهترین و معروف ترین الیاف که امروزه بهترین فرش های ماشینی نیز با آن بافته می‌شود، الیاف اکریلیک است. الیاف اکریلیک مزایایی دارد که اگر شما هم از آنها مطلع شوید، حتما فرش ماشینی بافته شده با الیاف اکریلیک را برای خود خریدای می‌کنید.

مزایای فرش ماشینی بافته شده با الیاف اکریلیک چیست؟

مقاومت بالای آن در مقابل نور خورشید دارد.
در برابر سایر الیاف های مصنوعی نرم تر و لطیف تر است.
بافت فرش را یکدست و منسجم می کند.
با الیاف اکریلیک هیچ استحکاک و چسبندگی در کف پا احساس نمی‌شود.
دوام و ماندگاری بالایی دارد.
پرز های کمتری دارد.
مقاومت زیادی در برابر سایش و شستشو دارد.
استحکام بالایی دارد.
مقاومت بالای در مقابل نور خورشید دارد.
ضد بو است.
مناسب قیمت تر از فرش های دستباف است.
بوی پلاستیک و مواد نفتی نمی‌دهد.
مقاومت زیادی در برابر پاخور بودن دارد و به راحتی کهنه نمی شود
در برابر حرارت های غیر مستقیم مثل کتری و انواع اتوی داغ مقاوم است.

بهترین فرش برای شما کدام است؟

بهترین فرش ماشینی برای شما، فرش ماشینی اکریلیکی و انتخاب مناسب ترین شانه فرش را طبق موارد گفته شده است تا  پس از پرداخت هزینه زیاد فرش ماشینی، بیشترین بهره وری را ببرید. یادتان نرود شانه فرش تنها در زیبایی فرش تاثیرگزار است و فرش با شانه بالا برای محیط های پر رفت و آمد اصلا مناسب نیست. پس در انتخاب شانه مناسب دقت کنید تا فرش شما عمری بیشتری برایتان کند.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *