چگونه بهترین رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ 
اردیبهشت
چگونه بهترین رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ 

چگونه بهترین رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ 


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 فرش یکی از زیباترین و خاص ترین مفروش ها در سطح تمام منازل است. فرش با زیبایی و طرح های خاص در رنگ های زیبا و متنوع بافته می شود. در مهد فرش ایران، شهر کاشان انواع فرش های ماشینی در تنوع رنگی بالا تولید می شود که زبانزد خاص و عام بوده و تمام چشم ها را ناخود آگاه به سوی خود می کشد. در زمان خرید فرش ماشینی تنها دغدغه ای که خانواده با آن مواجه می شوند، انتخاب رنگ فرش است. در زمان خرید فرش ماشینی برای انتخاب رنگ فرش آیتم ها و فاکتورهای  مختلفی را باید مد نظر داشته باشیم تا بتوانیم زیباترین و خاص ترین فرش را به منزل خود ببریم. در این مقاله چگونه بهترین رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ مورد بررسی قرار می گیرد خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 بهترین رنگ فرش

 معمولا بیشتر افراد در زمان انتخاب فرش ماشینی تصمیم گیری در مورد رنگ فرش برایشان کار سختی است. طبق نظر طراحان دکوراسیون داخلی یکی از عنصرهای اصلی و تشکیل دهنده دکوراسیون فرش است. که دیگر اجزاء دکوراسیون تحت شعاع آن چیده می شوند. لذا در زمان خرید فرش به انتخاب رنگ فرش باید اهمیت زیادی بدهیم. وجود فرش در دکوراسیون به اندازه ای دارای اهمیت است که می تواند تبدیل به تم و یک سبک خاص در فضای دکوراسیون شود. با توجه به اینکه تعویض فرش در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، به اهمیت رنگ فرش در دکوراسیون پی می بریم، فرش های ماشینی در تنوع بالایی تولید می شود که انتخاب آن را برای دکوراسیون کمی سخت و گیج کننده است.
برای رهایی از این دغدغه و سردرگمی رعایت چند نکته مهم در زمان انتخاب رنگ فرش ماشینی لازم است که عبارتند از؛

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

 مهم ترین فاکتور و آیتم در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ فرش است. 
البته جنس، الیاف، سبک، کیفیت و شرکت تولید کننده فرش را باید بررسی کنیم.
در کنار تمام این موارد باید دقت کنیم که فرش را برای کدام قسمت از دکوراسیون مد نظر گرفته ایم.
نکته مهمی که در انتخاب فرش ماشینی برای دکوراسیون باید مد نظر داشته باشیم میزان تردد و پاخوری روی فرش است.
توجه به میزان نوری که روی فرش نکته ای است که باید حتما در زمان انتخاب رنگ فرش به آن دقت داشته باشیم.
خرید فرش کلاسیک و یا فرش مدرن تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون دارد. که هرکدام به نوبه خود تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون دارند، در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد به صورت جداگانه می پردازیم.

تاثیر رنگ فرش بر روی فضای کلی دکوراسیون
معمولا فرش در بیشتر فضاها و دکوراسیون به عنوان مبنای اولیه و تعیین کننده تم و سبک محسوب می شود و می توان دیگر لوازم دکوراسیون را بر اساس آن انتخاب و خریداری نمایید. در نتیجه تاثیر رنگ در چیدمان یک دکوراسیون دارای اهمیت زیادی است.
انتخاب رنگ فرش، بر اساس کاربری فضای مورد نظر
 در زمان انتخاب رنگ فرش ماشینی باید فضایی را که برای پهن کردن فرش در نظر گرفته اید را مد نظر داشته باشید.
به عنوان نمونه زمانی که قصد خرید فرش برای قسمت پذیرایی را دارید، در این فضا باید میزان نور موجود در فضا، نوع استفاده از این فضا، میزان ترافیک در این فضا را مد نظر داشته باشید. 
همینطور فرش اتاق خواب یا فرش آشپزخانه باید این موضوع را رعایت کنید. اطلاع از اینکه کدام فضا قرار است فرش شود، دایره انتخاب رنگ فرش را محدود و انتخاب شما را آگاهانه و آسان تر می کند.

توجه به کیفیت و دوام یک فرش در انتخاب رنگ فرش
فرش جزء لوازمی است که در منزل باید به آن بودجه خاص و ویژه ای اختصاص دهید. از این رو توصیه می کنیم در زمان خرید فرش ماشینی دقت بیشتری داشته باشید. در زمان خرید فرش ماشینی جدای از توجه به کیفیت فرش، حتما به رنگ هایی که مد و به روز هستند توجه داشته باشید. دقت کنید رنگ فرش از طیف ها و پالت رنگی متنوعی انتخاب که به مرور زمان چشم را خسته نکند و موجب دلزدگی افراد خانواده نشود.
انتخاب رنگ فرش بر اساس متراژ فضای مورد نظر
 همانطور که در چیدمان دکوراسیون و رنگ شناسی مطالبی رامطالعه کرده اید می دانید که رنگ ها تاثیر مهم و پایه ای در بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارند. در نهایت فرش های ماشینی تیره رنگ برای فضاها و محیط هایی با متراژ کم انتخابی ایده آل نیست و فضا را جذاب نشان نمی دهد. از طرف دیگر فرش های خیلی روشن، برای یک فضای بزرگ و دلباز گزینه مناسبی نیست و موجب بی روح و سرد نشان دادن فضا می شود. در نهایت در انتخاب رنگ فرش ماشینی حتما به متراژ فضایی که قرار است فرش در آن پهن شود دقت زیادی داشته باشید. فرش های تیره فضاهای بزرگ و دلباز را صمیمی تر و فرش های روشن فضاهای کوچک را بزرگ تر و پرنور تر جلوه می دهد.

آشنایی با تنالیته ی رنگ ها برای انتخاب رنگ فرش

 بیشتر شما می دانید که رنگ ها به سه دسته اصلی رنگ های گرم، سرد و خنثی تقسیم می شوند. رنگ های گرم همانند نارنجی و قرمز موجب می شود فضا هیجان انگیز و گرم نشان داده شود و  این رنگ ها معمولا برای  فضای نشیمن و آشپزخانه ایده آل ترین گزینه است.
رنگ هایی که در دسته سرد قرار دارند مانند سبز و آبی به علت آرامش و کاهش استرسی که به فضا می دهند برای فضای اتاق خواب ایده آل ترین گزینه است. رنگ های خنثی از جمله رنگ هایی است که در تمام فضا ها و محیط ها قابل استفاده می باشد. این دسته از رنگ به راحتی توانایی ست کردن با کل مجموعه را به خوبی و راحتی فراهم می کند.
انتخاب رنگ فرش بر اساس همیشه ترند بودن
 اگر علاقه زیادی به رنگ های ترند و به روز دارید، رنگ های خنثی ایده آل ترین گزینه است. رنگ های خنثی به راحتی با تمام اجزاء دکوراسیون ست می شود، شما می توانید بر اساس رنگ فرش دیگر وسایل را انتخاب و با آن هماهنگ کنید.
دقت داشته باشید که رنگ فرش در چیدمان منازل و دکوراسیون ها، با پیچیدگی هایی همراه است، فرش به فضا و محیط خانه روح و زندگی می بخشد و جزء اجزاء برجسته و شاخص دکوراسیون محسوب می شود. اگر کف فضای منزل شما کف پوش است و در انتخاب رنگ فرش دچار تردید هستید، فرش کلاسیک برای فضای شما بهترین توصیه است، البته با توجه به سبک دکوراسیون منزل می توانید از فرش مدرن فانتزی در رنگ های خاص و متنوع استفاده کنید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *