چطور لکه های فرش را پاک کنیم؟
اردیبهشت
چطور لکه های فرش را پاک کنیم؟

چطور لکه های فرش را پاک کنیم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

آزار دهنده ترین موارد در مورد کثیفی فرش، لکه های فرش است. گاهی ما از روش های متخلف برای از بین بردن لکه های فرش استفاده می‌کنیم که باعث پررنگ تر شدن لکه ها می‌شود. امروز قرار است باهم انواع لکه های فرش و راه پاک کردن آنها را یاد بگیریم. پس با ما همراه باشید تا بدون نگرانی و از راه درست لکه های فرش ماشینی خود را پاک کنید.
خرید فرش از پر هزینه ترین خرید های خانه است و باید در نگهداری و تمیزی فرش دقت کنیم. اولین و مهم ترین موردی که در مورد پاک کردن لکه های فرش نیاز است بدانیم این است که روش از بین بردن هر لکه با دیگری متفاوت است و باید در قدم اول نوع لکه را مشخص کنیم تا روش مناسب را برای پاک کردن آن انتخاب کنیم.

انواع لکه های فرش و راه های از بردن آنها

•    لکه های طبیعی فرش
منظور از لکه های طبیعی لکه هایی است که آب میوه ها مثل توت، توت فرنگی و غذا ها و یا شیر ایجاد می‌کنند. آسان ترین لکه ها این لکه ها هستند زیرا حلال آنها آب است. شما برای پاک کردن این دسته لکه ها تنها به یک دستمال مرطوب و کمی مایع ظرف شویی و یا سرکه سیب نیاز دارید. با کشیدن دستمال و مایع شستوشو، لکه کامل از بین رفته و هیچ نگرانی برای شما نمی‌ماند.
•    لکه های جوهری یا ژله
هر ماده ای که شامل آب باشد، حلال آن نیز آب است. اما روش استفاده از آب و ماده همراه آن ممکن است متفاوت باشد. اگر لکه جوهر روی فرش شماست اصلا نگران نباشید. شما به کمی ماست و یک قاشق نیاز دارید. ماست را برروی لکه ریخته و آن را ماساژ دهید تا با جوهر ترکیب شود. سپس با استفاده از قاشق ماست روی فرش را جمع کنید. این کار را چند با تکرار کنید تا جوهر کامل پاک شود. حال با استفاده از یک دستمال مرطوب جای ماست را نیز پاک کنید. ماست به راحتی میتواند لکه های جوهری را از بین ببرد، پس دلهره نداشته باشید.
•    لکه های سنگین
گاهی لکه ها فقط با آب و یک دستمال مرطوب پاک نمی‌شوند مانند لکه های خون و قهوه. شما از ترکیب نوشابه و آب استفاده کنید تا به راحتی آن لکه ها را نیز شکست بدهید.
•    لکه های چرب
آزار دهنده تربن لکه ها لکه های چرب است که اصلا با آب از بین نمی‌روند. برای از بین بردن لکه های چربی شما باید یک دستمال کهنه روی لکه پهن کنید و اتو با درجه دمای متوسط را روی آن بکشید. گرمای اتو باعث جذب چربی به دستمال می‌شود. حال که چربی جذب پارچه شد با یک دستمال مرطوب و کمی مایع ظرفشویی، به راحتی لکه را محو کنید.

•    لکه های تنباکو و نیکوتین
این لکه ها کمی پیشرفته تر از بقیه لکه ها هستند و شما با وسایل داخل خانه نمی‌توانید پاک کنید. برای از بین بردن لکه نیکوتین و تنباکو شما نیاز به گلیسیرین و لکه پاک کن دارید
کمی گلیسیرین روی لکه بریزید و با استفاده از دستمال آن را پاک کنید. حال دوباره گلیسرین و کمی مایه لکه پاک کن روی لکه بریزید و بگذارید برای نیم ساعت روی لکه بماند. حال وقت شستوشوی لکه فرش است. با استفاده از آب لکه را کامل بشویید. میتوانید کمی مایع شستوشو نیز استفاده کنید تا جای لکه روی فرش شما کامل برق بزند.

•    لکه های پروتین 
از بین بردن لکه هایی مانند لکه خون، لکه استفراغ، لکه تخم مرغ و مدفوع با استفاده از پاک کننده های پروتین ممکن است. البته روش خانگی نیز برای آنها وجود دارد. دقت کنید که اگر دستور را صحیح انجام ندهید، لکه را پر رنگ تر کرده اید.
با استفاده از آب نمیه گرم، صابون، نمک و سرکه سفید به راحتی میتوان لکه هایی که با خون و یا تخم مرغ ایجاد شده اند را از بین ببرید.
•    لکه های دود
بهترین پاک کننده بای لکه های دود، نمک است. مقداری نمک روی لکه های دود بریزید و بگذارید نیم الی یک ساعت بماند. حال با جارو برقی نمک هارا جمع کنید. لکه کامل از بین رفته است.
•    از بین بردن آدامس یا موم روی فرش
یک تکه یخ را داخل یک پارچه نازک بپیچید و روی لکه آدامس یا موم نگه دارید تا کامل سفت شود. حالا با استفاده از یک چاقو تیز و یا قاشق، آدامس و موم را از فرش جدا کنید. به همین راحتی!
•    لکه چایی و قهوه
گرمای موجود در چایی یا قهوه باعث تاثیرگزاری روی الیاف فرش ماشینی می‌شود. به همین دلیل از ماندگار ترین لکه ها، لکه چایی و قهوه است.  
برای پاک کردن لکه چایی و قهوه شما به آب نمیه گرم، اسفنج و پودر لباسشویی نیاز دارید. اگر پس از استفاده از این مورد همچنان لکه روی فرش بود، از آب  اکسیژنه 5 درصد و آب لکه زدایی استفاده کنید تا لکه کامل از بین برود. با استفاده از یک دستمال خشک نیز محل لکه را پاک کنید تا هیچ اثری از لکه جلوی چشمتان نباشد.
معمولا لکه های آلی فرش با استفاده از عوامل اکسید کننده پاک می‌شوند. لکه های سس کچاب، سس خردل از دسته لکه های آلی فرش هستند.

 تا اینجا با انواع لکه های فرش و روش های از بین بردن آنها آشنا شدیم. حال وقت آن است که نکاتی را باهم یاد بگیریم که در زودتر پاک شدن لکه موثر هستند.
نکته
•    بلافاصله بعد از ایجاد شدن لکه آن را پاک کنید زیرا با خشک شدن لکه، جای آن تثبیت تر شده و پاک کردن آن مشکل تر می‌شود.
•    هیچوقت دستمال را روی لکه نکشید زیرا ممکن است لکه را پخش و گسترده تر کند. بهتر است طبق مواردی که گفتیم پیش بروید و لکه را به دستمال های دیگر منتقل کنید.
•    از حوله یا دستمال میکروفایر برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید. پاک کردن لکه با دستمال کاغذی اصلا انتخاب خوبی نیست و باعث پخش شدن تکه های آن روی فرش می‌شود.
•    سعی کنید زود به زود فرش را جارو کنید زیرا گرد و غبار موجود در فرش باعث تثبیت بیشتر لکه روی فرش می‌شود.

فرش ماشینی با کیفیت امروز قیمت بالایی دارد. پس در حفظ و نگهداری فرش خانه خود دقت کنید تا نیازمند هزینه کردن مجدد برای تعویض فرش نباشید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *