چطور بوی بد فرش را از بین ببریم؟
مرداد
چطور بوی بد فرش را از بین ببریم؟

چطور بوی بد فرش را از بین ببریم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

گاهی وجود رطوبت، ریختن غذا و نوشیدنی ها روی فرش و وجود حیوان خانگی در خانه باعث ایجاد بوی نامطبوع فرش می‌شود. برای از بین بردن این بو، ما دو راه حل پیش روی خود داریم. شستن فرش و یا استفاده از روش های خانگی. شستن مکرر فرش ماشینی باعث از رخ افتادن و از بین رفتن فرش می‌شود. ما در این مقاله با روش های خانگی از بین بردن بوی نم و بوی نامطلوب فرش آشنا می‌شویم. پس از حیوان خانگی و یا فرزند کوچک دارید تا انتهای مقاله با من همراه باشید تا به راحتی بتوانید بوی بد ادرار را از روی فرش خود از بین ببرید. بوی نامطلوب فرش باعث حس بد اعضای خانه و مهمانان می‌شود. روش های طبیعی برای از بین بردن بوی بد فرش بسیار ارزان و البته موثر است. شما می‌توانید با مواد بسیار ساده مانند جوش شیرین بوی بد نم و کثیفی فرش را و بوی نامطلوب ادرار یا مدفوع حیوان خانگی خود را از بین ببرید.

روش های طبیعی و خانگی رفع بوی بد فرش

جوش  شیرین 

•    جوش شیرین می‌تواند بوی نامطلوب و بد فرش را تنها در 24 ساعت از بین ببرد. برای رفع بوی بد فرش با استفاده ار جوش شیرین باید:
•    مقداری جوش شیرین برروی قسمتی از فرش که بوی نامساعد دارد بریزید و با استفاده از جارو یا فرچه دستی، مالش بدهید.
•    حال بگذارید این جوش شیرین ها برای 24 ساعت روی فرش بماند. بعد از 24 ساعت با دقت تمام جوش شیرین های روی فرش را استفاده از جارو جمع کنید و با یک دستمال نم دار سطح فرش را کاملا از وجود جوش شیرین پاکسازی کنید.
•    به مرحله پایانی کار رسیدیم. یک قاشق سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط کنید و به آن قسمت از فرش که جوش شیرین زدید، اسپری کنید. این محلول 15 دقیقه روی فرش می‌ماند. حالا یک اسفنج به همراه کمی شامپو فرش را بر روی فرش بکشید تا اثرات سرکه و جوش شیرین کامل از بین برود.
•    تبریک می‌گویم، فرش شما دیگر بوی بد نمی‌دهد.

جوش شیرین خاصیت رفع بوی بد دارد و به راحتی بوی نامطلوب فرش را از بین می‌برد.

اسطوخودوس

اسطوخودوس از گیاه هایی که جدایی از خواص درمانی بسیار ارزشمند، دارای بوی بسیار مطلوبی است و برای رفع بوی بد فرش نیز کاربردی است. برای اینکار شما نیاز به گل های تازه اسطوخودوس دارید. به اندازه نیم پیمانه از گل های اسطوخودوس را با استفاده از هاوین کاملا خرد کنید. بعد با یک پیمانه از جوش شیرین مخلوط کنید و بگذارید نیم الی یک ساعت، روی قسمتی از فرش که بوی بد می‌دهد، بماند. پس از آن با استفاده از جارو برقی به صورت کامل آنها را از روی فرش جمع کنید.
اسطوخودوی خاصیت خوشبویی فوق العاده ای دارد که با ترکیب ویژگی رفع بوی جوش شیرین، یک فرش خوشبو برای شما می‌سازد.

روغن های ضروری

شاید برایتان سوال شود که چطور روغن بوی بد فرش را از بین می‌برد؟ لک روی فرش نمی‌سازد؟ از خوبی روغن های ضروری این است که هیچ اثری از خود روی فرش نمی‌گذارد. روغن ضروری از قسمت های معطر گل های خوشبو مثل برگ یا ساقه و... بدست می‌آید و در بو های متنوعی نیز تولید می‌شود که شما بر اساس سلیقه خود می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید.
انواع بوی روغن ضروری
•    بوی گل مثل بوی گل رز، یاس و اسطوخودوس
•    بوی مرکبات مثل بوی پرتقال و لیمو
•    بوی تند مثل بوی نعنای هندی، صندل و سدر

روش استفاده از روغن ضروری برای رفع بوی بد فرش
20 قطره از روغن ضروری مورد علاقه خود را با نیم پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید. دقت کنید بقدری مخلوط کنید تا کاملا یکدست شوند. حال بر روی قسمتی از فرش که بوی نامطلوب می‌دهد، بریزید و برای 12 ساعت (یک شب تا صبح) بگذارید بماند. پس از 12 ساعت با استفاده از جارو برقی کاملا مخلوط جوش شیرین و روغن ضروری را از روی فرش جمع کنید.

روغن اسانس
روغن اسانس نیز مانند روغن ضروری باید استفاده شود و البته قیمت آن بیشتر از بقیه موارد گفته شده است. 

بوراکس
بوراکس یک نوع نمل قلیایی است و برای از بین بردن بوی بد بسیا اثربخش است. برای استفاده از بوراکس جهت از بین بردن بوی بد فرش، بایستی بوراکس را بر روی محل بد بوی فرش بریزید و بعد از 30 دقیقه با جارو برقی آن را از روی فرش جمع کنید.

تا اینجا با مواردی آشنا شدیم که بوی بد ناشی از نم یا رطوبت را از بین می‌برد. اما بوی ناشی از ادرار یا مدفوع کودک یا حیوان خانگی را چطور از بین ببریم؟

از بین بردن بوی ادرار کودک از روی فرش

وجود کودک یا حیوان خانگی در خانه باعث می‌شود که گاهی خواه ناخواه فرش بوی ادرار به خود بگیرد. برای رفع  بوی نامطلوب ادرار می‌توانیم از جوش شیرین، آرد ذرت یا سرکه استفاده کنید. 
•    برای این منظور شما باید مقداری آرد ذرت یا جوش شیرین را برروی قسمتی از فرش که بوی ادرار گرفته بریزید. (یک سطح کلفت از آرد یا جوش شیرین). حال بگذارید برای یک شب این آرد روی فرش بماند و بعد از آن با جارو برقی آن را از روی فرش جمع کنید.
•    اگر بوی ادرار همچنان بر روی فرش ماشینی بود، آرد ذرت یا جوش شیرین را خمیر کنید و بر قسمتی که بوی ادرار می‌دهد، با دست یا فرچه بمالید و بگذارید برای یک شب بماند. بوی تند ادرار به راحتی از بین می‌رود. بعد از ماندن این خمیر خشک می‌شود و به راحتی با جارو برقی جمع می‌شود.
•    سرکه سفید فقط برای از بین بردن بوی بد ادرار استفاده می‌شود و اگر قبل از استفاده از آن لک ادرار را از بین نبرده باشیم، لک را برای ما پررنگ می‌کند. استفاده از سرکه برای رفع بوی بد ادرار بسیار آسان است. کافی است سرکه را به محل بدبو اسپری کنید و با یک پارچه محل را مالش دهید.

 رفع بوی بد ادرار حیوانات خانگی
بوی ادرار حیوانات خانگی به سختی از بین می‌رود و از آزرده دهنده ترین بو هاست. مخصوصا بوی ادرار گربه که برای مدت طولانی تند می‌ماند و محیط را بسیار بد بو می‌کند. اقداماتی که برای رفع بوی بد ادرار حیوان خانگی بایستی انجام دهیم:
•    به محض مطلع شدن از ادرار حیوان خانگی روی فرش، با استفاده از یک پارچه یا پارچه سعی کنید بیشتر آن را از روی فرش جذب کنید. اگر محل ادرار را پیدا نمی‌کردید یا از حس بویایی خود و یا از چراغ های بنفش رنگ در تاریکی، استفاده کنید
•    در قدم دوم شما نیازمند محلول سرکه سفید و آب هستید. به مقدار برار آب و سرکه را با هم دیگر مخلوط کنید و بر محل ادرار حیوان خانگی خود بریزید. حال بلافاصله با استفاده از یک حوله یا پارچه خشک، آن را خشک کنید.
•    حال مقداری جوش شیرین را روی محل مورد نظر بریزید و بعد از آن ۱٫۴ پراکسید هیدروژن سه درصد را با یک قاشق چایی خوری از مواد شوینده مانند شامپو، مخلوط کنید و برروی جوش شیرین های روی فرش بریزید. دقت کنید که این مواد را یا با استفاده از برس و یا با استفاده از دستکش مخلوط کنید. (با پوست دستتان تماس پیدا نکند) حال صبر کنید تا کامل خشک شود. بعد از آن جوش شیرین ها کامل از روی فرش با استفاده از جارو برقی به راحتی جمع کنید. تبریک می‌گویم، بوی بد ادرار حیوان خود را از بین بردید.

رفع بوی نم فرش بعد از شسته شدن

گاهی فرش بعد از شستوشو به دلیل کامل خشک نشدن و یا آفتاب نخوردن، بوی نم به خود می‌گیرد که بعد از یک مدت از بین می‌رود اما برای اینکه زودتر بتوانیم این بو را از بین ببریم می‌توانیم از روغن ضروری که گفتیم، استفاده کنید. بوی فرش ما در بوی محیط و حس و حال اعضای خانواده بسیا موثر است. پس در تمیزی آن کوشا باشید اما اگر هم بوی بد به دلایل موارد گفته شده بوجود آمد، از این روش ها استفاده کنید و بوی خوش را به فرش خود بازگردانید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *