نکاتی که درباره فرش شگی که باید بدانید
مرداد
نکاتی که درباره فرش شگی که باید بدانید

نکاتی که درباره فرش شگی که باید بدانید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به زبان انگلیسی شگی و به معنی موی بلند میباشد، این نوع فرش ها نمونه های ماشینی از فرش های دستباف خرسک هستند. فرش های شگی یا پرز بلند به دلیل ست شدن با انواع دکوراسیونهای گوناگون به دلیل سادگی و بهره گیری از مواد اولیه با کیفیت طرف داران زیادی را به خود اختصاص داده است.

فرش ماشینی شگی 

فرش شگی به اشکال گرد و مستطیل، با وزن پایین و در ابعاد فرش 6 متری و کمتر که شامل انواع پادری و فرش های با جنبه تزئینی تولید می گردد. الیاف بلند، نرمی و لطافت بالای آن متفاوت بودن آن با سایر فرش های ماشینی گزینه ایی عالی برای انواع دکوراسیون های مدرن میباشد.

پاخور و خاب فرش شگی

نمونه های تولید شده ایرانی قابل رقابت با انواع فرش های تولید شده کشور ترکیه میباشند. به سبب نرمی و لطافت منحصر به فرد این نوع فرش ها راه رفتن روی انواع فرش شگی بسیار جذاب و لذت بخش خواهد بود.

مشاهده انواع فرش ماشینی

الیاف فرش شگی

الیاف مورد استفاده در بافت فرش شگی اکرولیک، پلی پروپیلن، پلی استر و در بعضی موارد پشم نیز میباشد.
در بافت شگی الیاف از هر نوع بصورت قطعه قطعه یا پایل شده استفاده میشود. سایز پایل ها در فرشهای عادی در حدود 11 mm و فرش های پرز بلند مانند شگی تا اندازه 30mm هم میرسد.
فرش شگی در سه مدل شگی سه بعدی، شگی تک رنگ و شگی معمولی بافته میشود. برای بافت شگی های سه بعدی از طرح نقشه های سه بعدی استفاده میشود. شگی ها با طرحهای ساده معمولا و خلوت بوده و رنگ استفاده شده در آنها محدود بوده و برای بافت آنها از رنگهای شاد و روشن استفاده میشود.

معایب فرش شگی

به دلیل داشتن الیاف پرز بلند تمیزی کردن آن کار دشواری میباشد. امکان آلوده شدن این نوع فرش ها نسبت به دیگر انواع فرش ماشینی به دلیل عمق بیشتر ریشه ها و الیاف بلند آن بیشتر است، برهمین اساس این نوع فرش هارو در محل هایی که رفت و آمد زیادی دارند استفاده نشود. استفاده از فرش شگی برای اتاق کودک به دلیل امکان آلوده شدن و ایجاد آلرژی انتخاب خوبی نخواهد بود.

shaggy carpet

طول عمر پایین تر

الیاف مورد استفاده در فرش شگی اصولاً پلی استر میباشد، با وجود اینکه الیاف پلی استر دارای دوام و استحکام بالایی است ولی نسبت به الیاف اکرولیک طول عمر پایین تری دارد، به همین دلیل بعد از مدتی فرش جمع شده و درهم گره می خورد. این مشکلات در فرش های با الیاف الیاف اکرولیک و پلی پروپلین رخ نمیدهد و فرش دارای طول عمر بالاتری خواهد بود. به دلیل قیمت پایین تر الیاف پلی استر نسبت به سایر الیاف مکان تعویض فرش پس از چند سال و جایگزین نمودن آن امکان پذیر خواهد بود.

نظافت فرش شگی

روش های نظافت فرش شگی جهت رفع گرد و خاک و آلودگی های آن: 
- قرار دادن فرش شگی روی بند در فضای آزاد و ضربه زدن به آن با استفاده از چوب
- بهره گیری از جارو برقی با قدرت و سری مخصوص
- شستشوی فرش توسط آب و شامپو فرش، بهتر است برای خشک نمودن فرش از پنکه استفاده شود.
- دادن فرش به قالیشویی های مجهز برای شستشوی فرش شگی

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *