بررسی 7 دلیل خراب شدن فرش ماشینی
اردیبهشت
بررسی 7 دلیل خراب شدن فرش ماشینی

بررسی 7 دلیل خراب شدن فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

ما برای خرید فرش ماشینی تقریبا هزینه زیادی رو می‌پردازیم. فرش ماشینی میتونه بین 10 الی 15 سال عمر کنه و مارو به هزینه کردن برای تعویض فرش نمیندازه. حالا اگه تو نگهداری و مراقبت از فرش سهل انگار باشیم و دقت نکنیم، این هزینه کردن ها به مراتب خیلی زود به زود و بیشتر اتفاق میوفته. در حالی که اگه ما به موارد کمی دقت کنیم، میتونیم پول و سرمایمون رو به جای خرید و تعویض فرش، برای مسافرت یا بقیه نیازها یا علایقمون خرج کنیم. 
تو این مقاله میخوایم به بررسی 7 عامل مهم  که در نگهداری و طول عمر فرش ماشینی موثره، بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل خراب شدن فرش ماشینی

•    رطوبت و آب
رطوبت و آب از مهم ترین عواملی هستند که میتونند خیلی زود فرش هارو از بین ببرند. فقط هم مختص فرش ماشینی نیست. رطوبت هم فرش دستبافت و هم فرش ماشینی رو خیلی زود از بین میبره. اما چطوری؟
رطوبت باعث پوسیدگی الیاف ها، ریشه و تار و پود فرش میشه و باعث خراب شدن فرش میشه. پس باید مواظب باشیذ که فرش هاتون رو در فضاهای مرطوب یا خیس به مدت طولانی قرار ندهید.
اگرهم فرشتون خیس بود یا فرشتون رو شستید، تا زمانی که کاملا خشک نشده پهن نکنید و اجازه بدهید فرش کاملا خشک بشه و رطوبت و آب موجود در فرش کاملا از بین بره. 

•    حشرات
حشرات مختلفی مثل سوسک، بید و ... هستند که میتونند به بافت فرش اسیب بزنند. این مورد هم برای فرش های ماشینی و هم دستبافت ممکنه اتفاق بیوفته. به این صورت که این دسته از حشرات در بین الیاف های فرش تخم گزاری می‌کنند و برای تغذیه از بافت فرش استفاده می‌کنند و باعث از بین رفتن تار و پود و کاملا پاره شده فرش می‌شوند. 
معمولا حشرات در فرش هایی که با الیاف یا چرم های طبیعی و پشم بافته شده باشند، بیشتر رشد می‌کنند و باعث آسیب به فرش ها می‌شوند.
 حالا اگه روی فرشتون شربت یا شیرینی و چیزهای شیرین ریخته شده باشه که محیط و غذا رو کاملا برای این حشرات آماده کردید. اگه اثری از حشره یا پارگی و خورده شدن تار و پود فرشتون رو مشاهده کردید، فرشتون رو کامل بررسی کنید و در صورت نیاز بتکانید و بشویید تا از شر این حشرات خلاص بشید.
لکه های شیرینی رو هم زود از روی فرش پاک کنید تا به بهونه اونها حشرات به فرشتون نفوذ نکنند.

•    نور خورشید
نور خورشید تو زندگی همه ما ضروری و نیازه. اما اگه فرش ما به مدت طولانی در معرض نور خورشید باشه، پوسیده شده و از رنگ و آب میوفته. برای جلوگیری از این اتفاقات بهتره از محافظ های نور فرابنفش برای پنجره هاتون استفاده کنید و یا از یک ملافه یا روفرشی در زمانی که آفتاب روی فرشتونه، استفاده کنید تا نور خورشید باعث آسیب به فرش شما نشه. 

•    رنگ و مواد شیمیایی
اگه بگیم اثر و آسیبی که رنگ یا مواد شیمیایی میتونند روی فرشتون بزارند به مراتب بیشتر از اثر حشرات و بیده، باورتون میشه؟
لکه های رنگ و مواد شیمیایی به راحتی پاک نمیشند و ممکنه حین پاک شدن یا شستن اونها به علت آسیدی و بازی شدن لکه و مواد شوینده، آسیب های جدی تر و جبران ناپذیری به فرشمون وارد بشه.
تا جای ممکن باید سعی کنید از این دسته لکه ها روی فرشتون ایجاد نشه، اما اگه ایجاد شد راهکاری که برای از بین بردن این لکه ها وجود داره، سپردن فرش به قالیشویی های تخصصیه. چون اونا به خوبی با ساختار هر رنگ و مواد شوینده آشنایی دارند و از روش هایی برای پاک کردن لکه استفاده می‌کنند که هیچ آسیبی به فرش نرسونه.

•    ریختن مواد مختلف و ایجاد لکه روی فرش
لکه افتادن روی فرش و کثیف شدن فرش تو همه خونه ها اتفاق میوفته. هر جور لکه ای هم که فکر کنید ممکنه روی فرش ما ایجاد بشه. اما چیزی که خیلی مهمه این هست که سعی کنید تا جای ممکن لکه هارو زود از روی فرش پاک کنید و نزارید روی فرش بمونه.  چون ممکنه همیشگی بشه و دیگه نتونید پاکشون کنید.
ما قبلا در مقاله قبلی روش های زیادی برای از بین بردن لکه های روی فرش ، صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنم حتما اون مقاله رو هم مطالعه کنید تا بتونید از جهت هم از فرشتون به خوبی مراقبت کنید.

•    فشار به فرش
گاها اشتباه تا کردن فرش، گزاشتن وسیله های تیز و سنگین و لبه دار روی فرش، حمل و نقل نامناسب فرش، تا زدن غیر اصولی فرش و... میتونه باعث ایجاد چروک  وئشکستگی در فرش شما بشه. حتما از این جهات به فرشتون توجه کنید تا عمر بیشتری برای شما بکنه و دچار چروک نشه.
اما ما تو مقاله های قبلی روش هایی برای از بین بردن چروک های فرش یاد دادیم. پیشنهاد می‌کنیم اون مقاله هارو هم مطالعه کنید تا بتونید هم ظاهر و هم عمر فرشتون رو بیشتر کنید.

•    حرارت
گاها ما از سیستم های گرمایشی گازی یا برقی استفاده می‌کنیم که حرارت های بالایی رو تولید می‌کنند. دقت کنید که این حرارت ها نباید به فرش ما برسه. از طرفی قرار دادن اتو، قابلمه و کتری یا هر جسم داغ دیگه ای میتونه باعث آسیب جدی به بافت فرش ما بشه. پس سعی کنید سیستم های گرمایشی خونتون رو در فاصله مناسب از فرش قرار بدهید که باعث آسیب به بافت فرش نشه و زیر اتو یا قابله ها هم از یک پارچه یا وسایل دیگه استفاده کنید تا به فرش آسیبی نرسه.

جمع بندی
فرش یکی از اجزای جدا نشدنی و ضروری تو خونه همه ماست. ما هرچند سال یکبار برای ایجاد تنوع فرشمون رو عوض می‌کنیم. اما اگه بخوایم به خاطر آسیب هایی که به فرش وارد شده، فرش عوض کنیم کمی برامون سخته. چون اگه ما از فرشمون مراقبت کرده بودیم نیازی نبود الان هزینه مجدد کنیم و میشد از این سرمایه جاهای دیگه زندگیمون استفاده کنیم. با رعایت موارد بالا میتونیم حدود 95% از آسیب هایی که به فرش رسیده میشه رو از بین ببریم و طول عمر فرشمون رو زیاد کنیم. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *