فرش کاشان دستباف
مرداد
فرش کاشان دستباف

فرش کاشان دستباف


زمان مطالعه : 4 دقیقه

وقتی صحبت از فرش کاشان که می‌شود، بیشتر افراد فرش ماشینی را در ذهن خود تصور می‌کنند. دلیل این اتفاق نیز این است که فرش ماشینی کاشان حدود 70% از بازار فرش جهان را از آن خود کرده است. کاشان تنها شهر در جهان است که با آمدن نامش همه افراد به یاد فرش می‌افتند و به عنوان قلب فرش ایران نیز شناخته می‌شود. اما بستر و زمینه بافت فرش ماشینی در کاشان توسط بافت فرش دستباف کاشان ایجاد شده است. جالب است بدانید فرش دستباف کاشان از زیبایی برخوردار است که تولیدکنندگان زیادی در کشورهای دیگر را علاقه مند به کپی برداری از فرش دستباف کاشان کرده است. 
برای مثال کشور چین با دیدن زیبایی و شهرت فرش کاشان در جهان، با ایجاد شهرکی به نام چین در کشور خود تاسیس کرده و سعی در تولید فرشی مشابه فرش دستباف و ماشینی کاشان دارد. 
فرش دستباف و فرش ماشینی کاشان با تمامی دیگر فرش ها متفاوت بوده و منحصر بفرد است. شما با آگاهی از این تفاوت ها می‌توانید به راحتی تشخیص دهید کدام فرش دستباف متعلق به شهر کاشان است. 
اگر شما نیز علاقه یا قصد خرید فرش کاشان دستباف را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید؛ زیرا قرار است به صورت کامل فرش دستباف کاشان را بررسی کرده و با اطلاعات کامل به یک خرید هوشمندانه فرش دستباف بروید.

فرش دستباف کاشان چه ویژگی هایی دارد؟

فرش دستباف کاشان با تمام فرش های دستباف ایران تفاوت داشته و منحصرا متعلق به شهر کاشان است. برای اینکه ما بتوانیم فرش دستباف را به صورت کامل بررسی کنیم، باید با ویژگی ها و فاکتورهای موثر در خلق یک فرش دستباف مانند طراح های فرش نقشه ها، ابعاد فرش، نوع رنگریزی الیاف ها، کیفیت الیاف و... آشنا شویم.

الیاف فرش کاشان دستباف

برای بافت فرش دستباف کاشان از سه نوع الیاف استفاده می‌شود: پشم، ابریشم، پنبه. 
1.    الیاف پشم معمولا برای پرز قالی یا همان خامه فرش استفاده می‌شود. البته در فرش های ابریشمی از خامه ابریشمی نیز استفاده می‌شود اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به پشم دارای تولید کمتر و محدود تری است. 
2.    از الیاف پنبه نیز برای چله فرش دستباف کاشان استفاده می‌شود. فرش دستبافی که پله پنبه داشته باشد، دارای استحکام بالایی بوده و در برابر بیدزدگی مقاوم است. 
3.    از الیاف پنبه برای پود فرش یا همان نخ هایی عرضی نیز استفاده می‌شود. البته در بافت فرش دستباف کاشان ما دو نوع پود داریم: پود نازک یا رو و پود کلفت یا زیر. 

نوع بافت فرش کاشان دستباف

فرش دستباف کاشان با گره فارسی و به صورت دو پوده بافته می‌شود. البته در منطقه جوشقان کاشان که بافت فرش دستباف رونق زیادی دارد، فرش دستباف به صورت سه پوده بافته می‌شود. 
رجشمار فرش دستباف از عوامل مهم در تعیین کیفیت فرش دستباف است که برای فرش کاشان دستباف بین 25 الی 70 رج است. البته این رجشمار بسته به مواد اولیه و الیاف مصرفی در بافت فرش متفاوت بوده و تغییر می‌کند که در زیر قید شده اند:
•    فرش دستباف کاشان پشمی دارای رجشمار 27 الی 40 رج است. 
•    فرش دستباف کاشان کرکی دارای رجشمار 30 الی 45 رج است. 
•    فرش دستباف کاشان ابریشمی دارای رجشمار 55 الی 70 و حتی بالاتر است. 

ابعاد و اندازه فرش کاشان دستباف 
در فرش دستباف کاشان ظرافت حرف اول را می‌زند. به همین دلیل برای تعیین ابعاد فرش دستباف از خانه شمار استفاده می‌کنند. 
عدد خانه شمار را در 20 ضرب می‌کنیم تا تعداد کله ریشه ها در عرض قالی را بدست آوریم. معمولا فرش دستباف کاشان دارای 64 یا 72 خانه هستند که به ترتیب فرش 12 و 9 متری را خلق می‌کند. 
ابعاد 3*2 و 3.5*2.5  و 4*3 از ابعاد محبوب فرش دستباف کاشان است. فرش دستباف کاشان به صورت قالیچه و ذرع و نیم نیز از فروش و محبوبیت بالایی برخوردار است.

رنگ فرش کاشان دستباف
کاشان به عنوان مهد رنگریزی فرش در جهان شناخته شده است. جالب است بدانید سابقه و پیشینه این هنر جذاب به بیش از 7 هزار سال می‌رسد. 
وقتی شما با شهری با سابقه 7 هزارساله در زمینه رنگریزی روبرو هستید، طبیعتا توقع فرش هایی با رنگبندی بسیار متنوع و متفاوت را نیز از آن دارید.
فرش دستباف کاشان دارای تنوع رنگی بسیار گسترده و جذاب است. در قدیم فرش دستباف کاشان با رنگ های لاکی  ، سرمه ای ، سبز مله ای ، کرم ، چهره ای ، دوغی ، آبی الماسی و... تولید میشد که فرش دستباف لاکی و سورمه ای از شهرت و طرفداران بیشتری برخوردار بود. 
اما امروزه با رشد صنعت فرش ماشینی و هنر فرش دستباف کاشان، فرش دستباف در تنوع رنگی روشن مانند کرم، مسی، آبی روشن و... نیز تولید شده و نیاز هر دکوراسیون و سلیقه و فرهنگی را برطرف می‌کند. اگر فرش دستبافی مشاهده کردید که تنوع رنگی زیادی داشت، آن فرش ، فرش دستباف کاشان است. 

طرح فرش کاشان دستباف
اگر بخواهیم از انواع طرح و نقش فرش دستباف کاشان صحبت کنیم، با دنیایی از طرح و نقش روبرو هستیم. هر طرح فرش از فرهنگ و هنر کاشان، تاریخ کاشان، هنر طراحان نقش فرش کاشان و.... سرچشمه گرفته شده است. 
تنوع طرح و نقش فرش کاشان بسیار گسترده و زیاد است. در زیر بعضی از آنها را مشاهده می‌کنید:
•    طرح محرابی
•    طرح افشان
•    طرح خشتی
•    طرح لچک و ترنج
•    طرح شکارگاه
•    طرح گلدانی
•    طرح محتشم
•    طرح اسلیمی
•    طرح بته جقه
•    و.....
فرش کاشان از متنوع طرح فرش های جهان شناخته شده و تنوع طرح و رنگ آن تقریبا نا محدود است. طراحان فرش نیز هر روزه طرح و نقش های جدید و بروز طراحی کرده و برای خلق فرش های جذاب تر ارائه می‌کنند.
حالا که شما به صورت کامل با ویژگی های فرش دستباف کاشان آشنا شدید، میتوانید هنگام خرید فرش دستباف کاشان یا با دیدن این هنر جذاب به راحتی تشخیص دهید کدام فرش متعلق به شهر کاشان است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *