فرش کاشان با طرح واگیره ای
اردیبهشت
فرش کاشان با طرح واگیره ای

فرش کاشان با طرح واگیره ای


زمان مطالعه : 4 دقیقه

شاید با فرش های خشتی که به صورت مربع مربع با طرح یکسان یا متنوع طراحی شده بودند، روبرو شده باشید. این مدل از فرش ها زیر مجموعه طرح فرش واگیره ای هستند. در میان انبوهی از طرح فرش کاشان، ما با طرح واگیره ای روبرو می‌شویم که جذابیت زیادی داشته و میتواند به دکوراسیون کلاسیک یا مدرن ما جان ببخشد.

اما فرش کاشان با طرح واگیره ای چه فرشی است؟ چند مدل طرح واگیره ای داریم؟

اگر شماهم این سوالات را در ذهن خود دارید و دوست دارید با این طرح جذاب و دیدنی فرش کاشان آشنا شوید، با ما همراه شوید.

طرح واگیره ای چه طرحی است؟

فرش دستبافت با طرح واگیره ای در واقع فرشی است که یک طرح مشخص قسمتی از فرش را به خود اختصاص داده ( مثلا یک هشتم،یک شانزدهم و یک سی و دوم فرش) و در کل بوم فرش تکرار می‌شود.

انواع طرح واگیره ای

طرح فرش خشتی یا قابی
فرش کاشان با طرح خشتی از لوزی یا مربع هایی تشکیل شده که با استفاده از گل و بوته های طرح ختایی یا اسلیمی و یا طرح شکارگاه تزیین شده است. فرش کاشان طرح خشتی به طرح موزاییکی نیز معروف است که امروزه نوع دستبافت آن به ندرت بافته می‌شود. فرش خشتی بندی نیز از دیگر انواع طرح خشتی کاشان است که مربع یا لوزی های آن بیشتر با طرح های اسلیمی و ختایی تزیین شده اند.

طرح ظل السلطان
فرش کاشان با طرح ظل السلطان شامل دسته گلی بزرگ است که در دو طرف آن پرنده نشسته است. البته ممکن است به جای پرنده نیز از برگ برای تزیین فرش استفاده کنند. این دسته گل که در یک گلدان وجود داشته و با پرنده یا برگ تزیین شده است در کل بوم فرش تکرار شده و یک فرش واگیره ای را خلق می‌کند.

طرح بته جقه
فرش کاشان طرح بته جقه با استفاده از بته جقه کلاله ای تزیین شده و شامل بته جقه دوقلو نمی‌شوند. در این مدل فرش کاشان کل متن فرش با استفاده از طح بته جقه تزیین می‌شود. البته امروزه تولید فرش دستبافت کاشان با طرح بته جقه بسیار کم و محدود شده است. طرح فرش واگیره ای بقدری محبوب بوده که نوع خشتی آن به طرح فرش ماشینی نیز قدم گذاشته و لذت بردن از این هنر جذاب را با قیمت مناسب تر برای مردم جهان فراهم کرده است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *