آشنایی با علت سایه روشن یا دو رنگی در فرش
فروردین
آشنایی با علت سایه روشن یا دو رنگی در فرش

آشنایی با علت سایه روشن یا دو رنگی در فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

همانطور که می دانید در بافت فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی متفاوتی مانند؛ اکریلیک، پلی استر،فیلامنت،بی سی اف و ابریشم مصنوعی استفاده می شود که بعد از بافت و در زمان پهن کردن حالت سایه روشن به وجود می آورد و بعضی از خریدارن نگران این موضوع هستند و تصور می کنند که الیاف نامرغوب است و یا رنگ الیاف مشکل دارد.در این مقاله قصد داریم در مورد سایه روشن یا دو رنگی در فرش نکات جالبی را بیان کینم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 علت سایه روشن یا دو رنگی رد فرش های ماشینی :

دو رنگی و سایه روشن در سه حالت در فرش ماشینی دیده می شود که عبارتند از ؛

 زاویه دید :  زمانی که از یک گوشه به فرش نگاه می کنیم فرش را روشن تر مشاهده میکنیم و وقتی زاویه دید را تغییر می دهیم آن قسمت روشن تراست.

 راه رفتن :  هنگامی که روی فرش راه می رویم، چشم ما این گونه می بیند که فرشی که زیر پای ما قرار دارد، از دیگر قسمت های فرش متفاوت تر است.

 دو خواب شدن فرش :  هنگامی که از یک طرف به گوشه فرش نگاه می کنیم تنها یک قسمت از فرش را روشن تر از دیگر قسمت های آن مشاهده می کنیم.

به جرات می توان ادعا کرد که حدود 95% خریداران فرش با وجود سایه و دو رنگی در فرش ها مواجه هستند و بعد از پهن کردن فرش متوجه این موضوع می شوند و تصور می کنند که سرشان کلاه رفته و اعتراض و شکایت دارند.

وجود دو رنگی و سایه روشن در فرش های ماشینی :

 مهم ترین سوالی که مطرح است، این است که آیا سایه انداختن فرش،یک موضوع کاملا طبیعی است و یا نشان دهنده کیفیت پایین الیاف فرش است ؟ همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد در بافت فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود که هر کدام دارای ویژگی و خواصی هستند و قطعا این الیاف از نظر رنگ با یکدیگر اختلاف دارند که در زمان مشاهده فرش اختلاف زیادی بین رنگ ها در فرش دیده می شود به حدی که رنگ سطح فرش با بدنه متفاوت است.و در نگاه از بالا به پایین به فرش رنگ بدنه تیره تر از رنگ سطح به نظر می رسد.

 نحوه قرار گرفتن نخ ها در زمان بافت :

 نا گفته نماند که نخ ها در زمان بافت به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند و معمولا به صورت مایل بافته می شوند.و این موضوع موجب می شود وقتی به فرش نگاه می کنیم سطح تمام نخ ها قابل مشاهده است.و موجب می شود که فرش پر رنگ تر به نظر می آید.و اگر از طرف دیگر بهفرش نگاه کنیم، بدنه فرش از دیگر قسمت ها پررنگ تر به نظر می آید.و زمانی که دو فرش را در کنار یکدیگر قرار دهید،و از دو جهت و دو زاویه به فرش نگاه کنید متوجه می شوید که فرش ها زمانی که خاب ها در یک جهت نباشند و به صورت چپ و راست باشند پر رنگ تر به نظر می رسد و زمانی که بر عکس خاب فرش به فرش نگاه کنید بدنه تمام نخ های فرش دیده می شود و کم رنگ تر به نظر می رسد.

پس همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد سایه انداختن فرش کاملا طبیعی است و فرش و الیاف آن هیچ مشکلی ندارد.و میزان سایه انداختن و دو رنگی در فرش به نوع نخ بافته شده نیز بستگی دارد.به گونه ای  که در فرش های یکه در بافت آن از الیاف فیلامنت یا ابریشم مصنوعی استفاده شده در فرش ها 1200 شانه ماشینی میزان دورنگی و سایه انداختن نسبت به فرش های آکریلیک بیشتر مشاهده می شود. ناگفته نماند بیشترین میزان دو رنگی و سایه انداختن در فرش های لایت 700 و 1000 شانه است که مدتی است در شرکت های فرش ماشینی کاشان بافته می شود.

زمینه فرش و میزان دو رنگی :

 جالب است بدانید فرش هایی که زمینه آن بژ، نقره ای و کاربنی دارد، بیشترین میزان دو رنگی و سایه انداختن در آنها دیده می شود.در صورتی که به این موضوع حساسیت دارید در زمان خرید فرش از خرید فرش هایی با رنگ های ذکر شده خودداری کنید.

 جهت خاب و اختلاف رنگ :

یکی از علت های دیدن سایه و دو رنگی در فرش ها تغییر در حالت جابجایی فرش است، زمانی که از قسمت بالا به پایین به فرش نگاه می کنید، فرش در جهت خاب دیده می شود و زمانی که در خلاف جهت خاب به فرش نگاه می کنید اختلاف رنگ بالایی را مشاهده می کنید. نکته مهم در این مواقع این است که فشار زیاد ایجاد شده در جهت خاب فرش موجب می شود تا فرش دو رنگ دیده شود.پس این موضوع نیز یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر در فرش های ماشینی می باشد.در این مورد نیز اختلاف در سایه انداختن و دو رنگی فرش بسته به شانه و نوع نخ به کار رفته در بافت فرش می باشد.و بیشترین میزان سایه انداختن در فرش های ابریشم مصنوعی یا فیلامنت می باشد.

 دو خاب شدن فرش :

 یکی از حالت هایی که موجب می شود فرش دو رنگ به نظر برسد و یا سایه بیاندازد.دو خاب شدن فرش است(یعنی تنها یک قسمت از فرش را تیره تر یا روشن تر از دیگر قسمت های فرش مشاهده می شود.و این بخش دقیقا از دیگر قسمت های فرش  به صورت یک خط مستقیم تفکیک شده است.به عنوان نمونه یک سوم یا نصف فرش یا چند سانتی متر از فرش به صورت تیره تر یا روشن تر از دیگر قسمت ها مشاهده می شود.البته این حالت طبیعی نیست و این مشکل در یکی از قسمت های بافت و تکیمل فرش به وجود آمده است و یکی از ایرادات فرش است و شما امکان تعویض فرش را دارید.و می توانید به شرکت تولید کننده فرش یا نمایندگی آن مراجعه و فرش را تعویض نمایید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید