سوالات پرتکرار فرش ماشینی
خرداد
سوالات پرتکرار فرش ماشینی

سوالات پرتکرار فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان خرید فرش کاشان، ممکن است سوالات زیادی برایمان پیش بیاید که پیدا کردن جواب آنها در انتخاب بهتر و رضایت بخش تر ما تاثیر زیادی دارد. در ادامه به پاسخ متداول ترین سوالاتی که در زمینه فرش ماشینی وجود دارد می‌پردازیم و یک نقشه راه هوشمندانه در اختیارتان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.
1.    وزن فرش ماشینی چقدر است؟
معمولا هر مترمربع فرش ماشینی 3 کیلوگرم وزن دارد. این یعنی یک فرش 9 متری بین 25 الی 28 کیلو گرم وزن دارد. 
2.    جنس فرش ماشینی چیست؟
جنس هر فرش به الیافی که در بافت آن استفاده می‌شود، بستگی دارد. الیاف هایی که در بافت فرش ماشینی استفاده می‌شد، متنوع هستند اما امروزه از با کیفیت ترین الیاف یعنی الیاف اکریلیک برای بافت فرش کاشان استفاده می‌شود. الیاف اکریلیک در برابر سایش، فشار، رفت و آمد و گرما و.. مقاوم بوده و طول عمر بالایی برای ما می‌کند. از همین رو مورد توجه تولیدکنندگان و خریداران فرش ماشینی قرار گرفته و بسیار پرفروش است. 
3.    ابعاد دقیق هر فرش چقدر است؟
•    فرش 12 متری 4*3
•    9 متری 3.5*2.5
•    فرش 6 متری 3*2
•    4 متری 2.25*1.5
•    1.5 متری 1.5*1
•    پشتی هایی که حالت فرش دارند نیز در ابعاد 60*100 بافته می‎شوند. 
البته ما فرش هایی با سایز و اندازه سفارشی نیز داریم که ابعاد آن طبق نیاز مشتری تعیین می‌شود.
4.    فرش ویسکوز با فرش پلی استری چه فرقی دارد؟ 
الیاف ویسکوز و پلی استر هر دو از دسته الیاف های پلاستیکی هستند، اما تفاوت هایی باهم دارند که یکی را برتر از دیگری کرده است. الیاف ویسکوز قابل شستوشو نبوده و فقط باید با استفاده از بخار تمیز شود. اما الیاف پلی استر را میتوان شستوشو داد. الیاف پلی استر نسبت به الیاف ویسکوز مقاومت بالاتری دارد. 

5.    برای جلوگیری از سرخوردن فرش روی سرامیک چیکار کنیم؟
فرقی نمی‌کند فرش شما ماشینی باشد یا دستبافت، در هر صورت فرش روی سرامیک سر می‌خورد. برای جلوگیری از این سر خوردن نیز کافی است از ترمز فرش استفاده کنید. ترمز فرش در انواع مختلف متری، دندانه ای و تکی در بازار موجود بوده و از سر خوردن فرش روی سرامیک جلوگیری می‌کند. 
استفاده از ترمز فرش نه تنها باعث نظم بیشتر خانه ما می‌شود، بلکه امنیت بیشتری برای افراد هنگام راه رفتن و حرکت روی فرش فراهم می‌کند. 
6.    فرش ماشینی اکریلیکی چه فرشی است؟ 
گفتیم که جنس فرش توسط نخ خاب فرش تعیین می‌شود. وقتی می‌گوییم فرش ماشینی اکریلیکی یعنی فرشی که تنها نخ خاب آن از جنس اکریلیک است. این یعنی نخ تار و پود آن از جنس دیگری است. 
جنس نخ تار فرش های اکریلیکی مخلوطی از پلی استر و پنبه بوده و جنس نخ پود آن پلی استر است. 
شاید بپرسید چرا از خود الیاف اکریلیک برای تارو  پود فرش استفاده نمی‌شود؟
زیرا الیاف اکریلیک بسیار نرم و لطیف است و نمیتواند اسکلت قویی و محکمی برای فرش ماشینی فراهم کند. برای تار و پود فرش از نخ های محکمی که استحکام بالایی دارند مانند نخ پنبه، نخ پلی استر و...  استفاده می‌شود.
7.    چرا فرش های ماشینی امروزی سایه می‌اندازند؟
فرش ماشینی 1200 شانه امروزی دارای یک ویژگی متمایز کننده نسبت به فرش های 700 شانه است. آن ویژگی نیز سایه انداختن الیاف فرش است که نمای ابریشمی به فرش داده  و آن را منحصربفرد می‌کند.
دلیل این سایه انداختن نیز کم بودن نمره نخ و نازک بودن نخ فرش است که بیشتر در رنگ های فیلی، کرم، طوسی، نقره ای و آبی کم رنگ خودنمایی می‌کند.
8.    چرا بعضی از فرش ها را فقط به صورت جفت میتوان خرید؟ 
دستگاه های بافندگی فرش، فرش ماشینی را به صورت جفتی ینی نخ خاب زیر و رو می‌بافند. به همین دلیل بعضی از طرح فرش های سفارشی فقط به صورت جفتی به فروش می‌رسد. 

9.    نخ هایبالک چه نخی است؟
نخ هایبالک همان نخ اکریلیک است. اگر به فرش های گل برجسته دقت کنید، قسمت های برجسته شده را از نخ هایبالک و بقیه قسمت های فرش را از نخ اکریلیک می‌دانند. در حالی که هر دو نخ یکی است و فقط  نخ هایبالک باعث برجسته شده بعضی از قسمت های فرش می‌شود.
10.    الیاف هیت ست شده چه الیافی است؟
اگر به خرید فرش ماشینی رفته باشید، حتما کلمه هیت ست به گوشتان خورده است. 
عملیات هیت ست عملیاتی است که در آن بافت رسیده شده الیاف در برابر حرارت و بخار بالا قرار می‌گیرد و تثبیت می‌شود. این عملیات باعث افزایش طول عمر و کیفیت الیاف فرش شده و فرش ماندگارتری برای ما خلق می‌کند. 
11.    برای نگهداری از ریشه های فرش چه کنیم؟
ریشه های هر فرش آن قسمتی از فرش هستند که کمتر کسی به سلامت آن توجه می‌کند. غاقل از اینکه پوسیده شدن، پاره شدن یا کشیده شدن ریشه های فرش در طول عمر و شکل فرش ما تاثیر زیادی دارد.
برای محافظ از ریشه های فرش ماشینی خود میتوانید کاور ریشه فرش را خریداری کرده و روی ریشه فرش بکشید. اینکارهم باعث نظم دکوراسیون خانه و هم باعث تمیز و سالم ماندن ریشه های فرش شما می‌شود.  
12.    چه طرح فرشی خانه ما را دلباز تر کرده و بزرگتر نشان می‌دهد؟
رنگ و طرح فرش شما در دلبازی خانه شما تاثیر بسیار زیادی دارد. فرش های شلوغ و تیره باعث محدود شدن تمرکز و نقطه دید افراد شده و فضا را کوچک تر از آنچه هست نشان می‌دهد. 
اما فرش ماشینی طرح افشان یا فرش وینتیج با رنگ روشن مانند طوسی، کرم، آبی کم رنگ و... میتواند باعث جذابیت دکوراسیون خانه شما و همچنین بزرگتر نشان دادن محیط شود. البته فرش های رنگ روشن نور فضا را نیز بیشتر می‌کنند و میتواند انتخاب خوبی برای اتاق ها و فضای کم نور باشد.
13.    فرش ضخیم با کیفیت تر است یا فرش های نازک؟
قدیم فرش های 500 یا 700 شانه تولید میشد که ضخامت بالایی داشته و سنگین وزن نیز بودند. اما با پیشرفت صنعت فرش و تولید الیاف های با کیفیت تر مانند الیاف اکریلیک و تولید فرش در شانه و تراکم بالاتر، فرش های نازک تری نیز به بازار فرش ماشینی عرضه شد. 
در حقیقت فرش های نازک تر دارای کیفیت و ماندگاری و طول عمر بیشتری نسبت به فرش های ضخیم تر هستند. 
14.    فرش با شانه و تراکم بالا بهتر است یا با شانه و تراکم پایین؟
درست است که هرچقدر شانه و تراکم فرش بالاتر برود، فرش با کیفیت تر و جذاب تر می‌شود. اما فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا برای هر مکانی مناسب نیست. برای مثال فرش ماشینی 1200 شانه  یا 1500 شانه برای مکان های پر رفت و آمد انتخاب مناسبی نیست. بهتر است برای چنین مکان هایی که رفت و آمد و پاخوری فرش در آن بالااست فرش ماشینی 700 شانه خریداری کنید.
از طرفی ظرافت و جذابیت فرش سالن پذیرایی اهمیت بالایی داشته و باید برای آن به سراغ فرش هایی با شانه و تراکم بالا مانند فرش 1200 شانه یا فرش 1500 شانه برویم. پس شانه و تراکم فرش شما بسته به مکانی که قصد خرید فرش برای آن را دارید، متفاوت خواهد بود. 
15.    فرش گل برجسته کوبیده می‌شوند؟
از دسته فرش های پر فروش بازار فرش، فرش گل برجسته است که زیبایی چشمگیری داشته و جذابیت خارق العاده ای به فضا می‌بخشد. برجستگی طرح و نقش فرش گل برجسته در حد یک میلی متر است و این برجستگی در طول زمان و پاخوردن نمی‌خوابد و کوبیده نمی‌شود.
فرش های گل برجسته با بهترین الیاف ها تولید می‌شوند که دارای طول عمر بالایی است. 

ما سعی کردیم به مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که هنگام خرید فرش یا بعد از خرید فرش برایتان پیش می‌آید، پاسخ دهیم. اما اگر سوال دیگری در ذهن شما ایجاد شد، در بخش کامنت ها از ما بپرسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان کامل ترین پاسخ را در اختیار شما بگذارند. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *