اکریلیک هیت ست چسیت


نویسنده
1399/05/12
اکریلیک هیت ست چسیت

اکریلیک هیت ست چسیت

احتمالا شما برای خرید فرش ماشینی راهی بازار شده اید که با اصطلاح هیت ست مواجه گشته اید، یا اینکه قصد خرید فرش ماشینی داشته که با مشورت به این نتیجه رسیده اید که اکریلیک هیت ست خریداری کنید. اما در کل نمی دانید که فرش اکریلیک چه فرشی است و اصطلاح هیت ست صرفا یک نام است یا اینکه مدل فرش بوده، یا مزیت فرش تان محسوب می شود؟

قصر فرش کاشان  در این مقاله ابتدا به شما در مورد فرش ماشینی اکریلیک توضیح داده سپس در مورد هیت ست و تاثیر آن صحبت میکند .

پس با قصر فرش کاشان بهترین ها را انتخاب کنید .

الیاف اکریلیک الیافی هستند که مصنوعی از مواد نفتی ساخته می شوند. این الیاف مصنوعی از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل دارای میانگین مولکولی در حدود 1900 مونومر واحد ساخته شده است. به تعریفی دیگر در کشور ایالات متحده امریکا به پلیمری اکریلیک گفته می شود که حداقل 85 درصد آن را پلیمر اکریلو نیتریل تشکیل داده باشد.

الیاف اکریلیک سبک بوده و حالتی شبیه نخ پشم طبیعی دارند. الیاف اکریلیک گرم بوده و برای محصولی چون فرش بسیار مناسب می باشد. اگر اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود، خاصیتی شبیه پنبه دارد. نخ های اکریلیک به چند صورت تولید می شود، دسته ای به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و دسته ای دیگر به صورت اکرو، زرد آهویی یا کتان شسته نشده.در غیر اینصورت اکریلیک به صورت سفید خام و رنگ نشده به صورت طبیعی تولید می گردد. به صور کلی از اکریلیک در تولید جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه های تزیینی و چادر استفاده می شود. اکریلیک ویژگی های خوبی دارد که نسبت به الیاف طبیعی قیمت مناسب تری دارد.اکریلیک رنگ پذیری خوبی دارد، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی ضد حساسیت است. اکریلیک هم چنین نسبت به بید و روغن و چربی و مواد شیمیایی و تابش مستقیم نور خورشید مقاوم است. و یک ویژگی دارد که ممکن است باعث نارضایتی کاربران از این محصول گردد، و ان پرزدار بودن الیاف ان است که وقتی به صورت پارچه یا فرش در می اید، ایجاد مشکل می کند.

بهترین فرش ماشینی موجود در بازار فرش ماشینی اکریلیک است. که علت این امر این است که، ویژگی هایی دارد که سایر فرش ها با سایر نخ ها این ویژگی ها را نداشته و اینکه این فرش معایبی را که سایر فرش ها در دراز مدت دارند ندارد. برای اینکه یک فرش ماشینی 100 درصد اکریلیک را بشناسید، باید به یکسری نکات دقت کنید و ان را تشخیص دهید. نخ های به کار رفته شده در یک فرش 100 در صد اکریلیک، به گونه ی زیر می باشد:

اول اینکه نخ بوم فرش صد در صد و به طور کامل از جنس پنبه می باشد. ثانیا نخ پود که همان نخ افقی فرش است، در این فرش از جنس جوت یا کنف می باشد.ثالثا نخ ریشه فرش از جنس پنبه ی خالص بوده و در انتهای فرش به صورت دانه دانه مشخص است. در نهایت نخ خاب فرش، بافته شده از جنس اکریلیک می باشد. همچنین اطراف فرش به وسیله ی نخ اکریلیک به صورت زیگزاگ بافته می شود. در این بین هستند فرش هایی که به صورت درصد دار بافته می شوند، و درصدی از بی سی اف را درون خود دارند.که مشخص است که فرش هایی که صد در صد از اکریلیک هستند طول عمر و دوام بالایی نسبت به سایر فرش ها دارد.

 

ویژگی فرش ماشینی اکریلیک

فرش ماشینی اکریلیک فرشی است که نسبت به سایر فرش ها دارای طول عمر بالاتری بوده و دوام بسیار بالایی دارد. از نظر کوتاه شدن و یا به اصطلاح آبرفت، در اثر استفاده با توجه به مدت زمان مصرف فرش، بسیار ناچیز است. و تغییر طول آن در اثر پا خوردن بسیار کم است. در صورتی که در فرش های دیگر این مقدار به میزان قابل توجهی به چشم می آید. به صورتی که بعد از یک مدت شاهد کج شدن یا کوتاه شدن قد فرش خواهیم بود. فرش های اکریلیک هنگام شست و شو و قرار گرفتن در برابر نور خورشید، تغییر رنگ و کیفیت نخواهند داشت. در صورتی که در فرش های بی کیفیت مثل بی سی اف، تخته شدن نخ خاب فرش، سفت شدن، و رنگ پریدگی را شاهد میباشیم. از لحاظ گرما فرش های اکریلیک مقاومت بالایی در برابر حتی گرمای مستقیم را دارند و به مدت 5 دقیقه می تواند گرمای یک اتوی داغ را بدون سوختگی تحمل کند. همانطور که می دانید در صورت اتفاق افتادن این عامل بر روی فرش ای غیر اکرولیک شاهد فرورفتن اتو در فرش و حتی سوراخ شدگی و آتش گرفتن فرش خواهیم بود. به مرور زمان دچار سایش و خوردگی نمی شود در صورتی که فرش های بی سی اف به مرور زمان دچار این اشکال می شوند. از لحاظ زیبایی باید ذکر شود که فرش های اکریلیک قابل مقایسه با سایر فرش ها نیستند. و البته نسبت به سایر فرش ها مشکلاتی نیز دارد که پرزدادن نخ خاب آن از جمله این مشکل است. که البته برای رفع این مشکل از فناوری هیت ست استفاده می شود.

 

تشخیص فرش اکریلیک از فرش های غیر اکریلیک

فرش های موجود در بازار به طور کلی فرش های اکریلیک، اکریلیک هیت ست، پلی استر و بی سی اف و پلی پروپلین می باشند. که شبیه ترین فرش ها به فرش های دستباف بافته شده از پشم فرش اکریلیک است. برای افراد غیر کارشناس تشخیص فرش اکریلیک از پلی استر و سایر فرش های موجود در بازار سخت است که در زیر به تفاوت های واضح این فرش ها باهم اشاره می شود:

1- فرش ماشینی اکریلیک نسبت به فرش ماشینی پلی استر نرم تر بوده و لطافت بیشتری دارد و روشن تر از ان است.

2- وقتی روی فرش ماشینی اکریلیک دست می کشید و آن را لمس می کنید، نخ خاب فرش به صورت دانه دانه از زیر دست شما رد می شود بدون آنکه به هم چسبیده و سفت باشند و از هم جدا نشوند.به اصطلاح در هم کلاف نمی شوند.

3- فرش اکریلیک اصلا بو نمیدهد، منظور از بو این است که وقتی فرش اکریلیک را بو می کنید نباید بوی مواد پلاستیکی و مواد نفتی بدهد.

4- در صورت دست کشیدن روی فرش اکریلیک دست روی ان سر می خورد و به فرش نمی چسبد و فرش حالت چسبندگی ندارد.

5- فرش ماشینی اکریلیک در صورت استفاده مداوم از آن خاصیت برگشت پذیری داشته و در اثر پاخوردگی مقاومت بالایی دارد.

6- در برابر حرارت های قابلمه یا اتوی داغ و کتری که به نوعی حرارت غیر مستقیم دارند، بسیار مقاوم است.

7- همانطور که گفته شد نسبت به سایر فرش ها رنگ های شاد و زنده و شفاف دارند، و به طور کلی نخ اکریلیک رنگ پذیری بالایی دارد. توصیه !اگر هر گونه از موارد بالا را مشاهده نکردید، و فرش زبری داشت، و سفت بود و رنگی غبار گرفته داشت، شک نکنید که فرش، فرش پلی استر است و از نظر کیفیت و قیمت در حد فرش اکریلیک نیست و قطعا به نام اکریلیک به فروش می رسد.