فروشگاه اینترنتی قصر فرش

2
آبان
مراحل تولید نخ اکریلیک در قصر فرش کاشان

مراحل تولید نخ اکریلیک در قصر فرش کاشان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

مراحل تولید نخ اکریلیک در قصر فرش کاشان

الیاف اکریلیک از لحاظ موارد مصرف و خواص ، جایگزین پشم طبیعی است  و در تریکوبافی ، منسوجات پتو ، لباس ، موکت و فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد . این الیاف بسیار نرم و دارای وزن مخصوص کم بوده و به همین دلیل محصولات تهیه شده از اکریلیک به علت شباهت زیاد به پشم ، جهت تولید پوشاک و منسوجات شبه فاستونی و به طور عمده در بافت فرش ماشینی استفاده می شود . در واقع الیاف اکریلیک جز الیاف مصنوعی بوده که به علت خواص فیزیکی مناسب قابلیت مخلوط شدن با الیاف طبیعی را دارا می باشد . در ادامه این مقاله قصر فرش کاشان  سعی کرده است مراحل تولید نخ اکریلیک در فرش ماشینی به صورت کامل توضیح دهد . امیدواریم قصر فرش کاشان توانسته باشد مطالب مفیدی را در اختیار شما مشتریان عزیز بگذارد .

ریسندگی تولید نخ فرش

هدف مشترک در تمام انواع ریسندگی تولید نخ های فرش ، در کنار هم قرار دادن الیاف به کمک تاب می باشد . برای دستیابی به این هدف در تمام انواع ریسندگی باید در طی مراحلی خاص ، عملیاتی بر روی نخ انجام پذیرد تا به وضعیت مناسب جهت تولید نخ برسند . بنابراین برای انجام این عملیات ، هر نوع ریسندگی نیاز به ماشین آلات با وسایل مختلف دارد . نوع ریسندگی یا ماشین ریسندگی که در انتهای زنجیر عملیاتی به کار گرفته می شود تعیین می کند که در هر مرحله چه محصول میانی باید برای ریسندگی تغذیه شود .

 

1- پروسه تولید نخ اکریلیک در قصرفرش کاشان

در پروسه تولید نخ های اکریلیک در قصرفرش کاشان ابتدا الیاف یا نوار اکریلیک توسط دستگاههای رنگرزی باز شده ،شسته شده و طبق نمونه دلخواه رنگ می شود . اصطلاحا به پارتیهای رنگ شده که دارای رطوبت و دمای بسیار بالایی می باشند کیک گفته می شود که پس از رسیدن به شرایط مناسب رطوبت به مراحل اصلی تولید در واحد ریسندگی تحویل داده می شود . چنانچه  نخ اکریلیک از الیاف باشد ( نه نوار ) حتما پس از ورود به ریسندگی به کاردینگ وارد می شود . در مرحله کاردینگ اهداف ذیل دنبال می شود : مخلوط کردن بیشتر الیاف با هم ، مستقیم و موازی کردن الیاف و تهیه فتیله از الیاف . فتیله حاصل از کاردینگ به پاساژ وارد می شود . در این مرحبه بسته به ظرافت نخ نهایی 6  الی 10  فتیله به یک فتیله تبدیل می شود . فتیله های حاصل از این مرحله به واحد فینیشر تحویل داده می شود و در این قسمت با کشش فتیله ها ، رشته الیاف بسیار نازکی که حالت نخ دارد و به آن نیمچه نخ گفته می شود ، تولید می گردد . مهمترین دستگاه در ریسندگی ، رینگ می باشد . کشش نهایی همراه با تابیدن نخها به هم در این قسمت انجام می شود . بسته به چندلا بودن و نمره نخ منظور نظر ، تنظیمات کشش روی دستگاه انجام شده تا در نهایت نخ یک لا تهیه می شود . مرحله بعدی ماشین دولاکنی یا S.S.M می باشد که 2 یا 3 نخ تولید شده از ماشین رینگ را با هم یکی می کند . بسته به اینکه نخ محصول 2 یا 3 یا 4 لا بخواهیم باشد باید 2 تا 4 بوبین دستگاه دولاکنی را به ماشین دولاتاب تحویل داده و این بوبینها در این مرحله با هم یکی شده و نخ نهایی که فاقد تاب می باشد ، تولید می شود .

 

 

 

2- مرحله پایانی تولید نخ آکریلیک

نهایتا نخ پس از دولاکنی به شکل بوبین به ماشین دولاتاب داده می شود . کار ماشین دولاتاب تا حد زیادی به ماشین ریسندگی رینگ شباهت دارد . تنها تفاوت آنها اینست که در ماشین دولاتاب به جای غلطکهای کشش از یک جفت غلطک تولید استفاده می شود . تابیدن نخها در این قسمت استحکام نهایی را به نخ می دهد . نخ حاصل از دستگاه دولاتاب قابل مصرف بافندگی می باشد . ولی در این مرحله معمولا نخ هیت ست می شود تا حالت پف به نخ داده شده و باعث شفافیت و توپر شدن فرش ماشینی پس از بافت شود . در دستگاه هیت ست ، نخ از محفظه ای که از آن بخار متصاعد می شود عبور کرده و همه تنظیمات رنگ و شفافیت توسط بخار روی نخ تثبیت می شود و بوبینهای آخرین مرحله هیت ست ، همان نخی است که مستقیما وارد دستگاه بافندگی خواهد شد .

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *