فروشگاه اینترنتی قصر فرش

1
آبان
بررسی انواع نخ در فرش ماشینی

بررسی انواع نخ در فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

بررسی انواع نخ در فرش ماشینی

قصر فرش کاشان با یک مقاله دیگر درباره ی بررسی انواع نخ در فرش ماشینی سعی دارد اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

به طور کلی هر فرشی تشکیل شده از سه نخ که عبارت اند از:

 نخ تار، نخ پود، نخ پرز

 که در ادامه قصر فرش کاشان به بررسی آن ها می پردازد .

 

نخ پرز یا نخ خواب فرش

از نخ پرز برای بافت گره های رنگ استفاده میشود به این روش که به دور نخ به شکل گره و U قرار می‌گیرد و از انواع مختلفی تشکیل شده است:

نخ اکریلیک ۱۰٫۵ دولا تماما اکریلیک خالص

ترکیب نخ اکریلیک و پلی پروپلین: این نخ تشکیل شده از نخ اکرلیک و پلی پروپلین.

تماما و صد در صد پلی پروپلین (p.p) یا (BCF)

پلی استر یا ابریشم مصنوعی

 

نخ تار فرش

این نوع از نخ به شکل ترکیب پنبه و پلی استر ریسیده میشود. مرغوبیت الیافی استفاده شده و نوع ریسیدن آن موضوع مهمی در مداوم بودن و زیبایی فرش است. این نوع نخ ها اکثرا در فرش های اکرلیک مورداستفاده قرار میگیرند اما در قالی های پلی پروپیلن و BCF، در نخ تار از همان نخ پرز استفاده میکنند. یکی از دلیل های استفاده از آن ارزان تر بودن آن است.

 

نخ پود فرش

در فرش‌های پشمی و آکریلیکی ۱۰۰ در صد پنبه می‌باشند.

 

در نهایت مهم ترین عامل در تعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس آکریلیک هستند، یا پلی پروپلین (BCF) یا ترکیبی از هر دو آن ها.

 

جنس نخ

جنس نخ ها به چند دسته زیر تقسیم میشوند:

پشم

کرک

پنبه

ابریشم

پلی استر

آکریلیک

 

نخ پشمی

الیاف پشمی از الیاف پشم گوسفندان به دست می‌آید. با وجود این که در کشور پهناور ما ایران عشایاران زیادی وجود دارند و شغل اکثر آن ها دامداری است، دسترسی به این نوع از الیاف بسیار راحت است. الیاف های پشمی کیفیت گوناگونی دارند اکثر گوسفندانی که در کشور ما به دست عشایر ها پرورش داده میشوند جنس پشم آن ها از نوع هتروتیپ است و به همین علت پشم آن ها زبر تر و زخیم تر و مستحکم هستند و بسیار برای فرش و قالی بافی مناسب اند.

اما مسئله مهمی که در چیده شدن این پشم ها باید به آن دقت کرد این است که حتما آن ها را به موقع برداشت کنند. بهترین زمان برای چیدن پشم مناسب فرش بافی و قالی بافی بهار است. ترجیها باید پشم‌هایی که چیده میشوند به رنگ سفید باشند زیرا راحت تر رنگ می‌گیرند. قطر این نوع از پشم ها باید حدود ۳۰ تا ۴۰ میکرون باشد. پس حتما در هنگام خرید به نوع، جنس، قطر و.. پشم بسیار دقت کنید.

 

نخ کرک

کرک یکی از عوامل تشکیل دهنده قالی های ظریف است که قیمت آن ها نیز نسبتاً گران است. کرک به پشم‌های نرمی میگویند که به هنگان شانه کردن بدن حیواناتی مانند گوسفند، بز و شتر به شانه گیر می‌کند و مطمئناً نمی‌توان از آن ها برای قالی بافی و فرش بافی استفاده کرد زیرا بسیار سخت به دست می‌آیند و با توجه به زیاد بودن قالیچه‌های موجود در بازار که به‌اشتباه به قالیچه‌های کرکی معروف شده اند این اطمینان بیشتر میشود که نمی‌توان از کرک برای این کار استفاده کرد درواقع پشم های ظریف و خارجی‌ای وجود دارند مانند مرینوس که پرز این نوع از فرش ها را تشکیل می‌دهند.

 

نخ پنبه

الیاف پنبه در فرش و قالی بافی بسیار مورد مصرف قرار می‌گیرند به صورتی که می‌توان گفت اکثر فرش های ایرانی در تار و پود آن ها از پنبه استفاده میشود. یکی از مزایای پنبه نسبت به فرش های پشمی این است که آفت تمایلی به خوردن آن ندارد و از همین رو آن دسته از فرش هایی که تار و پود آن ها از پنبه باشد اگر کورد آفت خوردگی قرار بگیرند فقط پرز یا به اصطلاح گوشت آن خورده میشود و سوراخ یا حفره در آن ها شکل نمی‌گیرد و به‌راحتی می‌توان طبقه جدیدی از پرز را با روش گره زدن بر روی شبکه تار و پود فرش که سالم مانده است مجدداً تشکیل داد.

 

این نوع از الیاف‌ها مقاومت بالایی نسبت به الیاف های پشمی دارند و به علت این که خاصیت کش سانی آن ها کمتر از نخ های پشمی است برای تار و پود قالی مناسب تر هستند. پنبه های ایرانی با خصوصیت ویژه ای که دارند بر عکس عدم قابلیتی که برای بافت پارچه های ظریف برای تار و پود فرش های درشت بافت و متوسط بسیار مناسب است.

 

از الیاف های پنبه ای نمی‌توان برای پرز های قالی استفاده کرد. در موارد کمی دیده شده است که پنبه را براق و ابریشم نما کرده اند و فرش های ابریشمی و تقلبی به بازار عرضه کرده اند و به فروش رسانده اند. گاها به جای پنبه از ویسکوز نیز استفاده می‌کنند بهترین روش ربرای تشخیص ویسکوز از پنبه این است که الیافی که به آن مشکوک هستید را در آب خیس کنید.

 

نخ ابریشم

ابریشم را از دورویش می‌توان به دست آورد یکی از این روش‌ها استفاده از پیله کرم ابریشم است و روش دیگر به صورت مصنوعی است. قابل ذکر است که نوع مصنوعی آن اگر به منظور بافت فرش مورد مصرف قرار بگیرد چندان مناسب نیست. الیاف ابریشمی در مقایسه با الیاف پشمی مستحکم تر هستند و از نظر قطر با آن برابر است.

فرشی که با الیاف ابریشمی ساخته می‌شود باید بسیار دقیق و با زحمت بافته شوند. به همین دلیل این دسته از فرش ها بسیار گران قیمت هستند و رج شمار بالایی دارند.

 

بعضی از اوقات به علت گران بودن فرش های ابریشمی از الیاف ابریشم تنها در بافت قسمت هایی از فرش استفاده می‌کنند که به این قبیل از فرش ها فرش های گل ابریشمی می‌گویند.

 

پلی استر

الیاف پلی استر از مواد پلیمری به دست می آید. این الیاف علاوه بر درخشندگی و زیبایی خیره کننده مزایای دیگری نیز دارد. بعضی از افراد پلی استر را ابریشم مصنوعی نیز می‌گویند قیمت این نوع از الیاف ها نسبت به نخ ابریشم و پشم ارزان تر است و رنگ پذیری بسیار عالی ای دارد در نتیجه تنوع رنگ و زیبایی فرش هایی که با پلی استر بافته میشوند بیشتر است. یکی دیگر از مزایای این نوع فرش ها حالت پیوسته آنها است که موجب می‌شود پرز دهی نداشته باشد.

آکریلیک

فرش های ماشینی ای که در بافت آن ها از الیاف آکریلیک استفاده شده است بسیار شبیه به فرش هایی هستند که با پشم بافته شده اند و قیمت آن ها نسبت به فرش های پشمی پایین تر است. شباهت فرش های بافته شده با این دو نوع الیاف آنقدر زیاد است که تشخیص این دو نوع فرش از یکدیگر را دشوار کرده است. امتیازی که این نوع از فرش ها دارند این است که خیلی مقاوم هستند و قدرت پوشانندگی بالایی دارند. این نوع از فرش ها معایبی از جمله پرزدهی دارند همچنین این نوع از فرش ها در برابر سرما و گرما مقاوم نیستند و این موضوع در باره فرش های پشمی این گونه نیست.

از این که با ما همراه بودید سپاسگزاریم قصر فرش کاشان اوقات خوشی را برای شما آرزومند است . جهت دریافت مشاوره در زمینه خرید فرش ماشینی با شماره 09138905011 تماس حاصل فرمایید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *