اصول شست شست و شوی فرش ماشینی


نویسنده
1399/08/14
اصول شست شست و شوی فرش ماشینی

اصول شست شست و شوی فرش ماشینی

 

از نگرانی های خانم های خانه دارد خصوصا در ایام خاص مانند عید نوروز شست و شوی فرش ماشینی است. نظافت فرش اهمیت ویژه ای دارد. اصولی وجود دارد که هنگام شست و شوی فرش ماشینی باید به آن ها دقت شود تا کیفیت و ظاهر زیبای فرش سالیان سال به قوت خود باقی بماند.

اصول شست و شوی فرش ماشینی نکات ساده ای هستند که رعایت نکردن آن ها باعث آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد. قصر فرش کاشان به این اصول پرداخته است در ادامه با ما همراه باشید .

راه های شست و شوی فرش ماشینی

رایج ترین نوع تمیز کردن استفاده از شامپو فرش و بهترین روش مراجعه به قالیشویی های معتبر است چرا که قالیشویی ها با رعایت اصول و استفاده از امکانات این کار را انجام می دهند.

فرش را نباید زیاد و در فواصل زمانی کوتاه شست در عین حال ماندگاری آلودگی ها در بافت ها و عدم شست و شوی به موقع باعث ایجاد کپک و تجزیه در گره ها می شود. پس از اطمینان از اینکه زمان شست و شوی فرش فرا رسیده است مراحل زیر را که قصر فرش کاشان بیان کرده است را با دقت به ترتیب طی خواهیم کرد.

 

غبارگیری

غبارگیری، زدودن انواع گرد و غبار از فرش است و از اصول اولیه شست و شوی فرش ماشینی است و با هدف خارج کردن خاک های موجود در بافت انجام میشود تا از گل شدن در هنگام شست و شو جلوگیری به عمل آید. این عمل به دو صورت غبارگیری معمولی و غبارگیری مکانیکی انجام می شود.

غبارگیری معمولی روشی ست که در عموم خانه ها خصوصا در زمان های قدیم بسیار رایج بوده است. در این روش فرش را از بلندایی آویزان کرده و با ضربه زدن سعی در خروج گرد و غبار می کنند. جارو زدن با جارو های زبر و خشن که بتواند به گره ها و نقطه اتصال نخ خاب و نخ تار نزدیک شود نیز از جمله روش هایی ست که در غبارگیری معمولی بکار گرفته می شود. ضربات نباید آنقدر محکم باشند که به الیاف آسیب زده یا موجب از هم گسیختگی گره ها شود.

غبارگیری مکانیکی روشی ست که در قالیشویی ها و کارخانجات استفاده می شود. شدت فشار و ضربات متناسب با نوع فرش متفاوت تنظیم می شود. همانطور که گفته شد غبارگیری از اصول شست و شوی فرش ماشینی به حساب می آید اما متاسفانه در برخی مکان ها بدان توجه لازم نشده و رعایت نکردن آن موجب ایجاد گل و لای در عمق فرش و در نهایت پوسیدگی خواهد شد در واقع تبدیلات گل در گره ها موردی است که با آبکشی از بین نمی رود. در زندگی های شهری که معمولا از جارو برقی و مکش برای تمیز کردن استفاده می شود، کمتر امکان ماندن گرد و غبار در بافت ها وجود دارد.

پس از عملیات غبارگیری وارد مراحله ای می شویم که نیازمند آب هستیم در این قسمت باید نوع الیاف مشخص شود تا اگر امکان پس دادن رنگ در فرش وجود داشته باشد از روش های خاص دیگری استفاده شود. فرش های ماشینی کمتر و فرش های دستبافت عموما چون از الیاف طبیعی بافته شده اند دچار تغییر رنگ میشوند برای اطمینان، لازم است دستمال خیسی را روی فرش پهن کنیم رنگی شدن دستمال به معنای پس دادن رنگ توسط الیاف خواهد بود.

مرحله بعد که لازم است به اصول شست و شوی فرش ماشینی در آن دقت شود استفاده از تمیز کننده ها و مواد شیمیایی است . فرش را کاملا با آب خیس کرده و مواد تمیزکننده را که با آب رقیق نموده و به مایع با غلظت اندکی تبدیل کرده ایم بر سطح فروش میریزیم و با کمک گرفتن از وسایل شست و شو مایعات را روی سطح دوران می دهیم.

در نهایت با فشار آب کافی تمام کف و مواد شوینده را به طور کامل از درون بافت ها خارج می کنیم.

 

نکات مهمی که باید در هنگام شست و شوی فرش ماشینی در منزل دقت کنیم را قصر فرش کاشان در ادامه توضیح اجمالی داده است :

لازم است هنگام شست و شو از سطوح سخت و سیمانی یا موزایک با شیب ملایم استفاده نماییم تا آب های خارج شده از فرش در زیر آن باقی نمانند.

هرگز از آب داغ استفاده نشود و فشار آب به صورت دوش با شیب ملایم باشد چرا که ریختن آب داغ روی فرش های ماشینی بدلیل داشتن پلاستیک در الیاف مصنوعی خود موجب سفتی و زمختی شده و در فرش های دستبافت آب داغ به پس دادن رنگ و ثابت شدن رنگ های مختلف در قسمت هایی خواهد شد که رنگ سفید، کرم یا روشن دارند و رنگبرداری مجدد از آن ها بسیار هزینه بر و دشوار خواهد بود. برای آب گیری فرش هایی که رنگ پس می دهند از لول کردن هنگامی که هنوز کاملا خشک نشده اند خودداری نمایید و پس از آبکشی آب باقیمانده را با برس یا پارو بگیرید و پس از آن چند ساعت در همان مکان بصورت پهن شده باقی بگذارید تا از احتمال تغییر رنگ دادن الیاف جلوگیری به عمل آید.

مهمترین اصل شست و شوی فرش ماشینی مواد شیمیایی هستند که مورد استفاده قرار می دهیم، مواد قلیایی آسیب بیشتری وارد کرده و دقت شود در هنگام انتخاب شوینده از مواد قوی با دوز بالا استفاده نشود. شوینده های خنثی مانند پودر دستی که در آب حل شده، صابون یا پودر صابون و مایع ظرفشویی مواد مناسبی هستند. هرگز از وایتکس برای قسمت های رنگی استفاده نشود.

خشک کردن از دیگر اصول شست و شوی فرش ماشینی محسوب می شود. الیاف و سطح فرش در تماس مستقیم با نور خورشید به سرعت خشک می شود اما پشت فرش و نقطه اتصال نخ خاب با نخ تار و پود از جمله مکانهایی هستند که بیشترین میزان پوسیدگی را به دلیل رطوبت و عدم خشکی کامل دارند. پس از اطمینان از خشک شدن سطح فرش به مدت چند ساعت پشت فرش را رو به آفتاب و در معرض هواخوری قرار دهید تا گره ها خشک شوند.

پس از طی کردن مراحل شست شوی، فرش را در مکان مورد نظر پهن کرده و با برس یا جاروی دستی روی آن کشیده تا الیاف از هم باز و درخشنده شوند. قصر فرش کاشان لحظات خوشی را برای شما آرزومند است .