نکات کاربردی در مورد تمیز و براق نگه داشتن فرش
اردیبهشت
نکات کاربردی در مورد تمیز و براق نگه داشتن فرش

نکات کاربردی در مورد تمیز و براق نگه داشتن فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

قطعا همه از دیدن لکه و کثیفی روی فرش عصبانی و ناراحت می شوند با دیدن غبار و ذرات آلودگی که موجب کدر شدن فرش می شود به دنبال روشی برای از بین بردن کثیفی و براق کردن فرش می افتیم. اما آیا روشی برای تمیز و براق نکه داشتن فرش ماشینی وجود دارد؟ شما چند ترفند برای تمیز نگه داشتن فرش بلدید؟ در این مقاله نکات کاربردی در مورد تمیز و براق نگه داشتن فرش آموزش داده می شود، اگر علاقه دارید فرش هایی براق و تمیز داشته باشید.

براق کردن فرش چیست؟

برای تمیز کردن فرش قبل از هر کاری باید سطح فرش براق شود، براق کردن فرش نیازی به مواد شیمیایی خاص و یا روش های پیچیده ندارد. کافیست گردو غبار روی سطح فرش و عمق آن را با جارو برقی از بین ببرید تا فرش ظاهری درخشنده و براق داشته باشد.

روش های براق کردن فرش

 برای تمیز کردن انواع فرش آشپزخانه و.. می توانید از مواد در دسترس موجود در کابینت مواد شوینده و یا مواد طبیعی موجود در آشپزخانه کمک بگیرید. اما قبل از هر چیز باید بدانید که هر چه آلودگی مدت زمان بیشتری روی فرش باشد، تمیز کردن آن کمی سخت و زمان بر خواهد بود. بنابراین به شدت توصیه می کنیم بعد از اطلاع از وجود آلودگی در سطح فرش به سرعت اقدام به تمیز کردن و حذف آلودگی نمایید تا فرش ساده تر و در کمترین زمان پاک شود، اما باید چند ترفند ساده با مواد در دسترس در منزل انجام دهید که عبارتند از؛
تمیز کردن فرش با بخار شو
 اولین قدم برای تمیز کردن فرش استفاده از دستگاه بخار شوی خانگی است، این دستگاه به سرعت تمام آلودگی ها را از سطح و عمق فرش دارد. بعد از استفاده از بخار شو مشاهده می کنید که ظاهر فرش شما چقدر زیباتر و براق تر شده است.
برای عملکرد بهتر بخار شو ابتدا مخزن را با آب ولرم پر کرده، سپس مقداری مایع شوینده که به بافت فرش ضرری نرساند به مخزن اضافه کنید. برای این کار می توانید از شامپو فرش کمک بگیرید. در مرحله بعد چند بار با جارو برقی سطح فرش را جارو کرده و سپس از بخارشو استفاده نمایید، برای خشک شدن سریع فرش و جلوگیری از بوی نامطبوع در زمان استفاده از بخار شو حتما درب و پنجره ها را باز نگه دارید.
تمیز کردن لبه فرش
 ترفند دیگری که برای تمیز و براق نگه داشتن فرش توصیه می کنیم، تمیز کردن لبه فرش است، در صورتی که به تمیزی لبه فرش دقت نداشته باشیم آلودگی و کثیفی فرش را بیشتر به نمایش می گذارد. برای تمیز کردن لبه فرش ابتدا پارچه ای روی قسمت های دیگر فرش پهن کنید تا آب به دیگر قسمت ها نرسد. سپس در یک ظرف پودر ماشین لباسشویی و آب را ترکیب و محلول را به کمک فرچه روی لبه فرش بکشید. به جای فرچه می توانید از یک پارچه سفید استفاده کنید و لبه های فرش را به آرامی تمیز کنید.

جارو کشیدن
آسان ترین روش برای تمیز و براق نگه داشتن فرش جارو کشیدن آن است، حدقل هفته ای سه بار روی فرش را به خوبی جارو بکشید تا آلودگی در سطح فرش نفوذ نکند. اگر کودکان خردسال در منزل دارید دفعات جارو کشیدن بیشتر می شود، هر چند به عقیده عده ای جارو کشیدن روشی ساده است، اما تاثیر زیادی در براق نشان دادن فرش دارد. 
نکته مهمی که در زمان جارو کشیدن باید به آن دقت داشته باشید، اثاثیه سنگین و بزرگی که روی فرش قرار دارد را حتما جابجا و زیر آن را جارو کنید، چون گردو غبار زیر این اشیاء فرش را قدیمی و کهنه نمایش می دهد.
شستن فرش
بهترین روش برای تمیز و براق نگه داشتن فرش شستن آن است. امکان دارد روش های متعددی را برای براق و تمیز نگه داشتن فرش انجام دهید، اما هیچ کدام تاثیر مثبتی نداشته باشد در این مواقع تنها روش شستن فرش می باشد. اگر خانواده شلوغی دارید سالی یکبار فرش ها را به قالیشویی ببرید. اما اگر خانه شما خلوت و کم جمعیت است هر 2 تا 3 سال یکبار فرش را به قالیشویی ببرید.

 از بین بردن لکه ها

 از مهمترین روش ها و ترفند ها برای تمیز و براق نگه داشتن فرش ماشینی از بین بردن لکه ها روی فرش است. در حقیقت لکه ها دشمن اصلی زیبایی و تمیزی الیاف فرش هستند، بنابراین روش های مختلفی برای از بین بردن لکه ها وجود دارد که نیازی به استفاده از مواد شیمیایی وجود ندارد.
جوش شیرین
از روش های موثر برای از بین بردن لکه روی فرش استفاده از جوش شیرین است، این ماده طبیعی همیشه در دسترس بوده و کمترین آسیب را به الیاف فرش می زند، کافیست به میزان مساوی جوش شیرین و سرکه سفید را ترکیب  و روی لکه بریزید، اجازه دهید این محلول 10 دقیقه روی لکه باقی بماند تا لکه از بین برود.
سرکه سفید
مزیت استفاده از مواد طبیعی برای تمیز و براق نگه داشتن فرش سرعت کافی در پاک کردن لکه و اثر آن است. اگر در منزل جوش شیرین ندارید کافیست کمی سرکه سفید را روی لکه ریخته و اجازه دهید تا لکه از روی الیاف پاک شود. سرکه سفید از تثبیت شدن لکه روی الیاف جلوگیری می کند، هر چند سرکه سفید بوی تندی دارد و امکان دارد چند ساعت این بو در خانه باشد، اما سرعت آن در حذف لکه شگفت انگیز است. برای رفع بوی تند سرکه حتما درب و پنجره ها را باز نگه دارید.
 حذف لکه های جامد روی فرش
دقت داشته باشید که لکه هایی مانند قهوه، چای و مایعات با سرکه و جوش شیرین پاک می شوند. اما برای لکه های جامد مانند آدامس و شمع چه ترفندی باید بکار برد؟ اصلا نگران نباشید برای حذف لکه آدامس کافیست یک قالب یخ را روی آدامس بکشید تا منجمد شود، سپس به کمک نوک چاقو تیز آن را از روی سطح فرش جدا کنید. اما برای حذف لکه پارافین ابتدا با کمک نوک چاقو پارافین را از روی سطح فرش جدا کرده و پارافین باقی مانده را به وسیله حرارت محو کنید. اما حرارت باید غیر مستقیم باشد، یک پارچه سفید را روی لکه پارافین گذاشته و به وسیله اتو یا سشوار آن را حرارت دهید تا از بین برود و به پشت پارچه بچسبد. به همین راحتی پارافین از سطح فرش جدا می شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *