فرش سجاده
خرداد
فرش سجاده

فرش سجاده


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش سجاده ای همان فرشی است که ما در اکثر مسجد ها و اماکن مذهبی میبینیم. این فرش شکل سجاده دارد و کل فضا را پوشش می‌دهد و به همین دلیل به آن فرش سجاده یا فرش مسجدی گفته می‌شود. اگر دوست دارید با انواع فرش سجاده ای آشنا شوید تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

فرش سجاده چطور فرشی است؟

در قدم اول بپردازیم به اینکه اصلا فرش سجاده چطور فرشی است؟

فرش سجاده به دلیل داشتن طرح محراب و سجاده نمازگزاران، به عنوان فرش سجاده یا فرش سجاده ای نام گزاری شده و دارای عرض کم است. به همین دلیل نیز کل فضای مسجد یا اماکن مذهبی را به راحتی پوشش می‌دهد. زیبایی و یکدست بودن فرش سجاده باعث محبوبیت آن در استفاده برای حسنیه ها، مساجد، نمازخانه ها و اماکن مذهبی شده است. امروزه در نمازخانه های ادارات و شرکت ها نیز از فرش سجاده ای استفاده می‌شود. فرش سجاده ای را گاهی با فرش مصلی یا مسجدی یکی می‌دانند اما آنها با یکدیگر متفاوت هستند. فرش مصلی در مصلی ها استفاده می‌شود و بزرگتر از فرش های سجاده هستند.

انواع فرش سجاده

مانند هر نوع فرش دیگری، فرش سجاده نیز دارای انواع مختلفی است تا شما بر طبق سلیقه و نیاز خود اقدام به خرید فرش سجاده کنید. فرش سجاده در تراکم و شانه متفاوت برای شما عزیزان تولید می‌شود که قیمت فرش سجاده بسته به الیاف مصرفی در بافت و تراکم و شانه فرش ، متفاوت است. به صورت کلی فرش سجاده از نظر طرح و نقش به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

فرش سجاده محرابی

این نوع فرش سجاده همانطور که نامش مشخص است شکل محراب مانند در مرکز آن وجود دارد. این محراب با نقوش اسلیمی مانند شمسه، گل و بوته تزیین شده است که به زیبایی فرش می‌افزاید. از فرش سجاده محرابی بیشتر در مساجد و نمازخانه ها استفاده می‌شود.

فرش سجاده تشریفاتی

این نوع فرش به دلیلی داشتن طرح های ساده و افشان، شبیه به فرش کناره می‎باشد. فرش سجاده تشریفاتی شامل طرح افشان از گل و بوته هاست و بیشتر در حسنیه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرش سجاده تشریفاتی جای مهر داشته و نظم خاصی به نمازگزاران می‌دهد.

فرش سجاده یکپارچه

این نوع فرش شبیه به فرش سجاده تشریفاتی است با این تفاوت که جای مهر نداشته و طرح و نقش آن بهم پیوسته است. به این صورت که هر طرح هر سجاده تکمیل کننده سجاده قبلی و بعدی است. از فرش سجاده یکپارچه بیشتر اماکن متبرکه ، امامزاده ها و حسنیه ها استفاده می‌شود. این نوع فرش بیشتر طرح شبیه به کاشی کاری دارد.

قیمت فرش سجاده

قیمت فرش سجاده مانند هر فرش دیگری به عوامل زیادی همچون الیاف فرش، شانه و تراکم فرش، طرح فرش و متراژ و ابعاد آن وابسته است. ما در مقاله ای درباره بهترین فرش ماشینی، بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه را به شما معرفی کردیم و شما میتوانید آن را مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی درباره فرش داشته باشید. اما هرچقدر تراکم و شانه فرش بیشتر باشد، فرش از لطافت و ظرافت بیشتری برخوردار است و به طبع آن قیمت فرش نیز بیشتر است. اگر شما فرش سجاده را از قصر فرش خریداری کنید، نسبت به بازار فرش حدود 20 الی 30% با قیمت بهتری خریداری کرده اید و از طرفی از مرغوب بودن مواد اولیه استفاده شده در بافت فرش نیز مطمئن هستید.

ابعاد فرش سجاده

سایز استاندارد هر سجاده از فرش سجاده 60 سانتی متر در عرض و 125 سانتی متر در ارتفاع است. به عبارتی ارتفاع فرش که 125 سانتی متر است ثابت و عرض آن بسته به متراژی که شما خریدای می‌کنید، متفاوت است. رول های آماده فرش سجاده معمولا 21 الی 25 متر است.

مزایای خرید فرش سجاده

دارای ابعاد و سایز متناسب با اماکن مذهبی است و نظم فوق العاده ای به فضا می‌دهد.
قابلیت مفروش کردن تمامی فضای کف مکان را دارد.
طرح و نقش متنوع و متناسب با فضای مذهبی دارد.
قبله را با کمک محراب و جای مهر به راحتی مشخص می‌کند.
باعث ایجاد نظم و یکپارچگی در صف های نماز می‌شود.
حمل و نصب و شستوشوی آن آسان است.
فضاهای کوچک نمازخانه ها و متراژ های کمتر از 6 متر را به راحتی پوشش می‌دهد.
امکان انتخاب طرح، رنگ و الیاف با توجه به درخواست شما عزیزان وجود دارد.

بهترین فرش سجاده کدام است؟

فرش سجاده در شانه های مختلفی مانند ۳۵۰، ۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰  تولید می‌شود. بالاتر خواندیم که هرچقدر تراکم و شانه فرش بیشتر باشد فرش ظریف تر است و به تبع آن ضخامت آن کمتر است. به همین دلیل فرش سجاده با تراکم 1500 شانه را به شما پیشنهاد نمی‎‌کنیم. از طرفی پایین بودن تراکم و شانه باعث کاهش دوام و طول عمر فرش می‌شود. پیشنهاد ما به شما فرش سجاده 700 شانه است. بهترین الیاف نیز در بافت فرش سجاده، الیاف اکرویلیک است که ظرافت و دوام بالایی دارد. فرش سجاده ساده و گل برجسته در بازار وجود دارد که شما طبق سلیقه خود می‌توانید، خریدای کنید. دقت کنید رنگ فرش سجاده به علت استفاده برای فضاهای مذهبی، رنگ هایی آرامش بخش است اما شما میتوانید طبق رنگ مورد پسند خود سفارش فرش سجاده بدهید. فرش سجاده را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید تا دوام و ماندگاری بالایی برای شما داشته باشد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *