چرا باید از برند فرش معتبر، فرش ماشینی خرید؟
اردیبهشت
چرا باید از برند فرش معتبر، فرش ماشینی خرید؟

چرا باید از برند فرش معتبر، فرش ماشینی خرید؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

افراد هوشمند که به دنبال کیفیت و ماندگاری فرش ماشینی هستند، برای خرید فرش ماشینی به سراغ برند های این زمینه می‌روند تا کیفیت فرشی که خریداری می‌کنند تضمینی باشد. اما تاثیر برند فرش برا کیفیت فرش چقدر است؟ چرا بهترین فرش ها متعلق به برند های مشهور هستند؟ چرا افراد متخصص خرید فرش از برند فرش را پیشنهاد می‌کنند؟و.... در این مقاله ما به پاسخ تمام این سوالات رسیده و با بهترین برندهای فرش ماشینی آشنا می‌شویم. پس با ما همراه باشید تا هنگام خرید فرش ماشینی در انبوهی از طرح و نقش گم نشده و ظاهر فرش ماشینی ، شما را گول نزند.
•    پس اگر می‌خواهید بهترین فرش ماشینی را برای خانه خود یا جهیزیه خود بخرید، 
•    اگر می‌خواهید در میان این همه طرح و برند فرش ، از بهترین ها خرید کنید،
•    اگر نمی‌خواهید هنگام خرید فرش ماشینی گول اصطلاحات تخصصی فروشنده ها را بخورید،
در بهترین جای ممکن هستید؛ زیرا قرار است به تمام این آگاهای ها و اطلاعات در این مقاله دست یابیم.

ما در مقاله های قبلی درباره بهترین فرش ماشینی و ویژگی هایی که یک فرش ماشینی باید داشته باشد تا ما از کیفیت آن مطمعن شویم، صحبت کرده ایم. پیشنهاد می‌کنم در کنار بحث امروز، آن مقاله را نیز مطالعه کنید تا هنگام خرید فرش ماشینی انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.
اما بریم سراغ نکات اصلی در رابطه با برند فرش :

نکته اول: به سراغ برند های متفرقه و بی سابقه نروید! 

صنعت فرش ماشینی ایران رشد زیادی داشته و فرش کاشان که به عنوان بهترین فرش ماشینی ایران شناخته می‌شود نیز رشد چشمگیری داشته است. همین رشد زیاد باعث ایجاد یک فضای رقابتی بین تولیدکنندگان فرش ماشینی شده است. فضای رقابتی موجود در بین تولیدکنندگان فرش ماشینی باعث شده که کارخانه های نوپا و کوچک از این بازار خارج شده و به فعالیت برای برند های بزرگ مشغول شوند. برند های مطرح فرش ماشینی با نظارت کامل به تولید فرش ماشینی در این کارخانه های کوچک می‌پردازند. اما هنوز هم کارخانه هایی هستند که بدون تجربه و با استفاده از مواد اولیه نامرغوب به فروش فرش ماشینی با کیفیت مانند فرش کاشان می‌پردازند. 
حتی شاید شما فرش 12 متری ارزان تر نسبت به برند فرش معتبر پیدا کنید اما قطعا کیفیت آن فرش ناچیز بوده و عمر زیادی برای شما نمی‌کند. شاید بگویید از کجا معلوم که برند های مطرح فرش ماشینی با کیفیت عرضه می‌کنند؟
بیایید با یک مثال باهم پیش برویم. برای تولید فرش 12 متری اکریلیک تولید کنندگان فرش مجبور هستند از الیاف اکریلیک مرغوب و هیت ست شده استفاده کنند. زیرا در غیر این صورت یک فرش پرزده را تولید می‌کنند که مشتری پس از کمی استفاده از آن مطلع می‌شود. حال این مشتری با ثبت نظر خود در سایت آن تولیدکننده و یا گفتن به نزدیکان و آشنایان، باعث رو شدن دست آن برند بی کیفیت می‌شود. 
البته ناگفته نماند که پرزدهی فرش ماشینی اکریلیکی تا یک هفته اول امری طبیعی است. اما اگر بیش تر از یک هفته فرش شما پرز داد، از الیاف های بی کیفیت برای بافت آن استفاده شده است.
اما از کجا بفهمیم این برند فرش ، برندی معتبر است؟ اگر قرار باشد ما بعد از استفاده از فرش ماشینی به کیفیت کار آن برند پی برید که برای ما سودی ندارد. یک راه حل ساده وجود دارد که به شما قبل از خرید فرش ماشینی با کیفیت کمک می‌کند. شما می‌توانید با توجه به نشان استاندارد برند فرش ، از کیفیت و اعتبار آن مطلع شویم. درست است که هزاران برند فرش در ایران وجود دارد اما تنها 50% از آنها نشان استاندارد فرش ماشینی را داشته و بقیه آنها فاقد این نشان هستند. 

نکته دوم: هیچ ارزانی بی حکمت نیست! 

گاها افراد به محض روبروی با یک تخفیف بزرگ، آن فرش را برای خرید انتخاب می‌کنند. اما بیاید قبل ار خرید کمی باهم گفتوگو کنیم. چرا باید فروشنده فرش ماشینی یک فرش را با 50% تخفیف به شما بفروشد. همه ما می‌دانیم که فروشندگان و تولیدکنندگان فرش ماشینی در قدم اول به میزان سود خود فکر می‌کنند. زیرا همین سود است که باعث روپا ماندن و رشد آنها می‌شود. حال چرا با وجود این اولویت یک فرش ماشینی را زی قیمت اصلی بفروش می‌رسانند؟ 
ممکن است این تخفیفات هنگفت به دلایل زیر باشد:
•    فرش ماشینی ته انباری شده و مدت زیادی مانده است.
•    فرش ماشینی دارای طرحی قدیمی و از مد افتاده باشد.
•    فرش ماشینی دارای عیب و ایراداتی باشد که باعث کم شدن عمر و زیبایی فرش می‌شود.
توجه به دلیل این تخفیفات و ارزانی ها وقتی مهم تر می‌شود که ما از یک مجتمع فروش فرش که خود عرضه کننده همه آن فرش ها نباشد، خرید کنیم. این دسته فروشنده ها باید فرش ماشینی را از تولیدکنندگان مختلف خریده و کمی سود نیز روی قیمت آنها اضافه کنند. حال اگر با 50% قیمت اصلی آن را می‌فروشند، حتما جای فکر دارد.

نکته سوم: مکان خرید فرش مهم است.

دو دسته فروشگاه برای خرید فرش ماشینی وجود دارد:
•    مجتمع های بزرگ فروش فرش
•    مغازه های فرش فروشی بنکداری (به سبک قدیم) 
اگر برای خرید فرش به هریک از این مکان ها سر زده باشید حتما حرف هایی درباره رقیب هایشان شنیده اید. برای مثال مجتمع های بزرگ فروش فرش، مغازه های فرش فروشی کوچک را متهم به موارد زیر می‌کند: 
•    تنوع طرح و رنگ زیادی ندارند.
•    گارانتی و خدمات پس از فروش ندارند. 
•    به دلیل کم بودن مشتری، آنها گران فروش هستند.
•    تعویض و پس دادن فرش در آنها ممکن نیست.
•    شما در کنار خرید فرش نمی‌توانید از رستوران ها و شهربازی برای کودکان خود نیز بهره مند باشید.
از طرف دیگر مغازه های فروش فرش نیز در رابطه با مجتمع های فروش فرش می‌گویند:
•    آنها گران فروش هستند چون باید هزینه زیاد جا و پرسنل خود را بپردازند.
•    خدماتی که ارائه می‌دهند نمایشی بوده و روی قیمت فرش کشیده می‌شود. 
•    با تبلبغات و صحبت های مختلف شما را گول می‌زنند و یک فرش بی کیفیت را به شما غالب می‌کنند.
•    تولیدکنندگان فرش ماشینی را استمثار می‌کنند.

حال شاید شما بپرسید کدام درست می‌گویند؟ ما باید ار کجا فرش ماشینی خریداری کنیم؟
اینکه کدام درست می‌گویند، قضیه بزرگ و درازی است. اما ما می‌توانیم با یک امتحان ساده بهترین آنها را انتخاب کنیم. به این صورت که قیمت فرش 12 متری اکریلیک 1200 شانه را از هر دو مکان بپرسیم. حال قیمت و ویژگی های هر دو فرش را باهم مقایسه کنید و بهترین آنها را انتخاب کنید. 

نکته چهارم: گارانتی فرش چقدر مهم است؟

چندسال اخیر بعضی از فروشندگان فرش ماشینی به خصوص هایپرها و مجتمع های بزرگ برای فرش های ماشینی خود گارانتی در نظر می‌گیرند. این برای ما که مشتری هستیم خیلی کاربردی و اطمینان بخش است. 
اگر قیمت فرش ماشینی با گارانتی و بدون گارانتی یکسان بود، حتما فرش ماشینی گارانتی دار را انتخاب کنید. 
اما اگر فرش ماشینی خود را با قیمت ارزان تر و از یک برند معتبر خریداری کردید، نگران نباشید زیرا برندهای مطرح فرش ماشینی برای تمامی فرش های خود گارانتی دارند. 
البته اگر فرش ماشینی اکریلیکی در شانه های مختلف مانند 700، 1000، 1200، 1500 بدون گارانتی نیز خریداری کردید، نگران نباشید. زیرا فرش ماشینی اکریلیکی به دلیل استفاده از الیاف باکیفیت و ماندگار به تنهایی بالای 10 سال عمر می‌کند.
دقت کنید گارانتی وقتی مفید است که شما برای آن نیازمند پرداخت هزینه بیشتر نباشید.

بهترین برندهای فرش ماشینی کدامند؟

تولیدکنندگان و برندهای زیادی در زمینه فرش ماشینی وجود دارد که گاها ما نام بعضی از آنها را نیز نشنیده ایم. تنها در شهر کاشان 700 کارخانه تولید کننده فرش کاشان با کیفیت وجود دارد. بعضی از این برندهای معتبر فروش فرش های خود را به بقیه برندها واگذار می‌کنند. جالب است بدانید کشور ما سالانه 350 میلیون دلار از صادرات فرش بدست می‌آورد. اما بهترین این برندها کدام است؟ 
با اینکه انتخاب بهترین ها میان این همه تولیدکننده فرش ماشینی با کیفیت سخت است اما ما نام چند برند فرش معتبر در زمینه فرش ماشینی را برایتان لیست کردیم: 
•    فرش الماس کویر (کرمان)
•    فرش خاطره (کاشان)
•    فرش زمرد مشهد (خراسان)
•    فرش ستاره کویر (یزد)
•    فرش ساوین (تهران)
•    فرش قیطران (کاشان)
•    فرش قالی سلیمان (اصفهان)
•    فرش مشهد اردهال (کاشان – مشهد اردهال)
•    فرش مشهد (خراسان)
•    فرش نگین مشهد (خراسان)

شما با خرید فرش ماشینی از یک برند فرش معتبر هیچ نگرانی بابت کیفیت فرش نداشته و می‌توانید سالیان سال از هزینه ای که پرداخته اید، راضی باشید.
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *