نقوش شاه عباسی فرش کاشان
فروردین
نقوش شاه عباسی فرش کاشان

نقوش شاه عباسی فرش کاشان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

از پر استفاده ترین طرح و نقش هایی که در بافت فرش کاشان استفاده شده است، نقوش شاه عباسی است. همه ما گل های شاه عباسی را در فرش های لاکی رنگ خانه پدربرزگانمان دیده ایم. اگر دوست دارید بدانید این گل های جذاب شاه عباسی چطور طراحی شده اند و چند مدل هستند، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. زیرا قرار است در ادامه به بررسی کامل نقوش شاه عباسی، تنوع آنها و ریشه شکل گیری آنها بپردازیم. گل شاه عباسی از دسته نقوش ختایی است. ریشه گل شاه عباسی همان گل نیلوفر آبی است که به صورت ساده شده از آن استفاده شده است. با گذشت زمان و رشد هنر ایرانی در دوره های مختلف، از گل شاه عباسی نمونه ها و انواع مختلف طراحی شد. 
دوره پر رنگی که اوج رشد هنر طراحی فرش بود، به زمان صفویه باز می‌گردد. همان گل های شاه عباسی فرش های خانه مادربزرگانمان از همین دوره است. 

انواع گل های شاه عباسی فرش کاشان

•    گل شاه عباسی افشان
•    گل شاه عباسی معمولی یا پیازی
•    گل‌های شاه عباسی ترکیبی

هر کدام از گل های شاه عباسی دارای گلبرگ هایی با طرح های حیوان دار، شکارگاهی، گلدار، نقوش برگی و ... و گاها ترکیبی از این طرح  و نقوش، هستند.
جالب است بدانید گل های شاه عباسی در فرهنگ ها و قوم های مختلف بومی سازی شده و گل شاه عباسی یک منطقه با دیگر مناطق تفاوت هایی دارد. 

گل شاه عباسی اصیل 

گل شاه عباسی اصیل قرینه بوده و نیمه راست آن با نیمه چپ آن بایکدیگر قرینه است.
اما امروزه در بعضی از فرش ها مانند فرش های تبریزی گل شاه عباسی متفاوتی استفاده می‌شود که زیبایی و نوآوری خاصی به فرش ها اضافه کند. این مدل گل های شاه عباسی ممکن است حالت قرینه نداشته باشند. البته گاها گل های شاه عباسی با برگ های شعله ای یا دم خروسی یا گل های دیگر ترکیب شده و سبک های جدیدی از نقوش شاه عباسی را به وجود می‌آورد. هرچقدر گل شاه عباسی ما پرکارتر باشد، تنوع رنگی آن بیشتر است و جذابیت و زیبایی بیشتری دارد. زیبایی گل های شاه عباسی بقدری است که با گذشت سالیان سال هنور هم در طراحی فرش های ایرانی کاربرد داشته و جز پرفروش ترین طرح فرش ها در بازار داخلی و خارجی است. 


 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید