فرش گل برجسته بخریم یا نه؟
خرداد
فرش گل برجسته بخریم یا نه؟

فرش گل برجسته بخریم یا نه؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

از قدیم الایام تا به امروز فرش یک جزء جدا نشدنی از خانه های ایرانی بوده و هست. انواع مختلف فرش مانند قالی، قالیچه، فرش ماشینی و فرش دستبافت در طرح ها و رنگ های مختلف تولید شده و همیشه طرفداران زیادی داشته است. از آنجایی که ایران قلب فرش جهان است و مردم ایرانی از خلاقیت و پشتکار بسیار بالایی برخوردار هستند، نوع های جدیدی از فرش ماشینی و دستبافت را تولید کرده و به بازارهای جهانی و داخلی عرضه می‌کنند. یکی از این پیشرفت ها فرش ماشینی گل برجسته است که اولین بار در ایران تولید شده و از زیباترین و جذاب ترین فرش ها شناخته می‌شوند. امروز قرار است فرش ماشینی گل برجسته را مورد بررسی قرار دهیم و معایب و مزایای خرید فرش گل برجسته را باهم برسی کنیم. پس با ما همراه باشید تا به یک متخصص فرش ماشینی گل برجسته تبدیل شوید.

فرش گل برجسته چه نوع فرشی است؟ 

فرش های گل برجسته با استفاده از دو الیاف مختلف اکریلیک هیت ست و هایبالک هیت ست بافته می‌شود. با استفاده از این دو الیاف در کنارهم و انجام عملیات خاص روی آنها فرش گل برجسته تولید می‌شود. فرش گل برجسته مانند فرش ماشینی معمولی در انواع مختلف 6،9 و 12 و در ابعاد کوچکتر مانند تابلو فرش یا گلیم فرش نیز تولید می‌شود.
جالب است بدانید تنها تولیدکنندگان معدودی توانایی تولید فرش گل برجسته را داشته و این فرش های زیبا را به بازار فرش ایران و خارج عرضه می‌کنند. 
آهار زنی فرش گل برجسته با فرش ماشینی عادی متفاوت بوده و به صورت یک دست انجام می‌شود. فرش های گل برجسته از شانه و تراکم بالایی برخوردار بوده و از الیاف و نخ خاب نازک برای تولید آن استفاده می‌شود. 

چطور برجستگی های فرش ایجاد می‌شود؟ 

ارتفاع الیاف قسمت برجسته فرش بین 7 تا 9 میلی متر بوده و قسمت مسطح و تو رفته فرش گل برجسته دارای ارتفاع 6 الی 8 میلی متر است. همین کوتاهی و بلندی ها در کنار استفاده از دو نوع الیاف اکریلیک و هایبالک باعث تولید فرش گل برجسته می‌شود.
همانطور که می‌دانیم شانه و تراکم بالای فرش باعث زیباتر شده طرح و نقش فرش می‌شود و شانه و تراکم بالای فرش گل برجسته باعث خاص شدن و جذابیت فرش گل برجسته می‌شود. 

انواع طرح فرش گل برجسته 

فرش گل برجسته مانند دیگر فرش ها دارای دو نوع طرح سنتی و مدرن است. امروزه فرش های افشان و فرش های طرح مدرن دارای محبوبیت و شهرت بیشتری بوده و سفارش بیشتری برای آن وجود دارد. به همین خاطر فرش گل برجسته طرح مدرن و امروزی در بازار بیشتر از طرح سنتی وجود دارد.

فرش گل برجسته چطور تولید می‌شود؟
فرش گل برجسته مانند فرش ماشینی عادی تولید می‌شود و تنها تفاوت آنها با یکدیگر در استفاده از دو نوع الیاف گفته شده است. بعد از اینکه فرش ماشینی چل برجسته بافته شد و از دستگاه جدا شد، هیچ برجستگی و پشتی و بلندی روی فرش وجود ندارد. اما به محض آهار زنی فرش تمام برجستگی ها و زیبایی های فرش نمایان می‌شود. 
در مرحله آهار زنی است که فرش ماشینی تحت فشار حرارت زیادی قرار می‌گیرد و مستحکم و استوار می‌شود. با فشار و حرارت وارد شده به فرش ماشینی، الیاف هایبالک که در بافت زمینه فرش استفاده شده، آب شده و الیاف اکریلیک که در بافت گل ها و طرح های فرش استفاده شده، بالاتر قرار می‌گیرد. به همین صورت فرش گل برجسته تولید می‌شود.

مزایای خرید فرش گل برجسته

•    اولین مزیت فرش های گل برجسته ، زیبایی بی نظیر آنهاست. شما با داشتن فرش گل برجسته ، دکوراسیونی خاص و جذاب را برای خانه خود می‌سازید.
•    فرش گل برجسته در انواع طرح و رنگ بسیار متفاوت وجود دارد. شما با هر فرهنگ و سلیقه ای که باشید و هر دکوراسیونی که داشته باشید می‌توانید از میان فرش های گل برجسته فرش ، مورد علاقه خود را بیابید.
•    از بهترین الیاف ها برای بافت و تولید فرش گل برجسته استفاده می‌شود که باعث ماندگاری و طول عمر بالای این فرش ها برای شما می‌شود.
•    با شستوشو زیاد از کیفیت فرش گل برجسته کاسته نشده و زیبایی و جذابیت آن دائمی خواهد بود.
•    شانه و تراکم بالایی فرش گل برجسته باعث بالاتر رفتن لطافت و ظرافت فرش می‌شود. برای مثال فرش های گل برجسته 1200 شانه شباهت بسیار زیادی به فرش های دستبافت گل برجسته دارد. 

معایب خرید فرش گل برجسته 

مانند تمام فرش ها و کالاها، فرش گل برجسته نیز معایبی داشته و با گذر زمان آنها را نشان می‌دهد. 
•    اولین عیب فرش های گل بجسته همان مزیت و زیبایی آن است! بالا و پایین بودن سطح فرش و ناهمسانی آن یک عیب برای این فرش بشمار می‌رود. درست است که این برجستگی ها بسیار زیبا است اما موقع تمیز کردن و جارو زدن فرش بسیار چالش برانگیز است. گرد و غبار و آلودگی ها و اشغال های ریز در قسمت های تو رفته فرش، قایم شده و تمیز کردن فرش را برای ما سخت می‌کند.
•    اگر به تمیزی فرش گل برجسته رسیدگی نکنید، ممکن است فرش شما کپک بزند! بله درست خوانید کپک. به علت ماندن خرده غذا ها و اشغال ها این احتمابل وجود دارد. بهتر است زود به زود فرش گل برجسته خود را تمیز کرده و جارو بزنید. 
•    از آنجایی که تمیز کردن فرش گل برجسته سخت است بهتر است در مکان های پررفت و آمد و پرتردد آن را پهن نکنید.

قیمت فرش گل برجسته چقدر است؟

فرش های گل برجسته به علت دارا بودن از بهترین الیاف ها و زیبای محصور کننده، شانه و تراکم بالا و طرح زیبا، دارای قیمت بیشتری نسبت به فرش های دیگر است. البته کیفیت و ماندگاری این نوع فرش ها بسیار بیشتر از بقیه انواع فرش ماشینی است.

بهتر است فرش گل برجسته را برای سالن پذیرایی خود خریداریک نید تا هم زیبایی زیادی به خانه خود بخشیده باشید و هم زیاد دغدغه تمیز کردن فرش و جارو زدن آن را نداشته باشید. قطعا اگر شما با توجه به موارد گفته شده، اقدام به خرید فرش گل برجسته کنید، خرید رضایت بخش و ماندگاری خواهید داشت. اگر می‌خواهید فرش ماشینی خاص و جذابی را داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از فرش های گل برجسته استفاده کنید. حتما عاشق آن خواهید شد.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *