بهترین راه برای تمیز کردن فرش های سفید
مرداد
بهترین راه برای تمیز کردن فرش های سفید

بهترین راه برای تمیز کردن فرش های سفید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

از جذاب ترین و روشن ترین رنگ فرش ، فرش سفید و کرمه که خیلی تو روشنایی خونه ما تاثیرگزاره. اما چیزی که بعد از شنیدن اسم فرش سفید تو ذهن ما میاد، کثیفی فرش و چطوری تمیز نگه داشتنشه. برخلاف باورهای مردم، اگه روی فرش سفید یا کرم لک ایجاد نشه، کثیفی و گرد وغبار رو خیلی کمتر از فرش ماشینی تیره نشون می‌دهند. اما امان از روزی که لکه روی اونها بیوفته، همه توجه مارو به سمت خودش جلب میکنه. تو صحبت امروزمون میخوایم راجب از بین بردن لکه ها و کثیفی های فرش سفید به بهترین روش، حرف بزنیم. پس اگه فرش خونتون سفید یا کرم رنگ روشنه و یا علاقه زیادی به خرید فرش ماشینی رنگ روشن یا سفید دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید که قراره کلی اطلاعات مفید دستتون رو بگیره.

با لکه مایعات روی فرش سفید چیکار کنیم؟

اگه مایعات مثل چایی، قهوه، آب میوه و.... باعث ایجاد لکه روی فرش سفید شما شد، راه حل های زیر پیش روی شماست:
•    از یک حوله سفید رنگ استفاده کنید و اونو روی لکه فشار بدید تا مایع ریخته شده رو جذب کنه. دقت کنید که به هیچ وجه دستمال رو روی لکه نکشید و دقیقا سرجای خودش فشار بدید. چون باعث پخش شدن لکه و ایجاد لکه بزرگتر میشه. 

•    راه حل دوم استفاده از محلول آب و سرکه سفیده. 
سرکه سفید یک پاک کننده قوی برای لکه های روی فرشه. حالا اگه مقداری از اونو با آب مخلوط کنید و روی لکه اسپری کنید متوجه میشید که کم کم لکه روی فرش درحال محو شدنه.
این محلول برای لکه هایی که تو آب حل میشند مثل مایعات مختلف کارسازه و برای لکه های خونی کاربردی نیست.

•    برای از بین بردن لکه های خونی یا لکه هایی که با محلول های قبلی پاک نمیشند، از محلول آمونیاک استفاده  کنید.
یک قاشق چایی خوری آمونیاک رو با یک فنجان آب مخلوط کنید و به لکه مورد نظر اسپری کنید. حالا باید اسفنج اونو مالش بدید و بعد با یک حوله خشک پاکش کنید. 
قبل از استفاده این محلول برای لکه های خونی، لکه رو با آب سرد بشورید و بعد محلول رو اسپری کنید تا بهتر لکه پاک بشه. 

با لکه های چربی روی فرش سفید چیکار کنیم؟

اگه فرش سفید یا کرم شما تو آشپزخونه پهن باشه، حتما بیشتر از بقیه افراد با لکه های روغنی فرش روبرو میشید. حالا چطوری از بین ببریمشون؟
با استفاده از یک حوله کاغذی و اتو. به این صورت که شما حوله کاغذی رو روی لکه قرار میدهید و اتو میکشید. با حرارت اتو لکه از روی فرش بلند شده و به حوله منتقل میشه. بعد از پاک شدن لکه اگه فرشتون تمیزه با استفاده از آب و مایع ظرفشویی و در غیر این صورت عمیق تر و بهتر، بشورید.

با لکه های چسبی یا چسب های ریخته شده روی فرش سفید چیکار کنیم؟
یک گلوله پنبه بردارید و به الکل آغشته کنید و روی لکه یا چسب ریخته شده فشار بدید و به آرومی بکشید. کم کم چسب ها از روی فرش جدا میشه. این کار رو اینقدر ادامه بدید تا فرش مثل روز اولش بشه و هیچ اثری از لکه روی فرش سفیدتون نمونه.

با وکس یا آدامس چسبیده شده به فرش سفید ، چیکار کنیم؟
اگه بچه کوچک تو خونه داشه باشید، حتما با چسبیدن آدامس به فرش یا لباس ها روبرو شدید. برای از بین بردن این مدل لکه ها ما نیاز به یخ داریم. یک تیکه بزرگ یخ که کاملا لکه رو بپوشاند، روی لکه قرار می‌دهیم. حدودا 20 دقیقه باید یخ روی لکه نگه داشته بشه. بعد از 20 دقیقه با پشت چاقو و یا یک لبه تیز قسمت های آدامس رو از روی فرش بردارید. اون بخش های کوچک تر لکه که هنوز روی فرشه رو کم کم با استفاده از یک قاشق بردارید. آنقدر یخ قرار بدهید و این عمل رو تکرار کنید تا آدامس ها کامل از روی فرش برداشته بشه. اگر جای لکه همچنان باقی موند کافیه از تکنیک حوله کاغذی و اتو استفاده کنید و جای لکه رو هم کامل از بین ببرید.

با لکه ادرار حیوانات یا فرزندمان روی فرش سفید چیکار کنیم؟
اگه حیوان خانگی داشته باشید و یا فرزند خردسالی داشته باشید، این یکی از چالش برانگیز ترین اتفاقاتی هست که جدای لکه، بوی بدی هم ایجاد میکنه. حالا چطور میشه این مدل لکه هارو از روی فرش سفیدمون از بین ببریم؟ 
هر مشکلی رو اگه با راه درستش پیش بریم خیلی زودتر حل میشه. حالا اینجاهم ما از محلول آب و سرکه سفید استفاده می‌کنیم. به صورت اسپری روی لکه بپاشید و یا یک دستمال رو به محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید. بعد از اینکه لکه از بین رفت و خشک شد، از محلول مواد شوینده و آب استفاده کنید و روی لکه بریزید تا کامل لکه از بین بره. حالا با یک اسفنج لکه رو پاک کنید و آبکشی کنید و کامل خشک کنید.  دقت کنید که فرش کامل خشک بشه و رطوبت داخل فرش نمونه چون باعث پوسیدگی فرش شما میشه. خب حالا که با راه حل های از بین بردن لکه های فرش سفید آشنا شدیم، بهتره با تکنیک هایی که باعث مراقبت بیشتر از فرش سفید میشه، آشنا میشیم. 
•    زیاد جارو برقی بکشید.
فرش سفید بیشتر از بقیه فرش ها در معرض کثیف شده. حالا بهتره ما قبل از اینکه لکه ها و کثیفی ها تو فرش فشرده بشه، فرش رو جارو برقی بکشید تا اون گرد وغبار یا کثیفی از بین بره.
در هفته یک الی دو بار جارو برقی بکشید. البته اگر حیوان خونگی یا فرزند خردسال دارید، به مراتب بیشتر باید جارو برقی بکشید.
از جارو برقی های با کیفیت که مکش بالایی در جذب گرد و غبار دارند استفاده کنید. حتما هراز چند گاهی کیسه جارو برقی رو تمیز کنید  و فیلتر آن راهم تعویض کنید تا جارو برقی در بهترین حالت خود برای تمیز کردن فرش سفید شما باشه.
•    با کفش روی فرش سفید راه نروید.
به هیچ وجه با کفش بیرون روی فرشتون راه نروید. حتی سعی کنید تو خونه از دمپایی یا جوراب استفاده کنید زیرا پای برهنه به خودی خود چربی داره و به مرور زمان باعث ایجاد لکه روی فرش سفید میشه.
از مهمانانتون هم بخواید کفش هاشونو دربیارند و براشون دمپایی قرار بدهید. اگر چنین امکانی وجود نداره، یه پادری جلوی در قرار بدید و ازشون بخواید قبل از اومدن روی فرش، کف کفش هاشونو تمیز کنند. 
•    پنجه حیواناتتون رو قبل از ورود به خونه تمیز کنید.
قبل از اینکه حیوان خونگیتون وارد خونه بشه، بهتره پنجه هاش رو با استفاده از یک حوله یا دستمال تمیز کنید تا کثیفی های بیرون روی فرش شما نره. ممکنه اوایل حیوان خونگی شما از اینکار خوشش نیاد اما به مرور زمان یاد میگیره که قبل از ورود به خونه پنجه هاشو رو تمیز کنه. با رعایت مواردی که گفتیم و استفاده از روش ها برای از بین بردن لکه ها و کثیفی های فرش، فرش سفید شما بیشتر تمیز میمونه و عمر بیشتری برای شما میکنه. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *