بهترین روش ست کردن پارکت و فرش
فروردین
بهترین روش ست کردن پارکت و فرش

بهترین روش ست کردن پارکت و فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

شاید شما هم تا به حال فکر جذاب کردن دکوراسیون خانه خود با استفاده از پارکت چوبی باشید و دلتان بخواهد هرچه زودتر اقدام کنید! خب حقیقا  کفپوش و پارکت های چوبی برای همه افراد جذاب و خاص است. زیرا حس طبیعت را به فضا اضافه می‌کند. از طرفی فواید زیاد دیگری نیز دارد که افراد را به خود جذب می‌کند. 
چالش عظیمی که بعد از پارکت کردن زمین خانه خود دارید، ست کردن وسایل خانه مانند مبلمان، پرده ها، فرش و... است. اگر قبل از انتخاب پارکت خود به این موارد دقت نکنید، مجبور می‌شوید هزینه بالایی برای تنظیم و ست کردن دکوراسیون خانه خود بپردازید. 
اما اگر شما با اصول و قاعده ست کردن فرش ماشینی با پارکت چوبی، مبلمان و پارکت چوبی و... آشنا باشید، دیگر دغدغع تعویض هیچ یک از آنها را نداشته و از پارکت جدید خود در کنار همان وسایل قبلی نهایت لذت را می‌برید. 
ما در ادامه به شما اصول ست کردن پارکت چوبی و فرش را آموزش می‌دهیم تا بتوانید جذاب ترین دکوراسیون را برای خانه خود فراهم کنید. بدون هیچ خرج اضافه ای! پس با ما همراه باشید. 

چرا در کنار پارکت چوبی باید از فرش نیز استفاده شود؟

با اضافه کردن پارکت چوبی به خانه آنقدر محیط جذاب تر و دلنشین تر می‌شود که دیگر کمتر کسی احساس نیاز به فرش را می‌کند. از طرفی تمامی طراحان داخلی نیز در رابطه با پارکت چوبی این استدلال را دارند که هرچه بیشتر پارکت چوبی مشخص باشد، فضا جذاب تر است. 
پس فرش کجای این ماجرا جای دارد؟ اصلا استفاده از فرش برروی پارکت چوبی مناسب است؟
•    طراحان دکوراسیون داخلی بر این باورند که استفاده از فرش برروی پارکت چوبی باعث ایجاد نقطه جذاب با رنگ و بافت متفاوت شده و به شما این امکان را می‌دهد تا مبلمان خود را به هر شکل و صورتی که دوست دارید، گرد هم آورید. 

•    از طرفی فرش ها می‌توانند مرز بین فضاهای مختلف را برروی پارکت چوبی مشخص کنند. 

•    اگر دوست داشته باشید با پای برهنه در خانه خود قدم بزنید، فرقی نمی‌کند کف خانه شما سرامیک باشد با کفپوش چوبی، در هر صورت راه رفتن بدون فرش برایتان دشوار و خسته کننده خواهد بود. 

•    فرش ها میتوانند محافظ خوبی برای پارکت شما باشند.  درست است که پارکت های چوبی مقاومت بالایی دارند، اما استفاده از فرش در موقعیت هایی مانند آشپزخانه، زیر میز ناهار خوری یا قهوه خوری، سالن پذیرایی و ... احتمال ریختن چایی یا مواد داغ را برروی کفپوش کاهش داده و از وارد شدن ضربه مانند ضربه پاشه کفش ها به پارکت جلوگیری می‌کند. 
پس شما با استفاده از فرش در کنار جذابیت بیشتری که به پارکت چوبی می‌بخشید، باعث محافظت از آن هم می‌شوید.

parquet

محیط هایی که حتما باید در کنار پارکت چوبی، فرش داشته باشند:
بسته به فضایی که قصد خرید فرش کاشان برای آن را دارید، انتخاب شما متغیر خواهد بود: 
-  برای نشیمن و استراحت خود  باید بدانید استفاده از فرش ماشینی نه تنها به مرزبندی فضا کمک می‌کند، بلکه نشستن و راه رفتن در این فضا را برای شما راحت تر نیز می‌کند. پس استفاده از فرش در اتاق نشیمنی که پارکت چوبی شده، یک انتخاب هوشمندانه است. 

-   برای اتاق خواب باید بدانید که جدایی از راحتی که فرش برای شما فراهم می‌کند، صمیمت و گرمای بیشتری نیز در اتاق بوجود می‌آورد. 
جالب است بدانید طرح و رنگ فرش اتاق خواب شما بر آرامش شما، کیفیت خواب شما و انگیزه و انرژی شما تاثیرگزار است. پس استفاده از کفپوش به تنهایی در اتاق خواب یک انتخاب اشتباه است. 
-   برای آشپزخانه باید بدانید که ریختن مواد داغ میتواند کفپوش چوبی شما را کامل خراب کند. پس استفاده از یک فرش مناسب از ریختن مواد داغ برروی کفپوش جلوگیری کرده و محافظت خوبی از پارکت شما می‌کند.

-  برای مکان های پرتردد و پر رفت و آمد باید بدانید که کفپوش های چوبی دارای مقاومت بالایی هستند. اما در صورت سایش و پاخوری بالا وضعیت بدی پیدا خواهند کرد و شما مجبور می‌شوید روکش ها و گاها خود تخته های چوبی را تعویض کنید. اما در صورت استفاده از یک فرش از رسیدن این آسیب ها به پارکت خود جلوگیری کرده و نیازی به پرداخت هزینه های بالای تعمیر کفپوش ندارید. 

ست کردن کفپوش چوبی و فرش

تا اینجا متوجه شدیم که اهمیت استفاده از فرش بروری پارکت چوبی چقدر زیاد است و چه فوایدی برای ما دارد. حالا نوبت انتخاب و ست کردن فرش با کفپوش چوبی است. 
هنگام خرید بهترین فرش ماشینی مناسب پارکت چوبی باید موارد زیر را بررسی کنید:
جنس فرش
جنس فرش شما در طول عمر فرش تاثیر زیادی دارد. امروزه بهترین فرش های ماشینی با الیاف اکریلیک بافته می‌شود. پس هنگام خرید فرش دقت کنید فرش ماشینی اکریلیکی خریداری کنید. 
رنگ فرش
در ساخت یک ترکیب جذاب از پارکت چوبی و فرش، مهم ترین عنصر رنگ فرش است. برای اینکه بتوانید در کوتاه ترین زمان بهترین انتخاب را داشته باشید، با استفاده از تن رنگی پارکت چوبی، بهترین رنگ فرش را انتخاب می‌کنیم: 
پارکت چوب طبیعی
این سبک پارکت دارای تن های چوبی از قهوه ای و قهوه ای روشن تا عسلی، کهربایی و زرد تیره است. این مدل رنگ ها به رنگ های گرم و عمیق نیاز دارند مانند:  
1.    تمام سایه های قهوه ای
2.    بژ یا کرم
3.    آبی دریایی
4.    زمردی

پارکت چوبی روشن
این مدل پارکت ها می‌توانند فضا را برای ما دلبازتر، شاداب تر و روشن تر کنند. تن های چوب سردتر و خاکستری به این پالت رنگی مربوط می‌شود. برای چنین رنگ هایی، رنگ فرش های زیر کاربردی است: 
1.    خاکستری روشن و تیره – مروارید، دودی
2.    سفید
3.    نارنجی روشن
4.    آبی کمرنگ
5.    بورگوندی
6.    قرمز و قرمز مایل به قرمز
7.    قهوه ای تیره

parquet

پارکت چوبی تیره
پارکت های رنگ تیره فضا را گرم می‌کنند. پس ما باید با یک فرش ماشینی رنگ روشن از تیره شن فضا جلوگیری کنیم. رنگ های زیر برای فرش ماشینی روی پارکت چوبی تیره مناسب است: 
1.    خاکستری کم رنگ
2.    سفید دودی
3.    بژ
4.    آبی آسمانی
5.    قرمز و سفید

طرح فرش و پارکت چوبی

طرح فرش ماشینی بر روی پارکت چوبی تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی دارد. اگر بافت پارکت چوبی برجسته باشد، فرش شلوغ باعث اختلال بصری در فضا می‌شود. گزینه بهتر این است که یک طرح ساده برای فرش انتخاب کنید و یا فرش را عمود بر بافت پارکت چوبی پهن کنید تا کنتراست واضحی داشته باشد.

چطور از پارکت چوبی و فرش محافظت کنیم؟
نکته مهمی که باید درباره فرش روی پارکت چوبی خود بدانید این است که هر فرشی را نمیتوان برروی کفپوش های چوبی پهن کرد. قبل از انتخاب فرش باید از لحاظ های مختلف آن را برسی کنید. مانند: 
از پایداری و ثبات رنگ فرش خود مطمعن شوید
اگر فرش شما رنگ بدهد، باعث ایجاد لکه های ثابت و آسیب زایی به پارکت چوبی شما می‌شود که قابل پاک کردن نیست. برای جلوگیری از این اتفاق قبل از انتخاب فرش یک پارچه نازک را برروی گوشه ای از فرش خود مالش دهید تا مطعمن شوید فرش رنگ نمی‌دهد.
چوب تنفس می‌کند
پس سعی کنید فرش هایی را انتخاب کنید که تنفس پذیر باشد. اگر تهویه چوب زیر فرش به خوبی انجام شود، دوام طولانی چوب بالا رفته و باعث حذف موثر گرما، رطوبت و گاز می‌شود.
به نوع رنگ پارکت خود توجه کنید
برخی از رنگ ها دربرابر نور خورشید محو می‌شوند. وقتی فرش را برروی چنین پارکتی پهن کنید، بعد از 2 الی 3 سال فرش شما تیره شده و رنگ به خود گرفته است. پس حتما مطمعن شوید پارکت چوبی شما دربرابر اشعه ماوراء مقاوم است.

سخن آخر
انتخاب فرش مناسب برروی پارکت های چوبی فضایی کلاسیک و جذاب را برای ما فراهم می‌کند که نه تنها از لحاظ مالی به ما کمک شایانی می‌کند بلکه در روحیه و حس و حال ما نیز موثر است. مشروط به این شرط که رنگ و طرح  فرش را مناسب با کفپوش خود انتخاب کرده باشیم که در این باره مفصل برایتان توضیح دادیم. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید