روش های صحیح انتخاب ابعاد فرش 
مرداد
روش های صحیح انتخاب ابعاد فرش 

روش های صحیح انتخاب ابعاد فرش 


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 یکی از ارکان اساسی و مهم هر خانه ایرانی که بدون آن نمی توان اصلا فضای منازل ایرانی را تصور کرد فرش است، فرش ایرانی دارای یک پشتوانه قدیمی و با سابقه ای طولانی است. استفاده از فرش ماشینی در دکوراسیون منازل دارای قواعد خاص و منحصر به فرد خود می باشد و در صورتیکه از فرش با اصول و قواعد خاصی در دکوراسیون استفاده نشود، فرش ترکیب زیبای خود را از دست می دهد و ترکیب دکوراسیون از بین می رود، با ما همراه باشید تا روش های صحیح انتخاب ابعاد فرش را معرفی کنیم.

اهمیت اندازه فرش :

در طی سال ها ی اخیر فرش کاربرد اصلی خود را از دست داده است، در گذشته از فرش برای گرم شدن منازل ،نشستن و پوشش کل خانه استفاده می شد.اما در حال حاضر از فرش به عنوان یک وسیله تزیینی در دکوراسیون منازل استفاده می شود.و همین امر موجب شده تا نقش زیبای فرش در دکوراسیون منازل بیشتر مود توجه و استفاده قرار بگیرد. مهمترین عامل در جلوه بصری فرش، اندازه آن است.و استفاده از فرش مناسب و در اندازه های مناسب موجب زیباتر نشان دادن و حتی منظم نشان دادن دکوراسیون می شود.

دقت در خرید فرش و ابعاد آن :

اگر قصد خرید فرش را دارید قبل از هر اقدامی باید دقت زیادی به نحوه چیدمان و رنگ مبل ها و همینطور ارتفاع کف اتاق تا سقف و رنگ پرده ها و... داشته باشید.زیرا نحوه چیدمان مبل ها روی زیبایی فرش تاثیر بسزایی دارد. در ادامه به اهمیت اندازه مناسب فرش با فضا می پردازیم.
 فرش و چیدمان مبل:
اندازه فرش مناسب با فضای منزل بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کنید. شما در زمان انتخاب فرش باید دقت زیادی داشته باشید، و این نکته را اصلا فراموش نکنید که فرش آنقدر بزرگ است که مبل ها روی آن چیده می شود و نه آنقدر بزرگ که در کنار دیوار جمع شود.

فرش و چیدمان دکوراسیون :

در زمان انتخاب فرش و ابعاد آن باید به چگونگی چیدمان دکوراسیون داخلی باید دقت زیادی داشته باشید.و در صورتی که فرش با رنگ و ابعاد مناسب انتخاب شود، برای فضا سازی بهترین ابزار خواهد بود و با استفاده از ابعاد مناسب و رنگ های مناسب فرش می توانید فضاهای متفاوت را به شکلی پرشکوه و زیبا جداسازی نمایید.

عوامل تاثیرگذار بر ابعاد فرش : 

فضا:
عوامل زیادی بر ابعاد فرش تاثیر می گذارد، ازجمله شکل و فضای مورد نظری که قصد داریم آن را با فرش پوشش دهیم، این فضا ممکن است مربع، مستطیل و یا زاویه باشد.
سبک دکوراسیون:
 در استفاده از فرش و انتخاب ابعاد آن می توان به نوع کاربرد فضا و سبک دکوراسیون اشاره کرد، فرش ممکن است در اتاق خواب، اتاق کودک،آشپزخانه، راهرو و...مورد استفاده قرار بگیرد و در هر جایی که استفاده می شود خصوصیات خاص خود را دارد.
چرا انتخاب فرش بزرگ اشتباه است ؟
نکته جالبی که باید به آن دقت داشته باشید این است که فرش نباید زیاد بزرگ انتخاب شود و انتخاب فرش 12 متری برای اتاق 12 متری کاملا اشتباه می باشد. چون در چیدمان مبل ها باید پایه های جلویی مبل باید روی فرش قرار بگیرد و این موضوع باعث می شود که یک ارتباط درست بین فرش و مبل ایجاد می شود.همچنین از سر خوردن و گیر کردن پا به فرش جلوگیری می کند.
در چه فضایی از فرش بزرگ استفاده شود ؟
فرش بزرگ معمولا برای فضای بزرگ و سالن پذیرایی پیشنهاد می شود.در سالن پذیرایی می توان از چند تخته فرش بزرگ استفاده کرد. در سالن پذیرایی توصیه می شود که قسمتی از مبلمان روی فرش قرار بگیرد و فضای بین فرش ها به اندازه عبور  در نظر گرفته شود و بهترین فرش در سالن فرشی است که از دیوار 20 سانتی متر فاصله داشته باشد.

 ابعاد فرش مناسب برای اتاق خواب :

در انتخاب فرش اتاق خواب باید دقت داشته باشید و فرش را طوری انتخاب نمایید که حداقل قسمتی از تخت روی فرش قرار بگیرد.انتخاب این ابعاد دارای دو حسن است، نکته اول اینکه فرش از حرکت تخت جلوگیری می کند.و نکته دوم اینکه سطح کف اتاق خواب که سرد است با فرش پوشش داده می شود.در انتخاب فرش اتاق خواب و ابعاد آن دقت زیادی داشته باشید و به نکات ریز دکوراسیون حتما دقت داشته باشید .بهترین فرش برای اتاق خواب فرشی است که کاملا به دیورا نچسبد و این اصل کلی را در انتخاب فرش اتاق خواب به یاد داشته باشید که فرش اتاق خواب باید 12 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد .

ابعاد فرش مناسب برای آشپزخانه :

 با توجه به اینکه آشپزخانه در منزل دارای اهمیت خاصی است قطعا فرش آشپزخانه نیز بسیار مهم و با اهمیت است.معمولا خانواده ها کف آشپزخانه را با فرش پوشش می دهند. برای انتخاب فرش آشپزخانه توصیه می شود که حتما از فرش ماشینی استفاده شود.فرش طوری انتخاب شود که اگر میز غذاخوری در آشپزخانه استفاده می شود، حتما میز و صندلی روی فرش قرار بگیرد. اگر فضای آشپزخانه مستطیل است توصیه می شود فرش طوری انتخاب شود که فضا را پوشش دهد و فقط 10 سانتی متر از کابینت ها فاصله داشته باشد.هر چند این نکات قرار دادی است و بسته به فضا و فرم آشپزخانه یک فرش دایره نیز می تواند فضای آشپزخانه را زیباتر نماید.و در آشپزخانه به ندرت از ابعاد و فرش های استاندارد استفاده می شود.
 سایز فرش برای فضای ناهار خوری :
اگر یک فرش با ابعاد و سایز مناسب انتخاب نمایید، فضای غذاخوری کاملا نزدیک به آشپزخانه می شود و از آشپزخانه و نشیمن تفکیک می شود و کاملا یک فضای دنج و خانوادگی را به وجود می آورد.برای داشتن بهترین فضا برای میز و صندلی ناهار خوری توصیه می کنم که میز و صندلی روی فرش قرار بگیرد و یک حاشیه در پشت صندلی ها ایجاد شود.و دقت داشته باشید در زمان نشستن رو ی صندلی به هیچ عنوان پایه های عقبی صندلی نباید از روی فرش خارج شود.و بهترین اندازه برای پایه های پشتی 50 سانتی متر است.بهترین فرش برای زیباتر شدن فضای ناهار خوری فرش های مستطیل شکل برای فضای مستطیلی و فرش گرد برای فضای گرد می باشد که موجب دو برابر شدن جلوه بصری فرش می شود.

نکته مهم برای انتخاب ابعاد فرش :

قبل از انتخاب فرش باید دقت داشته باشید که قصد دارید چه میزان از فضا با فرش پوشش داده شود.حتما دقت داشته باشید که می خواهید با فرش وسط فضا را پوشش دهید و یا فضایی برای نشستن حتما دقت داشته باشید که چه میزان از مبلمان روی فرش قرار می گیرد.و در زمان اندازه گیری حتما فضای زیر مبل را به دقت اندازه گیری کنید.و بعد از به دست آوردن اندازه ها، آن را با یکی از اندازه های استاندارد فرش مطابقت دهید، چون انتخاب اندازه مناسب فرش بسیار مهم و ضروری است.
 ابعاد متناسب فرش با فضا :
در زمان انتخاب فرش باید به ابعاد فرش و انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید.چون این یک قانون است و انتخاب فرش باید دقیقا متناسب با فضا باشد.فرش ها ی بزرگ برای اتاق بزرگ بهتر است و برای فضاهای بزرگ و مستطیل قطعا فرش های مستطیلی و طویل بهترین گزینه است.
 بهترین روش برای به دست آوردن ابعاد مناسب فرش :
بهترین و آسان ترین روش برای محاسبه ابعاد مناسب فرش تجسم فضا می باشد.اگر قادر به تجسم فضا نیستید سعی کنید فضای محیطی که قصد فرش کردن آن را دارید ترسیم کنید.و با رسم به راحتی متوجه می شوید که چه فرش و با چه ابعادی نیاز دارید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *