تفاوت پهن کردن فرش در چیدمان مدرن و کلاسیک
مرداد
تفاوت پهن کردن فرش در چیدمان مدرن و کلاسیک

تفاوت پهن کردن فرش در چیدمان مدرن و کلاسیک


زمان مطالعه : 4 دقیقه

 امروزه یکی از سخت ترین کارها بعد از معدن چیدمان منزل به یک سبک خاص و ویژه می باشد. در زمان چیدمان باید به همه جوانب دقت داشته باشیم و فضا را جوری تزیین کنیم که در عین نظم و زیبایی هماهنگ و متناسب باشد. در حال حاضر انواع سبک چیدمان از مدرن، کلاسیک، سنتی و رستیک وجود دارد و افراد با توجه به فضای منزل و سلیقه شان اقدام به چیدمان منزلشان می کنند. اما در این بین استفاده از فرش دارای اهمیت زیادی است. در زمان انتخاب فرش ماشینی حتما باید به سبک چیدمان و دکوراسیون دقت داشته باشیم. در این مقاله تفاوت پهن کردن فرش در چیدمان مدرن و کلاسیک بررسی می شود، با ما همراه باشید.

چیدمان مدرن

 در چیدمان مدرن وسایل بسته به متراژ فضا قرار می گیرند. به عنوان مثال مبلمان مقابل تلویزیون و فضایی به عنوان میز ناهار خوری برای صرف غذا در نظر گرفته می شود. در سبک مدرن آشپزخانه دارای دیوار و اپن نیست و با یک جزیره از دیگر قسمت ها جدا می شود.
بین سبک مدرن  و کلاسیک فقط اتاق خواب مشترک است. به عبارت ساده تر فقط اتاق خواب ها هستند که با دیوار از دیگر قسمت ها جدا شده و دارای مرز هستند ولی چیدمان اتاق خواب مدرن و کلاسیک متفاوت است. در چیدمان مدرن فرش به عنوان یک مرز و حائل کاربرد دارد و دیگر قسمت ها را از هم جدا می کند.

پذیرایی

 در سبک کلاسیک و سنتی از فرش به عنوان کف پوش اصلی در چیدمان استفاده می شد و پایه های مبل روی آن قرار می گیرد. در حقیقت چیدمان فرش در سبک های سنتی و کلاسیک متناسب با فضا بود و تمام قسمت ها با فرش پوشانده می شد. در خانه های قدیمی معمولا از فرش های دستبافت برای پوشش کف خانه و در خانه های امروزی کلاسیک از فرش های ماشینی برای پوشش کف استفاده می شود. در این سبک ها افراد تلاش می کنند رنگ مبل و فرش با هم متناسب و همخوانی داشته باشد.
ولی در چیدمان مدرن از فرش به عنوان نقطه کانونی و زینت استفاده می شود و قسمت پذیرایی و نشیمن با گذاشتن مبلمان از دیگر قسمت ها مجزا می شوند. معمولا در سبک های مدرن از فرش به عنوان یک کالای لوکس و تزیینی استفاده می شود. به شدت توصیه می کنیم در دکوراسیون مدرن از فرش های گرد و بیضی استفاده کنید و مبل ها دور تا دور فرش چیده شوند.

 اتاق نشیمن

 در دکوراسیون سنتی از اتاق نشیمن برای استراحت اعضای خانواده و دور همی های خانوادگی استفاده می شود، که معمولا با یک فرش ساده پوشانده می شود. ولی در منازل امروزی و با کوچک شدن فضا، اتاق نشیمن فضایی کوچک برای تماشای تلویزیون تعبیه شده است. برای چیدمان اتاق نشیمن در فضای مدرن توصیه می کنیم از  یک مبل و یا یک فرش کوچک و کناره برای مجزا کردن فضای نشیمن از پذیرایی استفاده نمایید.
بهترین فرشی که برای فضای نشیمن در دکوراسیون مدرن توصیه می شود، فرش ماشینی مدرن به رنگ تیره است. به عنوان مثال استفاده از فرش طوسی پررنگ بهترین گزینه بوده و دیرتر کثیف می شود.

اتاق خواب

 از مهمترین قسمت های هر خانه که انسان ها حدود یک سوم عمر خود را در آن می گذرانند، اتاق خواب است. معمولا خانم ها وسواس زیادی در چیدمان اتاق خواب دارند و علاقه دارند فضای اتاق خواب شیک و در عین حال منظم چیده شود. بهترین توصیه ما برای فرش اتاق خواب استفاده از فرش ماشینی مدرن به رنگ فیروزه ای با الیاف آکریلیک است.
معمولا در چیدمان مدرن اتاق خواب، فرش های یکدست و یک رنگ در زیر تخت و فرش های هم شکل( بیضی و دایره ) در کناره های تخت پهن می شود.

راهرو

 از تفاوت های عمده استفاده از فرش ماشینی در چیدمان مدرن و کلاسیک، پهن کردن کناره در راهرو می باشد. معمولا در چیدمان سنتی کل راهرو ها با فرش پوشانده نمی شود، ولی در سبک مدرن، راهرو با کناره پوشانده می شود. توصیه ما برای راهرو استفاده از کناره به رنگ تیره است.

چیدمان مینیمال

 با تولید فرش مدرن، سبک مینیمال د رچیدمان رواج پیدا کرد، در این چیدمان سعی می شود با کمترین لوازم بیشترین فضا برای زندگی فراهم شود.
بعضی از افراد تصور می کنند در چیدمان مینیمال از فرش نباید استفاده شود، این تصور کاملا اشتباه است. خانه بدون فرش مانند یک کالبد بدون روح است، فرش در تمام چیدمان ها کابرد داشته و نقش اصلی را در دیزاین بر عهده دارد.
در چیدمان مدرن، استفاده از فرش مدرن جزء یکی از فاکتورهای مهم و اساسی محسوب می شود. تولید کنندگان فرش مدرن بر خلاف سایز های استاندارد، فرش هایی غیر استاندارد و خاص تولید می کنند که دارای ابعاد و اشکال متفاوتی می باشد. به عنوان مثال کناره های مستطیل شکل در کنار مبلمان و یا فرش های سه بعدی در اتاق کودک نمونه هایی از چیدمان مینیمال محسوب می شود.

نکات مهم در چیدمان مینیمال

 اگر فضای خانه شما دارای نور طبیعی و خوبی است، از فرش ماشینی ابریشم مصنوعی مدرن استفاده نکنید، اما اگر این فرش را خریداری نموده اید، حتما از پرده های ساده استفاده کنید و سعی کنید پرده ها کمی ضخیم باشد تا از تابش مستقیم نور خورشید روی فرش جلوگیری کند.
در چیدمان میمنیمال از وسایل گرانقیمت و قدیمی استفاده نکنید، این موضوع باعث کاهش زیبایی فضا می شود، شما می توانید در این سبک از لوازمی مانند شلف های کوچک، کتابخانه ساده سفید رنگ، آباژورهای ساده، لوستر و کوسن های خاص و زیبا استفاده نمایید. تا فضای خانه را شیک تر جلو دهد. در چیدمان مینیمال از فرش های شگی طوسی و یا دلفینی استفاده نمایید. فرش های مدرن شگی مناسب ترین گزینه برای دکوراسیون مینیمال است.

چیدمان بر اساس اصول فنگ شویی

 از نظریه ها قدیمی که مدتی است طرفداران خاصی پیدا کرده کرده، اصول فنگ شویی می باشد. فنگ شویی یکی از آموزه های باستانی شرق آسیا کشور چین با قدمتی 2 هزار ساله می باشد. هدف اصلی در این اصل چیدمان منزل بر اساس اصول انرژی و حفظ تعادل می باشد. چینی ها معتقدند که لوازم خانه حاوی انرژی هستند و در صورت عدم تعادل انرژی منفی وارد خانه شده و سلامتی و نشاط و ثروت از بین می رود. در ادامه با اصول فنگ شویی در مورد چیدمان منزل آشنا می شویم:
اصل فنگ شویی بر اساس تعادل و هارمونی بوده و به هم ریختگی و نا مرتبی در چیدمان پذیرفته نیست.
وجود گل ها و گیاهان طبیعی در چیدمان باعث گردش انرژی مثبت و جذب ثروت می شود، مخصوصا گل هایی که برگ های دایره شکل دارند مانند شمعدانی و... که به گیاهان ثروت معروف هستند.
گردش نور در خانه به جذب ثروت کمک زیادی می کند، سعی کنید تمام منزلتان را با لوازم پر نکنید و اجازه دهید نور در فضای خانه جریان داشته باشد.
رنگ های سبز و قرمز حاوی انرژی مثبت هستند، سعی کنید  از این رنگ ها در چیدمان مدرن استفاده کنید.
از لوازم نوک تیز و خطرناک در چیدمان کمتر استفاده کنید.
چیدمان فنگ شویی بحثی طولانی و جذاب است که در این مطلب به صورت مختصر به آن اشاره شد، اما رعایت اصول فنگ شویی در پهن کردن فرش مد نظرماست که در ادامه توضیخ داده می شود.
برای قسمت ورودی خانه حتما فرش پهن کنید، اما فرش مورد استفاده به رنگ طوسی نباشد.
اگر میز ناهار خوری در قسمت پذیرایی و نشمین دارید، حتما در زیر آن فرش گرد پهن کنید، فرش های گرد و بیضی آهنربای جذب ثروت هستند.
فرش ماشینی مدرن طوسی رنگ  یا نقره ای در فنگ شویی رنگ قالب نقره هستند، حتما در قسمت پذیرایی و راهرو از فرش مدرن نقره ای رنگ استفاده شود.
در قسمت نشیمن از فرش هایی با طیف رنگی سبز استفاده نمایید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *