تاثیر فرش بر دکوراسیون خانه
خرداد
تاثیر فرش بر دکوراسیون خانه

تاثیر فرش بر دکوراسیون خانه


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش از اجزایی اساسی هر خانه ای است که به علت قیمت آن و شرایط اقتصادی حاضر، انتخاب فرش یک انتخاب ماندگار برای ماست. پس ما باید با آگاهی کامل اقدام به خرید فرش ماشینی کنیم تا بهترین انتخاب را طبق خانه و دکوراسیون خانه خود داشته باشیم. فرش خانه ما تنها باعث پوشاندن زمین خانه ما و گرم کردن آن نمی‌شود. فرش در زیبایی و هماهنگی دکوراسیون خانه، میزان نور و دلبازی خانه ما موثر است. در ادامه ما با اصول و موادی آشنا می‌شویم که به ما در انتخاب بهترین و هماهنگ ترین فرش ماشینی با دکوراسیون خانه ما کمک می‌کند. 

تنظیم دکوراسیون و فرش 

اگر فرش شما در ابعاد و اندازه صحیح با طرح و رنگ مناسب باشد، خانه شما زیباتر و جذاب تر می‌شود. اما چطور؟ چه سایز فرشی برای خانه ما مناسب است؟ طرح و رنگ فرش ما باید چگونه باشد تا خانه مارا زیباتر کند؟ بریم که تک به تک موارد گفته شده را باهم بررسی کنیم.

اندازه فرش

ابعاد و اندازه فرش ماشینی در زیبایی دکوراسیون خانه شما بسیار تاثیرگزار است. خیلی از افراد فکر می‌کنند با خرید فرش های کوچک، فضای خانه کوچک آنها بزرگتر می‌شود، در حالی که کاملا اشتباه است. شما با خرید فرش ماشینی کوچک در فضاهای کوچک باعث متمرکز شدن افراد بر فرش و محدودتر شدن فضا می‌شوید. سایز و اندازه فرش ماشینی شما بقدری مهم است که اگر شما ابعاد و اندازه فرش خود را دقیق انتخاب و  خریداری کنید، حدود 90 درصد در زیباتر شدن خانه خود تاثیرگزار بوده اید. برای مثال اگر شما ابعاد فرش خود را با محل قرار گیری مبلمان خود هماهنگ کنید، هماهنگی خوبی در دکوراسیون خانه شما برقرار می‌شود.
خالی گزاشتن برخی از فضاهای خانه 
گاها افراد سعی در پوشاندن کل فضای خانه دارد اما این کاملا اشتباه است. اگر شما برخی از فضاهای خانه را خالی بگذارید، در بزرگتر دیده شدن و دلبازی خانه خود تاثیر گزاشته و قطعا از انتخاب خود راضی خواهید بود. 
 مکانی که برای آن فرش را خریداری می‌کنید
رنگ و طرح فرشی که برای سالن پذیرایی خود انتخاب می‌کنید با رنگ و طرح فرشی که برای اتاق خواب یا آشپرخانه خود انتخاب می‌کنید بسیار متفاوت است. مثلا بهتر است برای سالن پذیرایی فرش ماشینی با رنگ سرد و خنثی مانند آبی روشن، کرم، بژ، طوسی و نقره ای خریداری کنید. در حالی که برای آشپز خانه بهتر است از فرش های رنگ بیسکویتی استفاده کنید تا هم در اشتهای شما موثر باشد و هم کمتر لک و کثیفی خود را نشان دهد. 
ایجاد تضاد رنگی
یک رنگی و یکدست بودن رنگ دکوراسیون خانه باعث سردی و دلزدگی و خستگی شما می‌شود. بهتر است رنگ فرشی را انتخاب کنید که با بقیه اجزای دکوراسیون شما تضاد رنگی داشته باشد. مثلا اگر رنگ مبلمان و کاغذ دیواری های شما روشن است و خانه شما نورگیر است بهتر است به سراغ فرش های رنگ گرم و تیره بروید. ( البته منظورمان الزاما فرش مشکی یا سورمه ای نیست)

چند فرش باهم!

اگر شماهم از آن دسته افرادی هستید که علاقه دارید چند فرش را باهم و روی هم استفاده کنید برایتان یک پیشنهاد کاربردی دارم. سعی کنید فرش زیری را با رنگ خنثی انتخاب کنید تا با رنگ فرش های رویی فضای متعادلی برای خود ساخته باشید.

some carpets

اول فرش خود را بخرید!

بهتر است ابتدا فرش خود را و سپس بقیه اجزای خانه  مانند مبلمان، پرده یا وسایل تزینی خود را خریداری کنید تا بتوانید از رنگ های مکمل رنگ فرشتان استفاده کنید و زیباترین فضا را برای خود بسازید. اگر خرید فرش را در آخرین مراحل قرار دهید قطعا خرید و انتخاب مناسب ترین فرش برای شما سخت تر و زمان برتر خواهد بود. 
اگر از دکوراسیون خانه خود مطمعن نیستید و یا احتمال تعویض پرده یا مبلمان وجود دارد از فرش رنگ خنثی استفاده کنید؛ زیرا با هر فضایی به راحتی ست می‌شود.
ثابت نگه داشتن فرش
اینکه فرش خانه ما ثابت بماند و دائما حرکت نکند در زیبایی و هماهنگی دکوراسیون خانه ما تاثیرگزار است. می‌توانید از ترمز فرش و یا موکت برای ثابت نگه داشتن فرش خود استفاده کنید. 

فرش مناسب راهرو

اگر قصد خرید فرش می‌خرید بهتر است از فرش های شلوغ با رنگ نسبتا تیره استفاده کنید، زیرا پاخور راهروها زیاد است و فرش آن زیاد در چشم نیست. پس ما از رنگ و طرحی استفاده می‌کنیم که زود کثیف نشود و لک های خود را نشان ندهد.

فرش و سبک زندگی شما

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با کفش بیرون روی فرش راه می‌روید یا مهمان هایی دارید که با کفش روی بیرون روی فرش شما می‌آیند و یا حیوان خانگی یا کودک نوپا دارید، بهتر است از فرش های رنگ تیره در سایز های کوچک استفاده کنید که دیرتر کثیف شود و در صورت کثیفی شستوشوی آن برای شما راحت باشد.
سبک خانه شما 
فرش ماشینی خانه شما باید با سبک خانه شما هماهنگ باشد. اگر خانه شما کلاسیک و قدیمی است می‌توانید از هر رنگ فرشی استفاده کنید و بهتر است از فرش های پر طرح و نقش و شلوغ استفاده کنید تا فضای خانه شما را جذاب تر کند.
از طرفی اگر خانه شما سبک امروزی و مدرن دارد بهتر است از فرش های خلوت مانند فرش افشان و رنگ های سرد یا خنثی استفاده کنید تا هماهنگی و تعادل بیشتری با سبک خانه شما داشته باشد. فرش طرح بته ای و یا لچک و ترنج دار برای خانه های مدرن مناسب نیستند و باعث ناهماهنگی در فضای خانه می‌شود.
چیدمان مبلمان
اگر فرش شما دارای ترنج است و مرکز دارد بهتر است مبلمان خود را گرد و نزدیک بهم بچینید تا فضای صمیمانه تری بسازید. اگر فرش شما در کنار ترنج مرکزی، قاب دور نیز دارد می‌توانید مبلمان خود را به صورت مستطیلی یا خطی نیز بچینید.  خرید فرش ماشینی برای ما هم زمان بر و هم هزینه بر است. پس باید بهترین و مناسب ترین آنها را خریداری کنید تا از هزینه و زمانی که گزاشتید بهترین بهره و رضایت را ببرید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *