نقش آفرینی فرش در زندگی ما
فروردین
نقش آفرینی فرش در زندگی ما

نقش آفرینی فرش در زندگی ما


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش در جهان به عنوان یک هنر ارزشمند شناخته میشه. بافندگان فرش و قالی دستبافت به عنوان هنرمند شناخته شده و کار دست آنها بسیار ارزشمند و گران بهاست. فرش ماشینی یا فرش دستبافت یک اثر خلاقانه با ترکیب رنگ های جذاب و چشمگیر است که طرحی خارق العاده را به تصویر می‌کشد. جالبه بدونید قدیما از فرش به عنوان اثری برای نشان دادن موقعیت اجتماعی و اتفاقات تاریخی استفاده میشده. افراد ثروتمند برای مجلل کردن کاخ ها و خانه های خود از فرش استفاده می‌کردند و یا فرش را به عنوان یک هدیه خاص و گرانبها به بقیه هدیه می‌دانند. مکان های خاص یا مکان های مقدس را با فرش مجلل تر کرده و محل رفت و آمد مردم رو مشخص می‌کردند. بعضی از فرش های دستبافت قدیمی به عنوان گنج های تاریخی بشمار می‌روند و الان در موزه های خصوصی یا عمومی نگه داری می‌شوند.

فرش نه تنها در فرهنگ ما ایرانیان بلکه در تمامی فرهنگ های جهان فقط مخصوص پوشاندن زمین نیستند و نقش آفرینی زیادی در زندگی انسان ها دارند.

نقش فرش در زندگی ما انسان ها

روند بافت و تولید فرش در قدیم به این صورت بوده که بعد از یک رویداد مهم تاریخی، فرهنگی یا اجتماعی خاص و با توجه به حال روحی مردم آن زمان بوده است. ما با دیدن یک فرش دستبافت قدیمی میتونیم شرایط روحی بافنده و مردم آن زمان را با توجه به طرح فرش، ترکیب رنگ ها و نقوش متوجه بشیم. شاید بگید قدیما که افراد علم روانشناسی رنگ نداشتند که بخواند رنگ های متناسب با حال روحی خودشون رو استفاده کنند. جالبه بدونید انتخاب رنگ همیشه متناسب با حال روحی افراد انجام میشده و میشه و حتی افرادی که هیچ علمی راجب به این موضوع ندارد در زمان هایی که شاد هستند، رنگ های شاد و زمان هایی که ناراحت یا غمگین هستند از رنگ های غمدار و سرد استفاده می‌کنند. پس تا اینجا متوجه شدیم که فرش ها بر اساس وقایع تاریخی و فرهنگی هر زمان بافته میشدند و نمادی از حال مردم زمان خود بوده اند. این فرش ها در دوره های بعدی نیز مورد مطالعه قرار گرفته و بر مردم زمان های بعد از خود نیز تاثیر می‌گذاشتند.

الان تولید فرش محدود به فرش دستبافت نشده و فرش ماشینی با سرعت بیشتر هر طرح و نقشی که مد نظر ما باشه را برامون آماده میکنه. جالبه بدونید با استفاده از فرش و تاثیر فرش در حال روحی افراد امروزه فرش یک جز جدا نشدنی از هر دکوراسیون و خانه ای است. تحقیقات داشنمندان نشون داده که وقتی جایی فرش چهن باشه افراد آرامش بیشتری دارند و راحت تر اونجا می‌مونند. فرش باعث کنترل توجه و چشم انسان به یک محدوده خاص میشه و به همین خاطرم در فضاهای بزرگ افراد از فرش استفاده می‌کنند تا کمی فضا رو دلنشین تر و دوستانه تر کنند.

حتی گاها بعضی از فرش ها نمادی از جاها و مکان های خاص هستند و ما دیدن اونها یادآور یک مکان و جغرافیای خاص میشیم. مثل فرش های مسجدی که د مکان های مقدس و مذهبی استفاده میشه یا فرش هایی که در راهرو ها استفاده میشه و باریک هستند. با گذشت زمان و استفاده مردم از فرش بر روی زمین، استفاده از فرش برروی دیوار هم بین مردم رواج پیدا کرد. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند از فرش ماشینی ساده در کف خانه و یک تابلو فرش جذاب و چشمگیر بر روی دیوار خود استفاده می‌کنند تا فضای جذاب را در دکوراسیون خانه خود خلق کنند. حتی افرادی که دارای سبک زندگی بوهو و وینتیج هستند هم از فرش به عنوان بخشی از دکوراسین خانه خود به صورت تابلو فرش و یا فرش عادی استفاده می‌کنند.

قالی ها و فرش هایی با طرح و نقش ترکمن نه تنها در زیبا تر کردن فضای اطراف ما بلکه برای رفع استرس و افزایش انرژی ماهم کاربرد داره. پس میشه نتیجه گرفت نقش آفرینی فرش در زندگی ما خیلی خیلی زیاد تر از چیزیه که اکثر مردم درباره اون میدونند. نقش آفرینی فرش در زندگی ما محدود به پوشش زمین یا دیوار ها نشده و کم کم وارد لباس مردم شد. پارچه های اصطلاحا کلاژی با طرح فرش تولید شد که برای لباس، رومیزی، شال و مبل مورد استفاده مردم قرار گرفت.

پس نقش آفرینی فرش در زندگی ما از زیباتر کردن فضا به زیباتر کردن استایل و پوشش ما وارد شد. آوازه فرش ایرانی چه به صورت فرش دستبافت و چه به صورت فرش ماشینی در جهان شناخته شده است. دلیل این همه شهرت در کنار کیفیت کار بالا، زیبایی طرح و نقش و تاثیر عالی فرش ایرانی بر خلق و خو افراد است. گاها از فرش های زمینه قرمز یا لاکی به عنوان محرکی جهت افزایش انرژی افراد استفاده میشه. جالبه بدونید نماد فرش ایرانی در جهان هم فرش دستبافت زمینه قرمز و لاکی است.

نقش آفرینی فرش در زندگی

اگر بخواهیم به صورت خلاصه وار باهم نقش فرش را در زندگی امروزه خود مرور کنیم باید بگوییم که فرش در زیبا سازی مکان زندگی ما، حال روحی ما، نمادی از تاریخ و فرهنگ مردم قدیم، طراحی لباس جذاب، طراحی مبلمان، پرده، طراحی کفش های جدید و.... است که همگی جدایی از زیبایی نمادی از فرهنگ و تمدن ایرانی بوده و در حال روحی همه ما تاثیرگزاره. استفاده از نقوش فرش در تولید پوشاک یا لوازم دیگه باعث شده که این هنر ایرانی بیشتر استفاده بشه و مردم بیشتر با فرهنگ و شرایط روحی مردم قدیم آشنا شده و به نوعی به تاریخ دقت و توجه کنند.

نقش آفرینی فرش در زندگی ما فراتر از چیزیه که همه ما فکر می‌کردیم. آگاهی از این نقش آفرینی باعث میشه که ما بیشتر قدر این هنر جذاب رو بدونیم و بیشتر به اون توجه کنیم.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید